Prague Sounds začíná, nabídne osm hudebních večerů s Jiřím Stivínem nebo Nilsem Frahmem

Vydáno 19.10.2022 | autor: redakce

Mezinárodní hudební festival Prague Sounds, dříve známý jako Struny podzimu, odstartuje již 23. října. Do 24. listopadu nabídne osm originálních hudebních večerů, o které se postarají Dan Bárta, Jiří Stivín, Chris Thile nebo Nils Frahm. Praha se dočká několika premiér i jedinečných setkání.

Prague Sounds začíná, nabídne osm hudebních večerů s Jiřím Stivínem nebo Nilsem Frahmem Prague Sounds začíná, nabídne osm hudebních večerů s Jiřím Stivínem nebo Nilsem Frahmem

Festival zahájí 23. října ve Velkém sálu Lucerny pražská premiéra amerického ansámblu Snarky Puppy, jež získává ocenění v kategoriích od jazzu po R&B. Na turné vyráží ověnčen loňskou Grammy za album Live at the Royal Albert Hall. Charismatická britská zpěvačka Laura Mvula se 16. listopadu v Roxy představí v neokoukané hudební podobě a se zbrusu novým repertoárem z ceněného alba Pink Noise. Na něm znovuobjevuje synth-pop 80. let, který posouvá do soudobého uměleckého žánru.

Festival Struny podzimu mění název na Prague Sounds. Přiveze Nilse Frahma, Lauru Mvula, Ghostpoet i Jiřího Stivína

„Na groove koncertu naváže jam, který podtrhne bezprostřední atmosféru této party. Jeho protagonisty totiž budou Dan Bárta, En.dru a berlínský Ricoloop,“ říká ředitel festivalu Marek Vrabec. Exkluzivní hudební set nazvaný Music for Prague připravil na 24. listopadu do Fora Karlín německý skladatel a klávesista Nils Frahm. Živá vystoupení této hvězdy elektronické scény působí jako hudební alchymie, a to nejen díky smyčkování basových linek a beatů v reálném čase, ale především díky ladnému a suverénnímu pohybu uprostřed rozsáhlého arsenálu kláves – od harmonia přes toy piano, Rhodes, elektrické klávesy až po křídlo Steinway.

Legenda domácí hudební scény Jiří Stivín oslaví svoje osmé kulatiny 19. listopadu v Rudolfinu jak jinak než improvizací. Přesto tento slavnostní večer dostává základní obrysy. „Mám velkou radost, že si s Jiřím Stivínem přijdou zahrát a zazpívat další osobnosti české hudby. Po mnoha letech se při této příležitosti setkají také členové původního Pražského výběru Michael Kocáb, Michal Pavlíček a Ondřej Soukup a popřát přijde i Jiří Suchý,“ těší se Vrabec.

Mandolínový virtuos, zpěvák a skladatel Chris Thile zavítá 24. října do La Fabriky se svým intimním sólovým recitálem, v němž zazní bluegrass, blues ale i sonáty a partity J. S. Bacha. Festivalová premiéra čeká na berlínské průkopníky akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble, kteří zahrají 1. listopadu v Dox+ v rozšířeném desetičlenném obsazení.

O den později se ve Velkém sálu Lucerny představí ikonické jazzové kvarteto ve složení Joshua Redman – Brad Mehldau – Christian McBride – Brian Blade. Společně začínali svoje hvězdné kariéry v první polovině 90. let a jejich opětovné setkání po dlouhé odmlce je splněným snem jazzofilů. Další festivalový koncert hostí 13. listopadu La Fabrika, kde bubeník Makaya McCraven přezdívaný „beat scientist“ představí v české premiéře svůj organický mix jazzu, hip hopu a avantgardy. Další informace a vstupenky jsou k dispozici na webu praguesounds.cz.

TZ, foto: Prague Sounds
Témata: Prague Sounds, Chris Thile, Jiří Stivín, Nils Frahm, Dan Bárta, Makaya McCraven, Marek Vrabec

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024
zavřít