Scotty Moore byl nejen kytaristou Elvise. Vzhlíželi k němu Keith Richards i Jimmy Page

Vydáno 09.07.2016 | autor: redakce

Jestli mají pravdu konspirační teorie, podle nichž je Elvis Presley stále mezi živými, pak přežil dalšího ze svých spolupracovníků. V úterý 28. června ve věku 84 let ve svém domě v Nashville zemřel Scotty Moore. Americký kytarista známý z doprovodné kapely "krále rock'n'rollu" Elvisovi pomohl zejména v počátcích jeho kariéry.

Scotty Moore byl nejen kytaristou Elvise. Vzhlíželi k němu Keith Richards i Jimmy Page Scotty Moore byl u zrodu rock'n'rollu


Smrt si říká rock'n'roll (252.) - Scotty Moore

Scotty zemřel doma. Jeho zdravotní stav byl již několik měsíců vážný. Byl pohřben 30. června do rodinného hrobu v Humboldtu. "Ztratili jsme jednoho z nejlepších lidí, jaké jsem kdy potkal," reagoval producent Sun Studia Matt Ross-Spang.

Zemřel Scotty Moore, kytarista Elvise, který ovlivnil rockové ikony

Celým jménem Winfield Scott Moore III byl uznáván jako spoluzakladatel rock'n'rollu. Svou hrou ovlivnil takové osobnosti, jakými byli Jimmy Page, Keith Richards a další. "Když jsem slyšel Heartbreak Hotel, věděl jsem, co chci v životě dělat. Bylo to jasné jako den. Všechno, co jsem chtěl udělat, bylo být schopen hrát a znít takhle. Všichni ostatní chtěli být Elvisem, já toužil být Scottym," prohlásil Richards.

OD NÁMOŘNICTVA K ROCK'N'ROLLU

Na kytaru začal hrát ve svých osmi letech. V letech 1948 až 1952 působil v námořnistvu. Nešlo o nějakou "zašívárnu". Moore narukoval ve věku 16 let a sloužil v Koreji a Číně na lodích USS Kent County a USS Valley Forge. Od roku 1954 byl členem country kapely Starlite Wranglers a začal pracovat se Samem Phillipsem u Sun Records. Právě Phillipsova sekretářka Marion Keiskerová doporučila studiu vyzkoušet mladého zpěváka Elvise Presleyho. Z konkurzu vzešla legendární nahrávka It's All Right, Mama a Moore začal s Presleyem spolupracovat jako kytarista a jeho první manažer.

vložte odkaz, text nemažte

Stál tak na počátku doby, která navždy změnila tvář americké populární hudby. Cestoval a hrál s Elvisem po celé zemi a objevoval se na nahrávkách, v televizních vystoupeních a filmech až do roku 1958. Ještě o deset let později Moore s Elvisem naposledy účinkoval v televizním speciálu NBC. Jeho kytara zní v klasických hitech jako Heartbreak Hotel, Blue Suede Shoes, Hound Dog nebo Jailhouse Rock.

OBDIV A OCENĚNÍ

Moore narozený 27. prosince 1931 v Tennessee pak působil jako sólista či studiový a kapelový hráč až do roku 2009. Hrál v Elvisově doprovodné kapele Blue Moon Boys a Scotty Moore Triu, spolupracoval s Ricky Nelsonem, Roy Orbisonem nebo Ten Years After. Pracoval pro různé televizní pořady, jako studiový technik i odborný poradce. V roce 1989 byl mimo jiné poradcem tvůrců televizního seriálu s názvem Elvis vysílaného na TV ABC. Moorův jedinečný styl hraný především na Gibson ES-295, Gibson L5 a následně Gibson Super 400 si získal mnoho obdivovatelů, mezi které vedle Richardse patří například Ringo Starr, Carl Perkins, Jeff Beck, Levon Helm, Ronnie Wood, George Harrison, Robert Plant a další.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Elvis Presley (15.)Moore byl zařazen na 29. místo v seznamu Rolling Stone 100 největších kytaristů všech dob. V roce 2000 byl uveden do Rock and Rollové síně slávy a loni do Hudební síně slávy v Memphisu.

Roman Jireš

Témata: Scotty Moore, Elvis Presley, Keith Richards, Jimmy Page, Ringo Star, Robert Plant, Smrt si říká rock'n'roll 

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024 SOUTĚŽ: J.A.R. na hradě Kašperk SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít