Malcolm Young - Nenápadný vůdce AC/DC

Vydáno 25.11.2017 | autor: Roman Jireš

Když legendární AC/DC vydali v roce 2014 nové album Rock or Bust, jednalo se o první kolekci nových skladeb od vzniku kapely, na kterém se kvůli zdravotním potížím nepodílel kytarista Malcolm Young. Nahradil ho synovec Stevie Young. Neviděli jsme ho ani na loňském show AC/DC v pražských Letňanech, Malcolm naposledy koncertoval s AC/DC na turné ve Španělsku v červnu 2010 a jeho smrt letos 18. listopadu nebyla zase tak velkým překvapením. 

Malcolm Young - Nenápadný vůdce AC/DC Malcolm Young - Nenápadný vůdce AC/DC


Smrt si říká rock'n'roll (322.) - Malcolm Young 

Podle zpráv deníku Sydney Morning Herald dožíval čtyřiašedesátiletý hudebník v domě s pečovatelskou službou specializující se na demenci. Rodina však oznámila, že Young zemřel doma poklidně a obklopen nejbližšími.

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakládající člen AC/DC

ANGUS ZŮSTAL SÁM


"Díky své ohromné oddanosti a nasazení byl hybnou silou kapely," uvedla skupina na svém Facebooku. Kytarista, autor písní a vizionář byl podle ní "perfekcionista a jedinečný muž". Nenápadný Malcom byl podle mnohých tichým kapelníkem, který stál v pozadí za prací slavné skupiny. "Vždy se držel svého kopyta a jak řekl, tak udělal. Byl na svou práci velmi pyšný a ke svým fanouškům neuvěřitelně oddaný. Je pro mě, jakožto pro bratra, extrémně obtížné slovy vyjádřit, co pro mě znamenal. Naše pouto bylo velmi výjimečné. Zanechává za sebou ohromný odkaz, který bude žít navždy. Malcolme, dobrá práce," uvedl jeho o dva roky mladší bratr Angus, který s Malcolmem v roce 1973 AC/DC založil.

Bratři Youngovi - zleva Malcolm, George a Angus

Angus vystupující v tradiční školní uniformě a šortkách zůstal sám. Nejstarší z bratrů George, který se proslavil zejména jako člen formace Easybeats, zemřel letos 22. října ve věku 70 let. Malcolm a Angus AC/DC založili a George jim v sedmdesátých letech pomohl s nahráním jejich prvních a dodnes nejvíce ceněných desek. Krátce s nimi hrál i na baskytaru. Slyšet ho můžeme na prvním studiovém albu AC/DC High Voltage vydaném 17. února 1975. Poté, co nedávno ohlásil odchod z AC/DC baskytarista Cliff Williams, se zdá, že se kapela stane historií.

George Young - šedá eminence v pozadí AC/DC

TICHÁ VODA


Malcolm se narodil v roce 1953 ve skotském Glasgow. Když mu bylo deset let, rodina se přestěhovala do Austrálie a Malcolm se stal australským občanem. Od mládí se chtěl stát profesionálním fotbalistou, ale vzhledem k jeho malému vzrůstu se neprosadil a začal se věnovat hudbě. Jeho prvním nástrojem byla údajně jedna ze dvou laciných akustických kytar, které jejich matka koupila pro něj a Anguse, aby bratry trochu zklidnila. Starší bratr George Young v té době už hrál v proslulé kapele The Easybeats. Jednou z prvních kapel Malcolma byli Beelzebub Blues. Známějšími byli Velvet Underground (nejde o newyorské The Velvet Underground!), po jejichž rozpadu založil s bratrem AC/DC.

Dlouholetý technik kapely Mike Fraser v knize Jesseho Finka Bratři Youngové vzpomíná na Malcolma jako na tichou vodu, ale ve skutečnosti důležitého člena AC/DC. "On vlastně ze svého místa vedle bicích řídil celou kapelu. Každý ho sledoval, aby nepropásl jeho povel k ukončení nebo prodloužení písně. Dokonce i Angus, když poletoval kolem a dělal kotrmelce, tak přitom zároveň neustále bedlivě sledoval Malcolma," líčí Fraser. Malcolm také vymyslel velkou část proslulých kytarových riffů AC/DC a neváhal komentovat osobní život svých spoluhráčů."Malcolm mi pořád nemůže zapomenout, že jsem byl tak oblíbený, zejména u ženské části publika. Pokud vím, tak on sám nikdy neměl přítelkyni, alespoň ne v době, kdy jsme se dobře znali. Vždycky byl naštvaný, že bubeník Colin Burgess a já jsme kolem sebe měli početnou dámskou společnost. Podle Malcolmova názoru to všechno byly šlapky," konstatuje ve Finkově knize první zpěvák AC/DC Dave Evans.

text: Roman Jireš

Témata: Malcom Young, AC/DC, hardrock

zavřít