ŽENY VE VÍRU WORLD MUSIC A ROCKU

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Druhý ročník festivalu MEZINÁRODNÍ VÍKEND ŽEN vyvrcholí 4. dubna mimořádným koncertem v pražské Lucerně, kde se představí světová hvězda world music a držitelka Grammy CESARIA EVORA s Věrou Bílou.

ŽENY VE VÍRU WORLD MUSIC A ROCKU ŽENY VE VÍRU WORLD MUSIC A ROCKU

Cesaria Evora je přezdívána "bosonohá diva" - na svých koncertech po celém světě totiž vystupuje vždy bosa. Ve své tvorbě spojuje portugalské fado s africkou kulturou a je nejvýznamnější představitelkou stylu morna. Morna - styl plný emocí proslulý a rozšířený zejména v Africe a na Kapverdských ostrovech, odkud Cesaria pochází - se vyznačuje bluesově melancholickou, nostalgickou náladou a poetickými texty, jež obvykle vyjadřují marné milostné toužení.

Cesaria je ve svém žánru považována, podobně jako Věra Bílá, za hvězdu první velikosti. Její evropské koncerty jsou zadány na rok dopředu. Cesaria Evora je označována jako ztracené dvojče Billie Holiday a byla pětkrát nominována na cenu Grammy. Teprve v roce 2004 Grammy získala, a to za album Voz D'Amor.
"Cesaria znamená pro mornu to, co znamená pro jazz Duke Ellington a Louis Armstrong" - Global Rhythm

Na festivalu Mezinárodní víkend žen dále vystoupí November 2nd, Banana, Šalontay (SK), Yellow Family, Sestry Steinovy, Yvonne Sanchez, Erzsi Kiss (HU), Budoár staré dámy a mnoho dalších. Očekávanou lahůdkou se stane určitě i světová premiéra nového dua, Urna s Pavlem Fajtem (Mongolsko / CZ). Která se uskuteční v rámci festivalu Mezinárodní víkend žen.
zavřít