The xx

Vydáno 14.01.1997 | autor: Marta Šindlauerová

The xx The xx

 

The xx je londýnská kapela založená v roce 2005. Jejich styl v sobě zahrnuje indie pop rock, elektroniku a dream pop. Stávajícími členy jsou Jamie Smith (beaty, produkce), Oliver Sim (baskytara, zpěv) a Romy Madley Croft (kytara, zpěv).

Členové kapely se seznámili ve škole, kam spolu chodili. Oliver a Romy založili hudební duo, ke kterému se připojila ještě kytaristka Baria Quereshi a o rok později také Jamie Smith.

Debutové eponymní album vyšlo v roce 2009 na labelu Young Turks a setkalo se s neuvěřitelnou chválou kritiků i fanoušků a umístilo se později v prakticky každém žebříčku nejlepších desek toho roku - zpravidla v první desítce. Singl Crystalised rovněž sklízel ovace. Celou desku si skupina nahrála a zprodukovala sama v garáži poblíž profesionálních studií a velmi tichá atmosféra nahrávky je zapříčiněna i tím, že se materiál nahrával převážně v noci. Po vydání xx a po vystupování na několika předních festivalech (včetně těch největších v Americe) z kapely odešla také jedna z kytaristek, Baria Quereshi.

Hudba uskupení se ukázala jako velice vhodná pro soundtracky různého typu, ať už v televizní či herní produkci. Podmanivé tóny z Anglie jste mohli zaslechnout v seriálech Cold Case, Suits či Misfits a několik jejich samplů si půjčili jiní umělci (například Rihanna využila ve své písní Drunk On Love sample z Intro. Vrcholem éry debutového alba pak bylo vítězství v prestižní Mercury Prize, které kapelu vystřelilo do ligy první celebrit nejen jejich domoviny, ale prakticky celého světa. Všichni, kdo chtěli být "in", zkrátka poslouchali the xx a nosili ikonická trička s křížkem na hrudi, což je odjakživa logo londýnské party.

Pro další desku už se kapela nechala inspirovat v klubové hudbě a o lehce novém zvuku se veřejnost mohla přesvědčit na druhé řadovce Coexist (2012). Bylo o něco více experimentálnější, což se projevilo například ve využití velice jednoduchých sledech akordů, zvuků mizejících do ztracena a malou dynamikou skladeb. 

Roku 2015 vydal Jamie Smith (v branži známý také jako Jammie the xx) své sólové debutové album In Colour, které se kritikům poměrně líbilo a v lednu 2017 vyšlo zatím poslední album the xx nazvané I See You.

Mezi umělce, které je nejvíce inspirovali, řadí the xx hudebníky jako The Cure, Cocorosie, The Kills, Cocteau Twins, Aaliyah či New Order.

Diskografie:
xx (2009)
Coexist (2012)
I See You (2017)

Další články interpreta

zavřít