TOP 10 podzimních metalových koncertů: Tarja ohromí hlasem, Architects zavzpomínají na zesnulého kytaristu

Vydáno 04.10.2016 | autor: redakce

Podzimní listí se vybarvuje a kromě zelené brzy nabídne pestrou paletu dalších barev. Stejně rozmanitá je nabídka metalových koncertů v nejbližších měsících. Hodláte se užírat nudou kvůli stále kratším dnům, nebo si radši koupíte vstupenku a vyrazíte za zábavou?

TOP 10 podzimních metalových koncertů: Tarja ohromí hlasem, Architects zavzpomínají na zesnulého kytaristu Tarja Turunen v červenci na Masters Of Rock. Foto: Honza Švanda


DESTRUCTION, FLOTSAM AND JETSAM, NERVOSA, ENFORCER
11. 10., Klub Storm, Praha

Najděte si vhodný úkryt a ujistěte se, že jste za sebou zavřeli. Na Prahu se valí pořádná bouře, takže místo konání je zvoleno příhodně. Hlavní hvězdou by měli být němečtí Destruction. Schmierovo trio má v ruce čerstvé album Under Attack. Pokud jsou pro vás největším lákadlem Flotsam And Jetsam, nikdo se hádat nebude. Na jaře představili výborné CD pojmenované jednoduše Flotsam And Jetsam. Připomenou určitě i starší pecky. Letos je to 30 let od vydání dodnes ceněného debutu Doomsday For The Deceiver. Vydechnout vás nenechá ani Nervosa. Ta má kariéru teprve před sebou, ale je jasné, že trojice divokých Brazilek nehodlá ve stínu slavnějších kolegů čekat zbytečně dlouho. Sestavu doplní ještě Enforcer ze Švédska.

Nejočekávanější koncerty podzimu (I.): Míří k nám The Cure, PJ Harvey i hvězda hitparád Twenty One Pilots


DELAIN, EVERGREY, KOBRA AND THE LOTUS
22. 10., Masters Of Rock Café, Zlín

Delain si předchozím počinem The Human Contradiction (2014) nasadili laťku pořádně vysoko. Páté studiové album Moonbathers ji dle prvních ohlasů nepřeskočilo, ale to neznamená, že není zajímavé. Jako host se na něm objevila poslední dobou téměř všudypřítomná zpěvačka Alissa White-Gluz (Arch Enemy). Charlotte Wessels a spol. natočili i svou verzi songu Scandal od Queen. Evergrey mají diskografii dvojnásobně bohatou. Novinka The Storm Within je už desátým dílkem mozaiky. Třetím do party je Kobra And The Lotus. V roli předskokanů vystupovali např. před Kamelot, Kiss, Def Leppard nebo Judas Priest. V čele kanadské party stojí zpěvačka Kobra Paige.


ARCHITECTS, BURY TOMORROW, STICK TO YOUR GUNS
31. 10., Roxy, Praha

Teď už víme, že název plný beznaděje, tedy All Our Gods Have Abandoned Us, nezvolili Architects pro své poslední dílo náhodou. V srpnu totiž zemřel v pouhých osmadvaceti letech kytarista Tom Searle, dvojče bubeníka Dana. Rakovině vzdoroval více než tři roky. "Zubatá" jednou máchne kosou a rázem jsou priority absolutně přeházené. Skupina se přesto vydá na turné. A jelikož Architects ani v předchozích letech nezpívali o tom, že je všechno krásné, tohle ani omylem nebude večírek pro "sluníčkáře". Na pořádnou smršť se připravte rovněž při vystoupení Bury Tomorrow. Ti s sebou přivezou skladby z vynikajícího CD Earthbound. Pár měsíců po účasti na Brutal Assault se k nám vracejí Stick To Your Guns.

Pro rakovinu není nikdo moc mladý, Tom Searle z Architects jí podlehl v osmadvaceti

LACUNA COIL
4. 11., Rock Café, Praha

Milánské velkokluby AC a Inter posledních pár sezón nepatří k elitě. Hudební příznivce z druhého největšího města Itálie může těšit aspoň to, že jiní reprezentanti Lombardie mají formu vyrovnanější. S výsledky Lacuna Coil panuje spokojenost v podstatě po celou kariéru. Nezáleží ani na tom, ke které z žánrových škatulek, jimiž bývá jejich hudba označována, máte nejblíž. Naposledy kapela nahrávala s pozměněnou sestavou, na výsledku se to však negativně neprojevilo. Pro ty, kteří Lacuna Coil sledují dlouhodobě, je podstatné, že na svém místě zůstává zpěvačka Cristina Scabbia a druhý vokalista Andrea Ferro. I proto Delirium úspěšně navazuje na předchůdce Broken Crown Halo (2014) nebo Dark Adrenaline (2012).

vložte odkaz, text nemažte


OBITUARY, EXODUS, PRONG, KING PARROT
13. 11., Garage, Ostrava

Thrash metal není zdaleka jen tzv. Big 4. A Exodus nejsou pouze kapelou, která v případě potřeby přenechá některého ze svých členů slavnějším kolegům. Skladby z vynikajícího debutu Bonded By Blood (1985) dodnes dostávají fanoušky do varu. Radost jim udělal i Steve "Zetro" Souza, který se po deseti letech znovu postavil za mikrofon a přispěl k velmi podařené nahrávce Blood In, Blood Out (2014). Ze svých začátků na letních koncertech čerpali i deathmetaloví titáni Obituary. V létě sázeli zejména na první dvě alba Slowly We Rot (1989) a Cause Of Death (1990). Na říjen chystají živák Ten Thousand Ways To Die. Letošní deskou X - No Absolutes se rádi pochlubí Prong. Program doplní ještě nejmladší parta King Parrot.


GAMMA RAY, SAXON, OVERKILL, RAGE, LAST IN LINE atd.
19. 11., Hala Euronics, Zlín

Když Kai Hansen nehraje s Unisonic, pustí se do právě vydané sólovky XXX - Three Decades In Metal. Pak jsou tu pochopitelně Gamma Ray. Loni svou dosavadní kariéru shrnuli prostřednictvím našlapané kompilace The Best Of. Winter Masters Of Rock 2016 ovšem nabízí mnohem víc. Třeba legendární Saxon. Biff Byford a jeho kumpáni zřejmě nestárnou. Důkazem je loňské parádní CD Battering Ram. „Peavy“ Wagner si užívá nejen novou sestavu Rage, ale i čerstvou placku The Devil Strikes Again. To příznivci Overkill si na nové písně počkají ještě pár měsíců. Ale že by tahle parta neměla co hrát, to fakt nehrozí. Za pozornost stojí také Last In Line. Vždyť za bicími sedí Vinny Appice (v minulosti např. Black Sabbath, Heaven And Hell nebo Dio) a kytarová kouzla předvádí Vivian Campbell (Def Leppard).


AMON AMARTH, TESTAMENT, GRAND MAGUS
25. 11., Forum Karlín, Praha

Souboj těžkých vah. I tak by se dal charakterizovat tento večer. Amon Amarth se rozhodli na desce Jomsviking vyplout do neprobádaných vod. Nahrávka je totiž jejich prvním konceptuálním dílem a vypráví příběh mladého muže zamilovaného do dívky, tu však rodiče provdají za jiného... Pokud vás nezválcují běsnící vikingové, pak už nikdo. Na dílo zkázy se vás pokusí připravit Chuck Billy a spol. S novým materiálem pojmenovaným Brotherhood Of The Snake totiž přijedou i Testament. Poprvé od The Gathering (1999) se na nahrávání řadového alba znovu podílel basák Steve DiGiorgio. Nut(d)ným předkapelním zlem by neměl být ani set Grand Magus, kteří budou mimo jiné prezentovat songy z aktuální kolekce Sword Songs.


TARJA
1. 12., Forum Karlín, Praha
3. 12., Hala Euronics, Zlín

Tarja Turunen patří k nejpilnějším zpěvačkám na scéně. V loňském roce vydala pod názvem Luna Park Ride živák z Buenos Aires, současně také CD Ave Maria - En Plein Air, na kterém připomněla svou zálibu v klasické hudbě. Dvojitý útok na hitparády podnikla i letos, tentokrát pro rockově zaměřenou část svých fanoušků. Zatímco The Brightest Void je označováno za EP a jakousi návnadu na věci příští, The Shadow Self je plnohodnotné album. Kritici se vzácně shodují, že je jednoznačně nejpovedenější z těch, které Tarja nahrála po odchodu z Nightwish. Až se budou za několik týdnů vyhlašovat nejrůznější ankety, v kategorii "Zpěvačka roku" by nikoho nemělo překvapit přední umístění finské hvězdy.

LIVE: Tarja proměnila pardubickou hokejovou halu v saunu


DIRKSCHNEIDER, VICIOUS RUMORS
9. 12., Hala Vodova, Brno

Udo Dirkschneider u nás v předchozích měsících několikrát vystoupil a loučil se s érou Accept. Uzavřít nějakou etapu, tím spíš úspěšnou, není nikdy jednoduché. Udo se proto rozhodl kvůli obrovskému úspěchu a beznadějně vyprodaným předchozím koncertům přidat pro české fanoušky ještě jednu show. Může se nám to zdát zbytečně a předčasné, ale pokud nezmění své rozhodnutí, legendární hity už budeme poslouchat jen z vinylů nebo třeba z 2CD Live - Back To The Roots, které vyjde na konci října. V dalších letech se totiž Dirkschneider hodlá věnovat pouze tvorbě vlastní skupiny U.D.O. Za pozornost stojí i Vicious Rumors. Mají za sebou nejen více než 35 let na scéně, ale také čerstvé a slušně nabroušené album Concussion Protocol.


ICED EARTH, ENSIFERUM, KATAKLYSM, UNEARTH
18. 12., Hala Euronics, Zlín

Díky MTV's Headbangersball Tour 2016 se ve Zlíně mohou těšit na Iced Earth. Jejich zakladatel Jon Schaffer musí každou chvíli řešit personální rošády, i na citlivém postu zpěváka už je pátý člověk - Stu Block. Aktuálně proběhla změna na postu kytaristy, nově je součástí skupiny Jake Dreyer. S tím zřejmě souvisí i nejnovější zpráva, která hovoří o tom, že připravované album - předběžně nazvané The Judas Goat - nakonec vyjde až příští rok. Z jiného žánrového klobouku budou tahat svá folk metalová esa Ensiferum. Ti stále propagují loňskou desku One Man Army. Kataklysm se dokonce mohou pochlubit cenou za heavy metalové album roku, které jim získalo Of Ghosts And Gods (2015) v rámci kanadských Juno Award. Zahrají také metalcore preferující Unearth z Bostonu.


Text: Tomáš Rumler

Témata: Architects, Tarja Turunen, Amon Amarth, Udo Dirkschneider, Lacuna Coil, Obituary, Gamma Ray, Rage, Delain, Destructions, metal, koncerty

zavřít