Zemřela Yvonne Přenosilová, průkopnice českého rhythm and blues a rock'n'rollu

Vydáno 11.09.2023 | autor: iREPORT

Ve věku 76 let v pondělí 11. září krátce po poledni zemřela Yvonne Přenosilová. Spolupracovala s Karlem Krylem či kapelou Olympic, jejím největším hitem byla píseň Boty proti lásce. Věnovala se také rozhlasové činnosti, několik let moderovala ve Svobodné Evropě.

Zemřela Yvonne Přenosilová, průkopnice českého rhythm and blues a rock'n'rollu Zemřela Yvonne Přenosilová, průkopnice českého rhythm and blues a rock'n'rollu

Yvonne Přenosilová patřila k významným osobnostem tuzemské hudební scény. V roce 1964 vydala pod názvem Roň slzy cover verzi písně I'm Sorry, která se stala jedním z nejprodávanějších singlů té doby. V témže roce se coby teprve šestnáctiletá umístila na pátém místě mezi zpěvačkami v anketě Zlatý slavík.

Smrt si říká rock'n'roll: Příběhy zesnulých hvězd

Mezi nejúspěšnější písně Přenosilové patřily Boty proti lásce, Tak prázdná, Noční modlitba, Zimní království nebo Pippo. Spolupracovala s Karlem Krylem či skupinou Olympic, je považována za průkopnici českého rhythm and blues a rock'n'rollu.

Po roce 1968, kdy podepsala manifest Dva tisíce slov, emigrovala do Německa. Tam se vdala za barona von Stuckmana a porodila mu syna Maxe. V roce 1985 se s manželem rozvedla. Celkem osm let pracovala u našich západních sousedů jako pozemní letuška British Airways.

Díky spolupráci s Krylem se dostala do Svobodné Evropy. Původně pro rádio psala hudební pořady, později v něm i moderovala. Do Prahy se natrvalo vrátila v roce 1994.

Vedle hudební kariéry natočila i několik filmů. V roce 1963 v Konkursu, o čtyři roky později v Ditě Saxové. Zpěvačku si zahrála v Kulhavém ďáblu a Rebelech.

red, foto: FB Yvonne Přenosilové
Témata: Yvonne Přenosilová, rhythm and blues, rock'n'roll, smrt

zavřít