Vydáno 11.08.2018 | autor: redakce
Ruský rockový hrdina Viktor Coj unikl prokletí Klubu 27 jen o pouhé dva měsíce. Idol mládeže, který proslul politicky laděnými písněmi, byl v osmadvaceti letech na vrcholu kariéry, na koncert jeho skupiny Kino přišlo přes 60 tisíc fanoušků, v zásobě měl písně pro později velmi úspěšné Černé album. Život talentovaného hudebníka, jehož příběh od 16. srpna v kinech připomene film Léto, však předčasně ukončila dopravní nehoda.
Své první písně začal Coj psát v sedmnácti letech. Témata nejprve nebyla nijak originální – šlo hlavně o lásku a přátelství. Je dost možné, že s tím souviselo krátké odloučení jeho rodičů, ke kterému došlo v jeho patnácti letech. Později však začal stále častěji reflektovat problémy mladistvých v Sovětském svazu. Stal se jejich hlasem, což příliš nebylo po chuti komunistickému režimu.
SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: PŘÍBĚHY ZESNULÝCH HVĚZD
Pro ruskou vládu byla tehdy rocková hudba nepřítelem. Ztotožňovali se s ní hlavně lidé na okraji společnosti, rebelové a odpůrci systému. Nejspíš nebyla náhoda, že Coj byl vyloučen z umělecké školy - údajně za ne příliš dobré výsledky. A právě v této době začal vystupovat pro početnější publikum na různých večírcích, kde se setkával s dalšími muzikanty a vlivnými lidmi z hudebního průmyslu. Jedním takovým byl i Boris Grebenščikov, který Cojovi značně pomohl k úspěchu. Po pár koncertech s Borisovou kapelou Akvárium se Viktor rozhodl založit si vlastní rockovou formaci Kino. Ta se díky odvaze experimentovat i originálnímu zvuku brzy dostala do povědomí ruské undergroundové scény.
Coj si rozhodně nebral servítky a se svou skupinou se už na prvním albu 45 z roku 1982 pustil do různých politických témat - ať už se jednalo o poměry v Sovětském svazu nebo odkazy k válkám, například k té v v Afghánistánu, kde zemřelo mnoho sovětských občanů.
V roce 1985 nastalo v Sovětském svazu s nástupem Michaila Gorbačova výrazné politické uvolnění, což hrálo muzikantům do karet, jelikož měli možnost otevřeně projevit svůj názor. A právě to bylo pro Kino klíčové. O dva roky později vydali album Krevní skupina, které bylo jejich nejkontroverznější, avšak písně napříč ruským publikem skutečně rezonovaly. Koncert na stadionu v Lužnikách v roce 1990 navštívilo 62 tisíc fanoušků, což vyneslo Kino až na vrchol ruské rockové scény.
Viktor Robertovič Coj zemřel 15. srpna 1990 ve věku 28 let, osudným se mu stalo usnutí za volantem a následná srážka s autobusem. Před svým skonem však stihl ještě natočit vokály na novou desku Kina. Černé album se opět setkalo s ohromným úspěchem a Cojova pozice legendy ruské rockové hudby se jím jen utužila.
I dnes na něj jeho krajané vzpomínají. V centru Moskvy dokonce existuje místo, které je obdobou pražské Lennonovy zdi. Zeď v Moskvě je celá pomalovaná portréty a nápisy.
Zajímavostí je, že Viktor Coj nebyl jen muzikantem. Zahrál si i ve filmech - v celovečerním dílu Jehla, ke kterému se svou kapelou napsal hudbu, nebo také ve snímku Assa. Pokud jde o současnost, Aerofilms právě uvádí do kin film Léto, který mapuje hudební scénu v Leningradu začátkem osmdesátých let s důrazem na Coje a jeho skupinu Kino.
text: Lenka Matějková
Témata: Viktor Coj, Kino Léto