Průlet metalovým příběhem Iron Maiden: TOP 5 nejlepších písní podle jednotlivých období

Vydáno 04.07.2016 | autor: redakce

Není železo jako železo. Zatímco "Železná lady" Margaret Thatcher, někdejší předsedkyně britské vlády, patřila k nejméně oblíbeným ministerským předsedům Velké Británie, "Železná panna" zůstane navždy zapsána jako jedna z nejúspěšnějších a nejpopulárnějších kapel ostrovní velmoci. V úterý 5. července přivedou legendární Iron Maiden do varu pražský Eden, kde vystoupí v rámci The Book Of Souls World Tour 2016.

Průlet metalovým příběhem Iron Maiden: TOP 5 nejlepších písní podle jednotlivých období Eddie Iron Maiden neopustil ani na obalu poslední řadovky The Book Of Souls

Iron Maiden mají v rodném listě jako rok založení letopočet 1975. V polovině 70. let 20. století Anglii ovládl punk, možná i proto museli "Mejdni" s vydáním svého debutu počkat na příhodnější dobu. Ta paradoxně nastala v roce, na který fanoušci rockové muziky nevzpomínají rádi. V roce 1980 totiž zemřel Bon Scott, zpěvák AC/DC. A aby toho nebylo málo, zubatá sekla i po Johnu Bonhamovi, bubeníkovi Led Zeppelin. Iron Maiden se snažili tyto ztráty vyvážit nejen porcí parádní a - dnes už můžeme říct - nestárnoucí muziky. Ke skupině neodmyslitelně patří také Eddie, nejslavnější metalový maskot, jehož autorem je Derek Riggs.

Do leteckého speciálu Iron Maiden se asi dostano málokdo, přesto se můžeme "proletět" diskografií, do níž je zapsán jeden z nejúžasnějších metalových příběhů.

Metalové léto v Česku: Ženou se k nám Black Sabbath, Iron Maiden, Megadeth i Slayer

RANÉ OSMDESÁTKY: THE NUMBER OF THE BEAST

ALBA: IRON MAIDEN (1980), KILLERS (1981), THE NUMBER OF THE BEAST (1982)


Skladby z prvotiny se dodnes udržely v setlistu, v úterý večer by měla zaznít Iron Maiden. Pevnost letitých hitů ovšem neměla sestava. Do dnešních dnů vydržely jen dva dílky - Steve Harris a Dave Murray. Jak bývá obvyklé, skupina s další nahrávkou neotálela a v roce 1981 vydala Killers. Mikrofon zde naposledy svíral divočák Paul Di'Anno, premiéru si odbyl kytarista Adrian Smith. Je to sice trochu neuctivé, ale mnoho fanoušků považuje za skutečný začátek až rok 1982 a desku The Number Of The Beast. Důvod? Nástup Bruce Dickinsona. Dále samozřejmě vynikající písně, vždyť i na současném turné kapela hraje tři z osmi, a to ještě vynechává Run To The Hills. Album je zároveň rozlučkou s Clivem Burrem.

MAŠINA SE ROZJÍŽDÍ NAPLNO: THE TROOPER

ALBA: PIECE OF MIND (1983), POWERSLAVE (1984), SOMEWHERE IN TIME (1986)

S albem Piece Of Mind do soukolí vstoupil věčně rozesmátý Nicko McBrain, který v žebříčku časopisu Rhythm "50 největších bubeníků všech dob" obsadil 18. pozici. Na turné desku reprezentuje hit The Trooper. Zběsilá éra, kdy kapela vydala každý rok nové album, pokračovala nahrávkou Powerslave. Eddie se vydal k egyptským pyramidám, skupina pak na monstrózní turné. Během 331 dní odehrála 187 koncertů, včetně zastávky na festivalu Rock In Rio, kde Iron Maiden podpořilo zhruba 300 tisíc nadšenců. Turné skupinu vyčerpalo, přesto netrvalo dlouho a pětice zamířila znovu do studia, aby připravila Somewhere In Time. Z něj by měla v Edenu zaznít skladba Wasted Years. Ale věřme, že roky strávené v řadách Iron Maiden nikdo z členů za promarněné nepovažuje.

TEMNÉ ČASY SE BLÍŽÍ: FEAR OF THE DARK

ALBA: SEVENTH SON OF A SEVENTH SON (1988), NO PRAYER FOR THE DYING (1990), FEAR OF THE DARK (1992)

Tento trojlístek současné turné téměř opomíjí. Pochopitelně s jedinou výjimkou, notoricky známou peckou Fear Of The Dark. Koncert bohužel nemůže trvat věčně, přitom z alba Seventh Son Of A Seventh Son v podstatě nemůžete vybrat špatně. Deska završila pravděpodobně nejsilnější období v historii Iron Maiden. Na dlouhé roky byla poslední, na které je slyšet kytara Adriana Smithe. Na dalším počinu jej nahradil Janick Gers. Přestože prodejnost byla stále dobrá, recenze No Prayer For The Dying už tak optimisticky nehodnotí. A další titul? Již samotný název Fear Of The Dark je dnes možné (se znalostí dalšího vývoje) považovat ze předzvěst temných časů. Skupinu po tomto CD opustil hlas a poznávací znamení souboru Bruce Dickinson.

vložte odkaz, text nemažte

EUFORIE SE VRACÍ S DICKINSONEM: BLOOD BROTHERS

ALBA: THE X FACTOR (1995), VIRTUAL XI (1998), BRAVE NEW WORLD (2000)

Blaze Bayley promine, ale hodnotí dnes někdo kariéru Black Sabbath podle písní nahraných s Tonym Martinem? Iron Maiden se po dlouhé době obešli bez producentského dohledu Martina Birche. Nemá cenu si nalhávat, že by skalní příznivci The X Factor a Virtual XI hodnotili jinak, kdyby spolupráce s ním pokračovala. Euforie naopak zavládla v roce 1999 po comebacku zbožňovaného Dickinsona, na současných šest členů rozšířil partu druhý navrátilec Smith. Studiově bylo znovuzrození stvrzeno deskou Brave New World. Magazín Kerrang! z ní byl natolik unešen, že udělil maximální hodnocení 5/5. Na turné je CD připomenuto prostřednictvím songu Blood Brothers. Tehdejší atmosféru si můžete připomenout i na DVD Rock In Rio. V Brazílii se sešlo přibližně čtvrt miliónu lidí.

ÉRA DLOUHÝCH DESEK: DEATH OR GLORY

ALBA: DANCE OF DEATH (2003), A MATTER OF LIFE AND DEATH (2006), THE FINAL FRONTIER (2010), THE BOOK OF SOULS (2015)

Prodlužují se pauzy mezi nahrávkami, zvyšuje se i jejich stopáž. První čtyři alba postupně pokryla plochu od 37 do 45 minut, tato čtyři nabízejí fanouškům výživnou porci od 68 do 92 minut hudby. Jsou slyšet i hlasy kritizující tuto košatost. Dnešní zrychlená a "klipová" doba není podobným pokusům zrovna nakloněna, ale Iron Maiden si vždy dělali věci po svém. Recenze jsou v drtivé většině pozitivní, a pokud si pustíte DVD En Vivo! z The Final Frontier World Tour, uvidíte, že nadšení nevyprchalo ani z početného davu příznivců. Jestliže jste našli zalíbení v řadovkách z let 2003 až 2010, budete muset počkat na další turné. Nicméně poslednímu CD je logicky věnována značná pozornost, vždyť ze setlistu odkrojí hned 6 kousků.

RECENZE: Iron Maiden ctí tradice, přesto nestagnujítext: Tomáš Rumler, foto: archiv

Témata: Iron Maiden, Bruce Dickinson, metal, Praha, Eden, koncerty

zavřít