TOP 12 osobností, které v roce 2016 zemřely: David Bowie, Leonard Cohen, George Michael, Prince, Radim Hladík a další

Vydáno 27.12.2016 | autor: Dominik Pavliš

Rok 2016 se do hudební historie zapíše jako neúprosný zabiják legend. Prince, David Bowie, Leonard Cohen, Radim Hladík, George Michael, Glenn Frey a mnoho dalších géniů nás za posledních dvanáct měsíců opustilo. Připomeňte si dvanáct těch, na které se jen tak nezapomene. 

TOP 12 osobností, které v roce 2016 zemřely: David Bowie, Leonard Cohen, George Michael, Prince, Radim Hladík a další David Bowie zemřel hned zkraje roku 2016


RADIM HLADÍK

V posledním měsíci tohoto roku nás opustil významný kytarista Radim HladíkBlue Effect. Ve věku 69 let zemřel 4. prosince, kdy podlehl následkům fibrózy plic, se kterou několik let bojoval. Již na začátku října musela kapela přerušit koncertování, právě kvůli zdravotnímu stavu Radima. Poslední koncert odehrál v září s kyslíkovým přístrojem a na oficiálních stránkách kapely oznámil, že jeho jedinou šancí je transplantace plic. Svou specifickou hrou na kytaru inspiroval mnoho muzikantů nejen z koutů České republiky.

Radim Hladik - král české rockové kytary, který miloval svoboduLEONARD COHEN

První nahrávku vydal až ve svých třiatřiceti letech. Přesto se z něj v průběhu jeho kariéry stala legenda a velmi respektovaný umělec. Jeho poslední deska, vydaná letos v říjnu, se jmenuje You Want It Darker, nahrál ji v obýváku svého domu v Los Angeles. Zemřel o několik týdnů později, 7. listopadu ve spánku. Jeho syn Adam médiím o tři dny později sdělil, že jeho otec odešel v poklidu s vědomím, že za sebou nechal povedenou nahrávku. Cohena zná většina díky hitu Hallelujah, který se stal častým předmětem coververzí. Nebylo by ale slušné zmiňovat pouze tento hit. Jeho alba nahání husí kůží a již výše zmiňované - poslední - není výjimkou.

vložte odkaz, text nemažte

 

GEORGE MICHAEL

Jakožto autor jednoho z nejslavnějších vánočních hitů Last Christmas od Wham! zemřel symbolicky o Vánocích, 25. prosince, ve věku 53 let. Podle policie neexistují žádné podezřelé okolnosti, které by naznačovaly, že šlo o násilnou smrt. Michael zemřel na srdeční selhání, v posledních letech prošel řadou zdravotních problémů, včetně těch s drogami. Britský zpěvák začínal v duu Wham!, se kterým vydal v roce 1984 vánoční skladbu Last Christmas. Ta je dodnes každé Vánoce jednou z nejžádanějších, Michael ji napsal i produkoval. Po rozpadu dua v roce 1986 se vydal na sólovou dráhu. Jeho poslední řadová deska Patience pochází z roku 2004, před dvěma lety vyšlo živé album Symphonica. 

PRINCE BUSTER

Cecil Bustamente Campbell OD, známý pod pseudonymem Prince Buster, je považován za jednoho z nejdůležitějších zpěváků, skladatelů a producentů v historii ska a rocksteady hudby. Jeho nahrávky inspirovaly a udávaly směr ostatním žánrovým umělcům, vznikly zejména v šedesátých letech, před tím, než vypuklo reggae šílenství, které z těchto stylů vzešlo. Narodil se 24. května 1938 v hlavním městě Jamajky - Kingstonu. Vyrůstal v křesťanské rodině, první hudební zkušenosti proto získával v podobě zpívání v kostele či na soukromých rodinných sešlostech, kde se pěly především křesťanské písně. Zemřel ráno 8. září 2016 v nemocnici v Miami na Floridě ve věku 78 let. Příčinou byly srdeční problémy, které se táhly již delší dobu. Mrtvice v roce 2009 zapříčinila, že již nemohl chodit. 

 

PRINCE

Nejasné spekulace o okolnostech smrti amerického zpěváka Prince utichly až několik týdnů po jeho skonu. V lékařské zprávě se píše, že zemřel v důsledku neúmyslného předávkování silnými léky proti bolesti, které si měl údajně sám opatřit. Tento sexsymbol zemřel 21. dubna ve věku 57 let v americké Minnesotě. Krom zpěvu se věnoval i hře na spoustu hudebních nástrojů. Namátkou to byly např. kytara, syntezátor, saxofon, piáno a perkuse. Prince vydal spousty desek - někdy zvládl i dvě do roka. Zlomové album v jeho kariéře neslo název Prince a obsahovalo první velký hit - I Wanna Be Your Lover. Za svůj život si také stihl zahrát ve filmech Purpurový déšť, Batman či Graffity Bridge, který sám režíroval a kde ztvárnil hlavní roli.

 

VANITY

Byla frontmankou dívčí kapely Vanity 6, která se dala dohromady v roce 1981, a za pouhé dva roky, během nichž stihla vydat jedno album nazvané jednoduše Vanity 6, opět zanikla. Kapela se proslavila svým největším hitem Nasty Girl. Vanity se poté pustila na sólovou dráhu a vydala celkem dvě studiová alba. Mezi její největší obdivovatele patřil Prince. Kvůli jejím problémům s ledvinami, které byly způsobeny dlouhodobým užíváním drog, musela podstupovat peritoneální dialýzu pětkrát denně (čištění krve, každá relace byla dlouhá cca 20 minut). Zemřela v kalifornské nemocnici ve Fremontu 15. února ve věku 57 let na selhání ledvin.

 

 

DAVID BOWIE

Počátkem roku, konkrétně 10. ledna, podlehla rakovině jater ve věku 69 let jedna z největších osobností rockové scény - David Bowie. Své vážné onemocnění do poslední chvíle tajil, ale jedno se musí nechat. Odešel s grácií - albem Blackstar. Bowie ztvárňoval zvláštní, až mýtickou postavu. Těžko říct, jaký doopravdy byl a co bylo za jeho života myšleno vážně. Výstižně se k němu vyjádřil ředitel tuzemské pobočky vydavatelství Warner Music Vladimír Kočandrle: "Kdyby měl být David Bowie opatřen nějakým reprezentujícím přídomkem, čemuž se ale celou svojí podstatou příčí, byl by jedním z mála, jemuž by náleželo označení 'renesanční člověk'. Zároveň v mnoha věcech nedoceněný i paušálně a ploše přeceňovaný, člověk, který měl tak mnoho tváří, že vůbec nemohlo být jasné, která z nich je ta 'jeho'.“

Šílenec, nebo génius? David Bowie připravil sadu alb, která vyjdou po jeho smrti

 

PŘEMYSL ČERNÍK

Přemek byl spolupořadatelem a jedním ze čtyř hlavních aktérů, kteří stáli za mezinárodním festivalem Mighty Sounds. Tento promotér a muzikant v jedné osobě měl na starosti mezinárodní booking - staral se o to, aby k nám dorazily v daném žánru ty nejlepší světové skupiny. Také působil jako baskytarista v kapelách The Drain, vystupoval s Niceland či Ginny Andro Syndrome. Pocházel z Písku a hudbu měl v genech odmalička, jeho táta Jaromír hrál na kontrabas v České filharmonii a jeho maminka Hanka také vystudovala konzervatoř. Byl velmi oblíbený, upovídaný, měl zápal pro hudbu a vše kolem ní, vytříbený smysl pro humor, byl znalý a rád glosoval různé politické, kulturní, hudební i jiné události. Na život si sáhl 16. srpna v ranních hodinách. Bylo mu pouhých 31 let.

 

SCOTTY MOORE

Tento americký hudebník se proslavil zejména jako kytarista z doprovodné kapely "krále rock'n'rollu" Elvise Presleyho, kterému pomohl především v počátcích jeho kariéry. Byl dokonce uznáván jako spoluzakladatel rock'n'rollu a svou hrou ovlivnil takové osobnosti, jakými jsou Keith Richards či Jimmy Page. "Když jsem slyšel Heartbreak Hotel, věděl jsem, co chci v životě dělat. Bylo to jasné jako den. Všechno, co jsem chtěl udělat, bylo být schopen hrát a znít takhle. Všichni ostatní chtěli být Elvisem, já toužil být Scottym," prohlásil Richards. Mezi jeho další obdivovatele se řadil například Ringo Starr, Carl Perkins, Jeff Beck, Ronnie Wood či George Harrison. Scotty zemřel 28. června ve věku 84 let ve svém domě v Nashville.

 

PAUL KANTNER

Kariéra kapely Jefferson Airplane netrvala dlouho, nesmazatelně se ale zapsala do dějin psychedelického rocku šedesátých let. Její zakladatel Paul Kantner po konci činnosti skupiny v roce 1972 pokračoval s projektem Jefferson Starship. Když mu bylo osm nebo devět let, přečetl ve školní knihovně svou první sci-fi knihu a právě zde našel zalíbení a únik od okolního světa. Naplno se ponořil do světa sci-fi a hudby. Jako teenager se bouřil proti autoritám, nesouhlasil s nimi, a proto se rozhodl stát po vzoru svého idolu Petea Seegera protestantským písničkářem. S Jefferson Aiplane vydali celkem 8 studiových alb. Paul zemřel v rodném San Franciscu ve věku 74 let. Stalo se tomu tak 28. ledna 2016. Podlehl následkům multiorgánového selhání a septického šoku poté, co utrpěl infarkt. Svět přišel o "pravou ikonu," uvedl Neil Portnow, předseda hudební akademie, která udílí ceny Grammy. Zajímavostí je, že zemřel ve stejný den i rok, jako první zpěvačka Jefferson Airplane Signe Toly Anderson.

 

GLENN FREY

Snad každý již někdy slyšel skladbu Hotel California. Jejím spoluautorem byl kytarista a zakládající člen kapely Eagles Glenn Frey. Píseň vyšla v roce 1976 a 18. ledna 2016 zněla v mnoha rádiích a domácnostech. V tento datum právě Frey zemřel po boji hned s několika nemocemi. "Glenn v posledních týdnech srdnatě bojoval, žel však podlehl komplikacím," napsali členové jeho rodiny a skupiny na Facebooku s tím, že trpěl záněty žlučovodů, kloubů a zápalem plic. "Slova nemohou ani popsat náš zármutek ani naši lásku a úctu za vše, co nám dal."JIŘÍ SMETANA

Hudebník, producent a také DJ Jiří Smetana zemřel ve věku 71 let. Rok a půl ležel v kómatu, ze kterého se již neprobral.  Smetana, který je autorem textu k hitu Slunečný hrob od Blue Effect, přesídlil začátkem sedmdesátých let z politických důvodů do Francie, kde se prosadil v klubu Gibus. Byl oceněn jako nejlepší rockový diskžokej. Od roku 1979 vedl respektovanou scénu jako její ředitel. Pomáhal objevit mnoho pozdějších hvězd. Byli mezi nimi The Police a Sting, Annie Lennox, Oasis, Blur a mnozí další. K úspěchu dopomohl také romské kapele Kale se zpěvačkou Věrou Bílou. 

Dále v roce 2016 zemřeli například:
- Keith Emerson (Emerson, Lake and Palmer)
- Greg Lake (Emerson, Lake and Palmer)
- Merle Haggard
- Christina Grimmie
- Peter Behrens (TRIO)
- Rick Parfitt (Status Quo)
- Alexandrovci
- Natalie Cole
- Filip Fuchs
- Sharon Jones
- Juraj "Ďuro" Černý (Tublatanka)
- John Berry (Beastie Boys)
- Jiří "Ozzy" Kubík
- Tom Searle (Architects)
- František Kacafírek (Tři sestry)
- Jan Turek (Fešáci)
- Viola Beach
- a mnozí další

Témata: David Bowie, Prince, Leonard Cohen, Radim Hladík, Glenn Frey, Paul Kantner, Přemysl Černík, Prince Buster, Vanity, Scotty Moore

zavřít