TOP 7 důvodů, proč letos zavítat na Brutal Assault: Emperor, Mayhem i smršť death metalu

Vydáno 13.07.2017 | autor: redakce

Dvaadvacátý ročník Brutal Assaultu, největšího tuzemského festivalu zaměřeného především na extrémní metal a hardcore, se kvapem blíží. Ve dnech 9. - 12. srpna se na čtyřech pódiích situovaných již tradičně v pevnosti Josefov u Jaroměře vystřídá více než stovka kapel z celého světa představující elitu svých žánrů. Pokud stále váháte, zda na akci vyrazit, čtěte následujících sedm důvodů, proč si letošní Brutal Assault nenechat ujít. 

TOP 7 důvodů, proč letos zavítat na Brutal Assault: Emperor, Mayhem i smršť death metalu TOP 7 důvodů, proč letos zavítat na Brutal Assault: Emperor, Mayhem i smršť death metalu


EMPEROR

Blackmetaloví nadšenci se dočkali. Organizátorům se po letech marných snah konečně podařilo do Josefova dovézt legendu Emperor. Kapela patřila na počátku 90. let k nejtvrdšímu jádru blackmetalové scény v Norsku a její členové byli zapleteni do nechvalně známých událostí, které vyústily ve vypálení několika kostelů a zmaření mnoha lidských životů. Postupem času si naštěstí mozek skupiny Ihsahn uvědomil, že posláním muzikantů je dělat kvalitní muziku. Výsledkem jsou dvě zásadní desky Anthems to the Welkin at Dust a Prometheus - The Disciple of Fire & Demise. Právě první uvedená nahrávka letos slaví dvacetileté výročí a Emperor ji v rámci aktuálního turné přehrávají v plné délce. To spolu s faktem, že kapela v ČR zatím nekoncertovala a není jisté, zda se někdy vrátí, činí z návštěvy letošního Brutal Assaultu faktickou povinnost.

LIVE: Brutal Assault 2016: Josefovská pevnost pod rekordním metalovým útokem

MAYHEM

Speciální vystoupení chystají také další norští čerti, snad ještě kontroverznější blackmetalisté Mayhem. Ti mezi zdmi josefovské pevnosti zavzpomínají na jednu z nejkultovnějších nahrávek žánru, opus De Mysteriis Dom Sathanas z roku 1994. Mayhem sice v průběhu let vystoupili na Brutal Assaultu mnohokrát, jejich sety však nezřídka budily jisté rozpaky - často právě kvůli ne zcela reprezentativnímu playlistu. Vezmeme-li v úvahu, jaký materiál hodlají zahrát tentokrát, stávají se Hellhammer, Attila a spol. jedním z hlavních letošních taháků.MASTER'S HAMMER

Svou premiéru si na josefovském pódiu odbude i česká, nicméně světově uznávaná blackmetalová legenda jménem Master's Hammer. Jen málokterá tuzemská formace zanechala v dějinách extrémního metalu takový otisk jako parta vedená Frantou Štormem. Jejich zásadní desky Ritual a Jilemnický okultista dokonce vydal v reedici věhlasný label Osmose Production a ovlivnění českou sebrankou přiznala celá řada hudebníků světové blackmetalové scény. Master's Hammer vystupují po dlouhých letech a není pravděpodobné, že se někdy bude opakovat možnost vidět je znovu živě.

DEVIN TOWNSEND PROJECT

Kanadský progresivní kouzelník Devin Townsend se proslavil především jako klíčová postava progresivní kapely Strapping Young Lad. Spolupracoval však například i se Stevem Vaiem a má za sebou také bohatou sólovou kariéru jako zpěvák, kytarista, skladatel a producent. Neočekávejte žádnou zběsilá jízda, žádná bestialita, ale precizní, profesorsky podané promyšlené skladby. Devinova vystoupení na Brutal Assaultu vždy patřila k vrcholům festivalu, stačí si vzpomenout na výkon, který Townsendova formace podala v roce 2010, kdy se nad Josefov přihnala ničivá bouře. Není důvod předpokládat, že by tomu letos mělo být jinak.

vložte odkaz, text nemažteDEATHMETALOVÁ SMRŠŤ

Cryptopsy, Gorguts, Morbid Angel, Nile a Suffocation na jedné akci? Pro milovníky death metalu naprostá fantazie. Právě tu může splnit letošní Brutal Assault, který nachystal mimořádně silnou sestavu kapel přísahajících na smrtící kov. Krom uvedených klasiků, kteří psali učebnice svého žánru, se v Josefově představí i mladší party, které se styl snaží umně posunout a rozvíjet. Nechat si utéct vystoupení Američanů Fallujah, novozélandských Ulcerate či Francouzů Svart Crown zavání z pohledu deathmetalových fans chybou letošního léta.

ALTERNATIVNÍ SPOLKY

Josefov dlouhou dobu patřil poměrně ortodoxnímu metalovému, případně hardcorovému běsnění. V posledních letech, se zavedením menších pódií, nicméně Brutal Assault nabízí i četné expertimentálnější a alternativnější formy extrémní hudby. Letos se můžete těšit na německé industriální uskupení KMFDM, francouzskou elektroniku Igorrr, japonské sotva zařaditelné trio Boris nebo tibetský rituální šamanský zpěv v podání ruských Purpha. A tím výčet hudebních šíleností, které mnohdy příjemně překvapí i zaryté metalisty, zdaleka nekončí.

PEVNOST JOSEFOV

Brutal Assault se od roku 2007 koná v barokní pevnosti Josefov. Nalezl zde skvělé útočiště. Byť se někomu může zdát, že mezi typickými cihlovými zdmi začíná být v posledních letech z důvodu stálé sílícího zájmu (především zahraničních) návštěvníků poněkud těsno, organizátoři se snaží přístupné prostory rozšiřovat, a posilovat tak festivalový komfort. Zapomeňte na nic neříkající oplocené areály uprostřed rozpálené louky či letištní plochy. Josefovská pevnost má velmi svébytnou atmosféru, která dělá Brutal Assault Brutal Assaultem. Těšit se můžete rovněž na nadstandardní nabídku pitiva i pokrmů, které by měly uspokojit jak vegany, tak masožravce.

text: Matěj Bílý, foto: Radim Hromádko (Brutal Assault 2016)

Témata: Brutal Assault, extrémní hudba, metal, Emperor, Mayhem, Master's Hammer

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Bratři Ebenové v lomu Velká Amerika
zavřít