ZAČÍNÁ SÁZAVAFEST

Vydáno 07.07.2009 | autor: redakce

Sázavafest, který se z původně malé akce stal jedním z nejdůležitějších tuzemských festivalů, dnes začne na tradičním místě - tedy v Areálu Ostrov v městě Sázava. Potrvá až do neděle a nabídka účinkujících je (opět tradičně) pestrá. A víte, kde bude afterparty s Wohnout?

ZAČÍNÁ SÁZAVAFEST ZAČÍNÁ SÁZAVAFEST

Jedním z největších úlovků pořadatelů je soubor Boban i Marko Marković Orkestar, který je v posledních deseti letech vůbec nejlepší a nejuznávanější srbskou dechovou kapelou. Součástí jejich repertoáru jsou samozřejmě největší hity z Kusturicových filmů "Underground", "Arizona Dream" či "Černá kočka, bílý kocour".

Mezi další taháky festivalu se zařadila zpěvačka Ari Up (ex The Slits) s kapelou DubbleStandart. Ari Up (vlastním jménem Ariana Foerster) se ve 14ti letech stala frontmankou skupiny The Slits, která byla v 70. letech dívčí odpovědí na britský punk. O významnosti kapely svědčí například to, že jela turné se slavnými The Clash a také fakt, že si je pozval John Peel do své legendární rádiové John Peel Session. Později přesídlila na Jamaiku, kde pochopitelně podlehla kouzlu roots reggae a všechny tyto prožitky jí dovedly až k aktuální sólové desce Dread More Dan Dead.

Další událostí letošního Sázavafestu bude také král elektronické ethno music Banco de Gaia (foto). I po deseti letech tvorby zůstává Toby Marks (Banco de Gaia) odvážný, kreativní a hlavně svéhlavý. Tesklivé vokály, uptempo, downtempo, nadčasovost, ale také úcta k minulosti – to všechno shrnuje pojem Banco de Gaia. 


Máte-li rádi zajímavou a "cizokrajně či exoticky znějící" world music, neměla by vaší pozornosti uniknou ruská skupina Ethnica. A co takhle keltský rap? Zní to bláznivě? V tom případě by vás mohl nalákat jeden z nejzajímavějších francouzských projektů poslední doby – Manau. Jejich koncerty jsou nabité takovou energií, která vás nenechá "jen" poslouchat a dívat se. Jejich hudba se vám bude zdát strašlivě povědomá, přátelská a přívětivá.

Mimo výše zmíněných přijali pozvání také Pannonia Allstars Ska Orchestra (HU), Yellow Umbrella (to nejlepší Ska z Německa, které znáte i z CD kompilace Festivals - viz REPORT 7-8/06)), Tapia Eta Leturia (BEL), Taxi to the Ocean (ND) či slovenští Polemic, Kontrafakt, Rytmus, Slobodná Európa, Anawi a Peter Lipa. Z domácí špičky se zúčastní Čechomor, Support Lesbiens, Monkey Business, Tata Bojs (se speciálním akustickým setem), Buty, BSP, Wohnout, Ilona Csáková s velkým swingovým orchestrem, Mňága a Žďorp, Jiří Schmitzer, Bratři Ebenové, Gaia Mesiah, Švihadlo, Ohm Square, Skyline, PSH či Gipsy a další a další.

Na festivalu, jak je dobrým zvykem, nebude chybět divadlo, autorská čtení v čele s Michalem Vieweghem či filmový stan. Na dobrou tequilu, oficiální afterparty s Wohnout, proslulé DJské sety triumvirátu Mucho, Mikulash a Maceo, projekce, soutěže (včetně několika klání o mp3 přehrávač Emgeton), koktejly, music shop a další překvápka jste samozřejmě srdečně zváni i do OLMECA REPORT STANU, který tentokrát vyroste v těsném sousedství regulerní OLMECA REPORT STAGE!

Pro přesný line-up a veškeré praktické info neleňte a naklikněte www.sazavafest.cz.

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Bratři Ebenové v lomu Velká Amerika
zavřít