Vydáno 10.01.2025 | autor: Andrea Štipčáková
David Stypka zemřel po těžké nemoci v lednu 2021. Patřil mezi zpěváky, které veřejnost teprve poznávala, a spousta jeho písní se jí dotkla až poté, co opustil tento svět. "Většina Davidových skladeb má duchovní rozměr. I proto se v nich tolik posluchačů najde," uvedla v rozhovoru pro iREPORT jeho maminka Marie Stypková. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak se David dostal k hudbě, zda psal i pro své děti či jestli se dočkáme dalších nevydaných nahrávek.
Letos uplynou čtyři roky od smrti Davida. Hudební posluchači ho začali poznávat až v době kolem jeho pětatřicátých narozenin. Prozraďte nám, jak se David k hudbě vlastně dostal?
U nás se muzicírovalo odjakživa. Moje sestra Hanka, dvojče, je učitelka klavíru, já chodila do hudební školy na klasickou kytaru, manžel byl zarytý rocker mající obrovskou sbírku kvalitní hudby, která u nás hrála takřka nepřetržitě.
Davídka jsem vozila do tehdejší LŠU, už v přípravce si učitelé všimli jeho talentu. Začal hrát na zobcovou flétnu, ale byl to boj, takže toho po roce nechal. Někdy ve dvanácti vzal mou kytaru a začal se na ni sám učit. V té době se se skamarádil se staršími spolužáky a v garáži jednoho z nich si založili kapelu. A tak to nějak všechno začalo.
Nepravděpodobná hvězda českého popu uhasla. David Stypka měl všechno ještě před sebou
Jeho texty měly hloubku, nešlo mu jen o to, aby se rýmovaly. Tíhl David k psaní odmala?
Neřekla bych, že odmala tíhl ke psaní, to bylo, myslím, až na gymnáziu. Jeho spolužačka mi po jeho odchodu poslala básně, které tehdy psal. Byly to spíš milostné básně, které jsou pro tento věk běžné. Jsem šťastná, že je mám.
Vzpomínáte na jeho první básně? Byly už tehdy plné skrytých významů, některé dokonce s až duchovním rozměrem?
Duchovního rozměru jeho básní jsem si všimla později, někdy po jeho dvacítce, a to spíš v textech písní, které mám naštěstí doma. S odstupem času, a protože jsme se oba intenzivně věnovali duchovnu, jsem ho našla třeba v písni Jesus Cool Boy, která snad po těch letech spatří světlo světa a budou si ji moci poslechnout i jeho fanoušci. Ten duchovní rozměr má ale většina Davidových písní. I proto se v nich tolik posluchačů najde. Je v nich totiž zakódovaný jakýsi X faktor.
Konzultoval s vámi syn texty? Kolik času zvládl prosedět u jedné písně?
Nekonzultoval, on byl takový samorost, který si dělal všechno po svém. Fakt je, že mi nějaké písničky tehdy poslal a já jsem šťastná, že je mám.
ROZHOVOR | Bandjeez: David Stypka byl perfekcionista. Písně si zasloužily dokončit
Kterou Davidovu báseň či píseň máte vy osobně nejraději a proč?
Vždycky jsem jeho písně milovala a nechápala jsem, proč se o něm neví. Snažil se prorazit v hudební branži, ale trvalo to opravdu dlouho, než si ho někdo všimnul. Tady na Frýdecko-Místecku byl ale dlouho uznávaný autor a zpěvák a postupně si získával čím dál víc fanoušků.
Pokud jde o písničku, kterou mám nejraději, tak asi celé jeho album Dýchej, když mám být konkrétní tak písně, Pištora, Ještě se mi zdají sny, z těch starších Pohádka nebo Černobílá.
David měl tři děti. Psal písně i pro ně?
Myslím, že ne. Občas jim složil nějakou legrační říkanku, kterou pak pro ně zhudebnil.
Vidíte u některého z dětí Davida, že by rovněž inklinovalo k psaní a hudbě?
Nejstarší Matyášek psal po jeho odchodu krásná vyprávění, která mi posílal na mobil. Byla o jeho snech s tátou. Teď je v pubertě a o psaní nějak nejeví zájem.
Příběh českého hitu: David Stypka - Vrány taky
Je smutným paradoxem, že Davida „objevila“ široká veřejnost až poté, co navždy odešel. Cítíte jakýsi pocit zadostiučinění, dá-li se to tak říci, že se jeho písně stále hrají a rezonují veřejností?
Ano, těch jeho fanoušků přibylo a já mám z toho pochopitelně radost, protože David a jeho písně si to zaslouží. Je škoda, že se Davidovy písně nehrají více v rádiích, protože by určitě kultivovaly současnou scénu.
Jeho odkaz žije dál i skrze básnickou soutěž Čaruj!, jíž jste byla porotkyní. Šlo o váš nápad?
Byl to nápad Alenky Káňové. Do soutěže se přihlásily stovky studentů napříč celou republikou a je to určitě úžasný počin. Nebyla jsem porotkyní, spíš jsem tu soutěž nějak zaštiťovala.
V průběhu let vyšly i další Davidovy písně. Měl „v šuplíku“ ještě některé, na kterých se pracuje, a mohly by v budoucnu vyjít?
Ano, měl a myslím, že se chystají velká překvapení, která zatím nebudu prozrazovat. Prozradit ale můžu, že před půl rokem vyšla Davidova prvotina – CD Tula, kterou jsme díky fanouškům znovu vydali, a která je na všech streamovacích portálech a na YouTube. Já nechala k jedné z písní s názvem Svítalo udělat klip, který je na Youtube.
Chystá se nějaká vzpomínková akce na Davida?
10. ledna se v souvislosti s jeho odchodem uskuteční už potřetí večer s Davidovými písničkami ve frýdecko-místecké hudební hospůdce u Arnošta.
Těch vzpomínkových akcí se po celé republice víc, jeho písničky zpívají třeba žáci různých ZUŠ, mnozí další mi posílají videa, kde zpívají Davidovy písně.
Synův odkaz se snažím udržovat na svém Facebooku. Dávám tam nejen vzpomínky, ale i aktuální informace a je jich opravdu hodně. Je to takový neoficiální fanclub Davida Stypky.
Zpracovala: Andrea Štipčáková, foto: archiv Marie Stypkové, archiv iREPORTu, Radoslav Vnenčák, Jana Braunová, Linda Trnková, Tomáš Klíma, Jaroslav Noska, Petr Tibi
Témata: Marie Stypková, David Stypka, Bandjeez