Little Richard - Rockový divoch, který psal historii rock'n'rollu

Vydáno 16.05.2020 | autor: Roman Jireš

Tutti Frutti, Lucille, Good Golly Miss Molly nebo Long Tall Sally... Co píseň, to zlatým písmem psaná historie populární hudby druhé poloviny 20. století. Jejich autor už je osobně nezazpívá. Rozporuplný Little Richard zemřel po boji s rakovinou kostí 9. května ve věku 87 let. 

Little Richard - Rockový divoch, který psal historii rock'n'rollu Little Richard - Rockový divoch, který psal historii rock'n'rollu


Smrt si říká rock'n'roll (414.) - Little Richard

Poslední chvíle prožil na rodinném sídle v Tullahomě ve státě Tennessee. Mezi prvními o tom informoval časopis Rolling Stone, který při té příležitosti legendárního zpěváka označil za jednoho z otců rock'n'rollu. "Jeho písničky se staly součástí rock'n'rollového základu, přičemž vlastní verze v průběhu desetiletí zahráli všichni od Everly Brothers po The Kinks a od Creedence Clearwater Revival přes Elvise Costella až po Scorpions," napsal Rolling Stone, který v roce 2010 Little Richarda zařadil na osmou příčku v žebříčku nejvýznamnějších umělců všech dob. 

Zemřel Little Richard. Zakladatel rock'n'rollu inspiroval Elvise Presleyho i Jamese Browna


Hrdina a inspirace hudebních hvězd

Za svůj idol člena Rock'n'rollové síně slávy považovali James Brown, Paul McCartney, Elvis Presley a mnozí další. "Byly to skladby Little Richarda, které formovaly rock´n´roll," uvedl bývalý kytarista Led Zeppelin Jimmy Page.

"Bůh žehnej Little Richardovi, jednomu z mých největších hudebních hrdinů," reagoval na zprávu o úmrtí někdejší bubeník Beatles Ringo Starr. Frontman The Rolling Stones Mick Jagger zase prohlásil, že zesnulý hudebník byl pro něj na začátku dospívání "největší inspirací". "Publikum dokázal uvést do stavu naprostého šílenství. Bylo to hypnotické, jako církevní shromáždění," vzpomínal na jeho vystoupení. David Bowie jednou řekl, že bez Richarda by se nikdy nestal muzikantem. V jeho doprovodné skupině například působil i slavný kytarista a zpěvák Jimi Hendrix. Little Richarda za svůj idol označovali i souloví zpěváci James Brown a Otis Redding. Za svůj vzor ho měla i česká rock'n'rollová hvězda Miki Volek.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Elvis Presley (15.)


Živelná pohroma

Rodák z města Macon jihovýchodně od Atlanty, vlastním jménem Richard Wayne Penniman, patřil mezi nejbláznivější postavy hudební scény 50. a 60. let. Dávno před Eltonem Johnem se proslavil divokou hrou na piano a zpěvem hraničícím s jekotem, pro který ho sourozenci v dětství přezdívali "Válečný jestřáb". V tehdejší konzervativní době šokoval i svým zjevem podpořeným silným make-upem. Publikum uhranul také nástrojovým obsazením kapely, sestavou dvou elektrických kytar, baskytary, bicích a tří saxofonů, používaných ke zvýraznění rytmu.

"Jeho koncert připomínal živelní pohromu," vzpomínal na Richarda hudební publicista Jiří Černý. "Řítil se jevištěm jako tornádo a předváděl složité triky. Pravou nohu třeba vytrčil nad klavír, položil si ji na horní desku a pod ní hrál vstoje oběma rukama. Pak na klavír vyskočil a jal se stepovat, přičemž zároveň vyhrával sólo na saxofon. V závěru osvěžil unavená chodidla rázným vstupem do připraveného vědra s vodou, které si během poslední písničky s nepokrytým potěšením nasadil na hlavu," dodal.Little Richard, který si sám říkal "architekt rock'n'rollu", začínal ve 40. letech v potulných kapelách. Svůj první velký hit, Tutti Frutti, nahrál v září 1955. Sexuální podtext písně byl na tehdejší dobu natolik nepřijatelný, že se ho zvukař údajně snažil přehlušit kytarou a bicími.

Do celoamerického popového žebříčku se dostal dříve než Elvis Presley, který Tutti Frutti a další Richardovy hity zařadil do svého repertoáru. Prvních šest singlů u malé nezávislé firmy vydal v letech 1955-1957, pak se odmlčel. Ale když se v roce 1962 vrátil na pódia v rámci evropského turné, vzhlížely k němu jako ke svému vzoru nové hudební hvězdy.

Smrt si říká rock'n'roll: Příběhy zesnulých hvězd

V červnu 2005 zpíval Little Richard i v Praze. Ve třpytivých botách a s oblekem s blyštivými flitry nejprve s pomocí spoluhráče vystoupal na desku klavíru, aby si jej ve Velkém sále Lucerny mohli důkladně prohlédnout všichni diváci, mezi nimiž nechyběl tehdejší prezident Václav Klaus. Tehdy dvaaosmdesátiletý hudebník za doprovodu své desetičlenné kapely hrál, zpíval a tančil téměř hodinu a půl. Na scénu pozval i desítku diváků, aby se do rytmu vlnili před jeho klavírem.


Kněz na cestě do pekla

Narodil se 5. prosince 1932 jako jedno z dvanácti dětí v rodině adventistů sedmého dne. Nepřekvapí proto, že už jako malý zpíval a hrál na piano v kostele. Ne všechno, co o sobě v pozdějších letech vyprávěl, lze brát zcela vážně. Podle jeho slov ho rodiče v jeho nadání nijak nepodporovali a ve třinácti ho prý vyhodili z domu. Důvodem údajně byla jeho homosexualita. Little Richard v tom sám však neměl moc jasno. Nejdříve v roce 1995 časopisu Penthouse řekl: "Celý život jsem byl gay. A vím, že bůh je bohem lásky, ne nenávisti", ale v roce 2017 v televizním rozhovoru prohlásil, že homosexualita je "proti přírodě".

Po vydání svých prvních dvou alb svedl boj se závislostmi na kokainu, heroinu a alkoholu. Mnohokrát za svoji kariéru také oznámil a po čase zase odvolal, že od hudby odchází k povolání kněze. Jedním takovým přelomem prošel už v roce 1957. Začal studovat bibli, oženil se a s manželkou adoptovali dítě. Po čtyřech letech ale manželství skončilo. Příčina? Hudebník byl přistižen na pánských záchodcích při "nevhodném chování".

Little Richard rozhodně není příkladem stálosti v názorech ani v uměleckém životě. Jedna věc je však jistá - rock'n'roll nikdy nedokázal opustit.

text: Roman Jireš

Témata: Little Richard, rock'n'roll, Elvis Presley

zavřít