Zahraniční hudba v roce 2016: Odchod velikánů, nástup r'n'b a spousta hvězd v Česku

Vydáno 29.12.2016 | autor: Josef Martínek

Rok, ve kterém odcházely nezapomentulné hudební osobnosti. Navzdory zajímavým deskám či objevům se bude na letopočet 2016 v hudebním světě vzpomínat hlavně s tímto smutným dovětkem.

Zahraniční hudba v roce 2016: Odchod velikánů, nástup r'n'b a spousta hvězd v Česku Beyoncé v roce 2016 zabodovala na celé čáře

Načal to už pár dní před koncem roku 2015 Lemmy Kilmister, metalová legedanda z Motörhead, aby hned zkraje roku přišel další šok - David Bowie odešel, aniž by to někdo čekal, jen pár dní po vydání své ceněné rozlučkové desky Blackstar. Podobně nečekané bylo i dubnové úmrtí Prince, Bowieho model - tedy poslední deska a pak skon - na podzim zopakoval i Leonard Cohen, autor mnoha nestárnoucích písní v čele s Hallelujah. Vánoce pak poznamenal skon kytaristy Status Qua Ricka Parfitta, zřícení letadla s ruskými Alexandrovci nebo odchod George Michaela v pouhých třiapadesáti letech. 

Domácí hudba v roce 2016: Silné debuty i politické bahno v čele s Ortelem nebo Olivií Žižkovou

K dalším obětem roku 2016 patří Glenn Frey (Eagles), Paul Kantner (Jefferson Airplanes), Sharon Jones a mnozí další. Obzvlášť velké emoce zanechalo zastřelení mladé zpěvačky Christiny Grimmie přímo na jejím koncertě nebo útok na orlandský klub. Více jsme se tématu úmrtí hudebníků v roce 2016 věnovali v samostatném článku

R'N'B JE V KURZU

V mainstreamu udeřila černá hudba, která po celý rok ovládala hitparády. Ať to byla alba od Beyoncé (Lemonade), Drakea (Views), Rihanny (ANTi) či The Weeknda (Starboy), všechna patří k letos nejžádanějším. Potvrzují to i nomimace na ceny Grammy, nejvíc jich má právě Beyoncé, následují ji Rihanna, Drake a Kanye West. R'n'b a jemu blízké žánry jsou zkrátka v kurzu.

Z hvězdných jmen se připomněli i Radiohead, Red Hot Chili Peppers nebo Bruno Mars, po osmi letech své příznivce nasytila Metallica, dokonce po jedenácti Rolling Stones. Směřování změnila Lady Gaga, která na albu Joanne přešla od elektropopu k soft rocku, její místo v hitparádách tak zabraly třeba Sia nebo Ariana Grande. Ani letos ale v prodejích nikdo netrumfnul Adele s loňskou deskou 25, což si zejména mladší interpreti vynahrazují příjmy ze streamování, které začíná být stále podstatnějším ukazatelem úspěchu. 

RECENZE: Metallica nevydala Best Of, přesto shrnula v podstatě celou kariéru

NOVÁ HVĚZDA JMÉNEM TWENTY ONE PILOTS

Pomyslým "skokanem roku" by byli určitě Twenty One Pilots, kteří zaznamenali během roku rapidní nárůst popularity. Ještě v únoru koncertovali v pražském SaSaZu, v listopadu už jim aplaudovala podstatně větší Tipsport aréna. A díky hitům jako Stressed Out nebo Heathens míří stále výš. Na čela žebříčků šplhali z nováčků i hitmakeři The Chainsmokers, uhrančivá Dua Lipa nebo britský objev Jack Garratt. Po patnácti letech od debutu konečně prorazila i zpěvačka LP, jejíž hit Lost On You momentálně válcuje také český éter. 

vložte odkaz, text nemažteSpoustu věhlasných jmen jsme viděli i v České republice. Samostatně u nás koncertovali hardrockeři AC/DC s náhradním frontmanem Axlem Rosem, metadoři Iron Maiden, nestárnoucí Elton John či Rod Stewart nebo kultovní The Cure. Prahou otřásli také metaloví Slipknot a haly naplnily i současné popové hvězdy Rihanna nebo Ellie Goulding. Kontroverzná ohlasy vzbudili Justin Bieber se svou playbackovou show či poslední velký koncert roku, o který se postaral Enrique Iglesias. A festivaly? Na těch řádili třeba Offspring (Rock for People), Underworld (Colours Of Ostrava), Iggy Pop (Metronome) nebo Korn (Aerodrome festival).

Příští rok bude podobně nabitý, a to zejména pro rockery. Guns N' Roses, Rammstein, System Of A Down, Green Day nebo Linkin Park na Aerodrome festivalu, to jsou koncerty, o kterých se bude zajisté hodně mluvit. 

Témata: hudba 2016, David Bowie, Prince Leonard Cohen, Rihanna, Beyoncé, Drake, Twenty One Pilots, Sia, Lady Gaga, Metallica, Radiohead. Justin Bieber, Enrique Iglesias, AC/DC, Iron Maiden, Offspring, The Cure

zavřít