Stromboli vyráží na turné, navštíví celkem čtrnáct měst

Vydáno 03.05.2022 | autor: redakce

Stromboli, kapela kytarového mága Michala Pavlíčka, se, věrna svému názvu dle známé sopky v Tyrhenském moři, probouzí k životu a vyráží na turné. To bylo kvůli koronavirové krizi několikrát přesunuto, nyní se však fanoušci konečně dočkají, a to jak v Čechách, tak na Moravě. „I když je to nejspíš poslední velká erupce této kapely. těšíme se, že skladby jako Osiřela košilela, Veliké Lalulá nebo O hory O hory zase ožijí na pódiu v původní sestavě. Dáme do toho všechno," říká Michal Pavlíček.

Stromboli vyráží na turné, navštíví celkem čtrnáct měst Stromboli vyráží na turné, navštíví celkem čtrnáct měst

Počátky skupiny sahají do jara 1985, kdy vznikla jako původně příležitostný band pro živý koncert na festivalu Jazz Praha ve složení kytarista Michal Pavlíček baskytarista Vladimír Guma Kulhánek a bubeník Klaudius Kryšpín. Následně v únoru 1986 dostala název Stromboli  a přibyly dvě členky - vokalistka Bára Basiková (Precedens) a klávesistka Vendula Kašpárková.

Stromboli ve Žďáru nad Sázavou způsobili erupci skvělé hudby

Gumu Kulhánka průběžně střídal jako stálý host Jiří Veselý, příležitostným hostem se stal rovněž Vilém Čok. Cenným dobovým artiklem se stalo Pavlíčkovo dvojalbum Stromboli z roku 1987 shrnující de facto veškerou jeho tvorbu pro kapelu. O dva roky později vyšlo album Shutdown zpívané v angličtině, na které se podíleli textaři Michal Horáček, Martin Němec, Michal Žantovsky, Ondřej Hejma.

Pavlíček složil stylově sourodější desku, kterou nahrával z velké části sám, kde kromě původní sestavy se objevují i hráči zvučných jmen jako Miroslav Vitouš, Zdeněk Zdeněk, Roman Dragoun nebo Jan Seidl. Poté Stromboli odehráli ještě několik koncertů a pak se formace ukládá do dlouhého spícího módu. Na další erupci v podobě alba Fiat Lux si fanoušci museli počkat až do roku 2014, kdy se na strunách Pavlíčkovy kytary opět rozezněl fenomenální hlas Báry Basikové, kdy Stromboli vystoupili v O2 areně v Praze.

Nyní se otvírá jedinečná možnost vidět toto legendární uskupení v původní sestavě Michal Pavlíček (kytary, zpěv), Bára Basiková (zpěv), Jiří Veselý (basa), Klaudius Kryšpín (bicí) a Vendula Kašpárková (klávesy). Jako host se na pár koncertech s hitem Ó hory, Ó hory objeví i Vilém Čok.

Turné bude mít čtrnáct zastávek a startuje 20. května v Litomyšli a skupina ho zakončí 30. června v Praze na letní scéně Ledárny Open Air. Fanoušci se mohou těšit na samostatné koncerty v Pivovarské zahradě v Českém Krumlově v klubu Garage v Ostravě nebo v Mahenově divadle v Brně, ale i na letní amfiteátry se svým jedinečným geniem loci - například v podhradí Lokte, Mikulova či Valečova a skupina vystoupí v rámci turné i na pár letních festivalech.

Vstupenky na jednotlivá vystoupení zakoupíte v obvyklých předprodejích. Bližší informace jednotlivých koncertech najdete na Facebooku skupiny.

TZ, foto: Stromboli
Témata: Stromboli, Michal Pavlíček, Bára Basiková, Jiří Veselý, Klaudius Kryšpín, Vendula Kašpárková, Vilém Čok, turné

zavřít