BLUESOVÁ LEGENDA COREY HARRIS TENTO TÝDEN V PRAZE

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Jeden z nejvýznamnějších představitelů současného blues, americký zpěvák a kytarista COREY HARRIS se svou skupinou 5x5, vystoupí v u nás v rámci svého východoevropského miniturné.

BLUESOVÁ LEGENDA COREY HARRIS TENTO TÝDEN V PRAZE BLUESOVÁ LEGENDA COREY HARRIS TENTO TÝDEN V PRAZE

Ve své tvorbě spojuje americkou černou hudbu s tradicemi afrického kontinentu. Objevil se ve filmové sérii režiséra Martina Scorseseho "Feel Like Going Home" a svoji desku "Mississippi to Mali" nahrál s Ali Farkou
Tourem, kralem affrickeho blues.

Pokud máte zájem užít si chvíle poctivé hudby můžete vyrazit na některý následujících koncertů.

16.11 CZ Ústi nad Labem - Národni dům
17.11 HU Budapešť - A38
20.11 CZ Šumperk - Blues Alive Festival
21.11 PL Chorzow - MDK Centrum
22.11 CZ Praha - Rock Café


Ač narozen v Denveru ve státě Coloradu v roce 1969, Corey Harris vždy věděl, že Afrika byla podstatou veškeré „černé“ hudby, kterou v mládí miloval: R&B, funk, reggae i blues. Na Bates College vystudoval antropologii a v první polovině devadesátých let podnikl dvě rozsáhlé cesty po Kamerunu. V Africe studoval místní jazyky, sociální vztahy a hudbu jako jeden komplex. Při svých studiích se snažil hledat východiska pro budoucnost a domů do USA se vrátil s přesvědčením, že se nadále chce věnovat pouze blues. „Blues jsem v sobě samém nalézal nejvíce“, vysvětluje po letech Harris, „protože jsem s ním vlastně vyrostl. Moje matka byla z klasické bluesové generace. Vyrůstala kousek od New Orleans v Louisianě, takže jsem od mládí věděl spoustu věcí o historii tohoto stylu. Nebylo těžké se dostat k jeho podstatě, i když mi chvilku trvalo, než jsem se naučil pořádně hrát.“

Corey Harris doslova zatřásl bluesovou scénou v roce 1995, kdy vydal své první album Between Midnight and Day, které shrnovalo poznatky z jeho terénních výzkumů. Od té doby na každém dalším albu rozvíjí svůj styl, skládá své vlastní písně a objevuje původní africké nápěvy. Nahrává a vystupuje jednak akusticky sólově, ale také s elektrickým triem 5x5 nebo s neworleánským pianistou Henry Butlerem (na albu Vü Dü Menz z roku 2000). Harrisův debut na renomované značce Rounder Records nazvaný Downhome Sophisticate znamenal další významný krok v jeho kariéře, když na něm organicky smísil prvky blues, afrického popu, rocku a elektroniky. Tato deska je kritiky všeobecně považována za jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších počinů roku 2002.

Při natáčení filmu Martina Scorseseho “Feel Like Going Home” se Corey Harris dostal až k návštěvě města Niafunke, saharskému domovu legendárního malijského hudebníka Ali Farka Tourého, současného krále afrického blues. Toto setkání mladého amerického bluesového revivalisty s hudebníkem vycházejícím z hlubokých kořenů afrického kontinentu ovlivnilo obě strany. Scorseseho film je toho důkazem.

Následující album Corey Harrise se nazývá „Mississippi to Mali“ a je záznamem jeho africké zkušenosti. Harris se tu například ponořuje do “Special Rider Blues” Skipa Jamese, Ali Farka Touré přidává jemné předivo tónů hraných na starý jednostrunný nástroj „njarka“ a Souleymane Kane přidává to, co sám Corey Harris nazývá „funkem“ – lehké bubnování na západoafrické perkuse. Pak se role obracejí: Ali Farka Touré hraje na kytaru a zpívá tradiční píseň lidu Bozo, zatímco Corey Harris ho citlivě doprovází. Ačkoli blues na desce je hluboce zakořeněno v tradici, jedná se o hudbu čerstvou, vibrující a spojující to nejlepší z obou vzdálených kontinentů.
zavřít