LIVE: JazzFest Brno zahájil v Sono centru Branford Marsalis

Vydáno 14.03.2019 | autor: redakce

Po takřka čtyřměsíční odmlce od finále JazzFestu byl zahájen další, v pořadí osmnáctý ročník. Zatímco loni festival zahájil v Bobycentru Wynton Marsalis se svým big bandem, letos čekala brněnská premiéra jeho bratra Branforda. Ten již přes třicet let vytrvale koncertuje se svým kvartetem, se kterým vystoupil i v téměř vyprodaném Sono centru.

LIVE: JazzFest Brno zahájil v Sono centru Branford Marsalis LIVE: JazzFest Brno zahájil v Sono centru Branford Marsalis


BRANFORD MARSALIS
SONO CENTRUM, BRNO
13. 3. 2019

Úvod večera však obstarali muzikanti z Polska, konkrétně Kasia Pietrzko trio. Mladá polská klavíristka zahrála v doprovodu kontrabasisty a bubeníka několik svých autorských skladeb, ve kterých předvedla svůj nesporný kompoziční i improvizační um. Bylo by ovšem nespravedlivé opomenout již zmíněné doprovodné muzikanty, z nichž zejména kontrabasista Andrzej Święs díky častému (a intonačně čistému) hraní smyčcem dodával zvuku celé kapely poněkud barevnější ráz.

LIVE: Terence Blanchard se svou trumpetou rozezněl JazzFest Brno

Po přestávce přišla řada na hlavní účinkující. Ti od samého začátku ukazovali svou jedinečnou sehranost i stylovou rozmanitost. O Marsalisovi je známo, že se velmi rád a často vrací k  tradičnímu jazzovému způsobu hraní, zároveň ale píše velmi moderní progresivní skladby. Tyto dvě naprosto odlišné složky navíc dokáže umně propojovat, což předvedl hned při první dvojici skladeb, kdy z moderního jazzu plynule přešel k latině. Návrat k tradici rovněž muzikanti potvrdili při skvěle vygradovaném jazzovém standardu On The Sunny Side Of The Street či v přídavkovém tradičním
blues.

Hlavním nosným prvkem koncertu byly instrumentální výkony všech členů. Branford Marsalis střídal tenor se soprán saxofonem. U něj je třeba zmínit fakt, že několik let hrál v kapele se Stingem, čímž se dostal do povědomí i v komerčnější sféře. Dále v kvartetu působí klavírista Joey Calderazzo, kontrabasista Eric Revis a bubeník Justin Faulkner. Všichni zmínění předváděli po celou dobu úžasná instrumentální sóla, která byla často vyšperkována i nesčetnými hudebními narážkami a fóry, na nichž si smlsnul nejeden hudební fajnšmekr.Zároveň však díky tomu, že kvartet funguje prakticky od začátku s minimem personálních obměn, funguje mezi muzikanty neuvěřitelná sehranost, chemie a neustálá radost z hudby. Stejné pocity kapela přenesla i na publikum, které reagovalo zaslouženým závěrečným standing ovation.

Text: Tomáš Vrtek, foto: JazzFest Brno

Témata: Branford Marsalis, JazzFest Brno, jazz

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít