TOP 7 festivalových headlinerů 2019: Manic Street Preachers na Rock for People i The Cure na Colours of Ostrava

Vydáno 28.05.2019 | autor: Dominik Pavliš

Rok se s rokem sešel a na dveře radostně klepe letní festivalová sezóna, oblíbený čas pro spoustu hudebních nadšenců. V následujících řádcích přinášíme několik tipů, které headlinery napříč žánry si nenechat ujít. 

TOP 7 festivalových headlinerů 2019: Manic Street Preachers na Rock for People i The Cure na Colours of Ostrava Manic Street Preachers


The Cure
 - Colours of Ostrava (17. 7. - 20. 7.)

K nejvýraznějším headlinerům letní sezóny patří bezpochyby The Cure. Svou hudbou, která čerpá z post-punku, gotiky, nové vlny, popu nebo psychedelie, ovlivnili několik generací fanoušků. Svou poslední desku vydali před deseti lety, ta nová by měla následovat co nevidět. Je tedy možné, že se na Colours of Ostrava dočkáme ještě neslyšených skladeb. Letos navíc uplyne čtyřicet let od vydání dnes již legendárního debutového alba s názvem The Imaginary Boys. "Celý svůj život jsem hrál hudbu pro své osobní potěšení. A myšlenka, že by se stala strojem nebo byznysem, je skutečně hrozná," řekl frontman Robert Smith v rozhovoru. Dá se očekávat, že půjde o jeden z největších koncertních zážitků roku.

Černí koně festivalů pro rok 2019: Shilpa Ray na Colours of Ostrava nebo God Is An Astronaut na Rock for People


Manic Street Preachers - Rock for People (4. 7. - 6. 7.)

Rock for People si k čtvrtstoletí nadělil silný line-up. Manic Street Preachers u nás zahráli naposledy před pěti lety ve Velkém sále Lucerny, nyní se představí festivalovému publiku v Hradci Králové. Kapela má na kontě třináct alb, jedenáct cen NME, čtyři Brit Awards a dvě nominace na Mercury Prize. To vše stihla za třicet let své existence. Skupina se vyhýbá trendům, jde si svou vlastní cestou, a i proto si získala miliony fanoušků po celém světě. Ve svých skladbách se zabývá především sociálními, politickými a ekonomickými otázkami, což potěší zejména ty posluchače, kteří rádi zkoumají texty do hloubky.

Festivalu Rock for People pogratulují k pětadvacetinám také Olympic nebo Panjabi MC


Bring Me the Horizon
 - Rock for People (4. 7. - 6. 7.)

Přání fanoušků Rock for People bylo vyslyšeno! Do Hradce Králové zamíří britští metalcoristé Bring Me the Horizon s novou deskou Amo, která je oproti těm předešlým více experimentální a směřuje spíše do synth-popu, pop rocku a elektroniky. Jedná se o nejrozporuplnější album skupiny, které rozdělilo fanoušky na dva tábory. BMTH jsou vyhlášeni svými pódiovými shows. Doufejme, že se na oblíbeném královéhradeckém festivalu představí v nejlepší formě.

 


While She Sleeps - Mighty Sounds (12. 7. - 14. 7.)

Z anglického města Sheffield se zrodila úspěšná partička, která si říká While She Sleeps a nabízí to nejlepší ze současného metalcoru. Do Tábora přiveze svou aktuální desku nazvanou So What?. Pro důkladnější nastudování se doporučuje začít výborným videoklipem k písni ANTI-SOCIAL. Naživo jsou WSS energičtí a během svého setu nenechají pod pódiem v moshpitu nikoho vydechnout. Zpěvák Lawrence Taylor je vyhlášený tím, že mu nedělá problém skočit téměř z čehokoliv - například z balkónu v pražském Lucerna Music Baru. Nechme se tedy překvapit, jaké šílenosti se stanou na Mighty Sounds.

 


Royal Republic
 - Rockový slunovrat (31. 5. - 1. 6.)

Se svou albovou novinkou Club Majesty, která vyjde den před jejich vystoupením na Rockovém slunovratu, zamíří do Řevnic švédští Royal Republic. Ti si české publikum v posledních letech pro svůj ikonický rock'n'roll omotali kolem prstu. Kapela tento žánr tlačí zpět na výsluní a daří se ji to velmi dobře, což dokazuje návštěvnost jejich koncertů. Minulý rok zazářili na Mighty Sounds, nyní se i s novými hity chystají na Rockový slunovrat.

Royal Republic interview: Vždycky jsme měli nějaký disco standard

 


Dream Theater
 - Masters of Rock (11. 7. - 14. 7.)

Fanoušci metalu jásají. Skupinu, která zavítá na rockový a metalový open air do Vizovic, založili bubeník Mike Portnoy, baskytarista John Myung a kytarista John Petrucci. Tito tři pánové se seznámili při studiu na prestižní Berklee College of Music a ve svých oborech patří mezi nejlepší hráče. Není se tedy čemu divit, že jsou Dream Theater považováni za modlu progresivního metalu. Za dobu svého působení stihli vydat celkem čtrnáct alb, z nichž poslední Distance Over Time z roku 2019 představí návštěvníkům letošního ročníku Masters of Rock.

 


Tech N9ne - Hip Hop Kemp (15. 8. - 17. 8.)

Tech N9ne je jméno, které se v poslední době na rapové scéně často skloňuje. Spolu s Travisem O’ Guine založil nahrávaci společnost Strange Music a prodal více než dva miliony kopií alb. Zdobí ho výborná pódiová show a úctyhodná flow. Tento americký rapper je navíc nejspíše workoholik - během sto dní odehrál 99 koncertů. Jedná se asi o nejúspěšnějšího nezávislého rappera na světě. Zajímavostí je, že jeho pseudonym pochází z poloautomatické zbraně TEC-9. Tuto přezdívku mu vymyslel kolega Black Walt kvůli jeho rychlému rytmickému stylu, který se nazývá Chopper. Na kontě má třináct studiových desek, z nichž poslední s názvem N9na pochází z tohoto roku.

text: Dominik Pavliš

Témata: festivaly, The Cure, Colours Of Ostrava, Manic Street Preachers, Bring Me The Horizon, Rock for People, While She Sleeps, Mighty Sounds, Rockový slunovrat, Royal Republic, Dream Theater, Masters Of Rock, Tech N9ne, Hip Hop Kemp

zavřít