RECENZE: Živák Iron Maiden je balzámem na koncertní půst

Vydáno 11.12.2020 | autor: Tomáš Rumler

Záznam koncertu z přerušeného turné může posloužit jako připomínka vlastních prožitků, případně jako pozvánka na příští návštěvu Iron Maiden, která je naplánována na červen 2021. A když nic jiného, je důkazem výtečné formy skupiny, která patří čtyři dekády k nejlepšímu, co může metalová scéna nabídnout. 

RECENZE: Živák Iron Maiden je balzámem na koncertní půst RECENZE: Živák Iron Maiden je balzámem na koncertní půst

Iron Maiden

Nights of the Dead, Legacy of the Beast: Live in Mexico City

Skladby:
Churchill's Speech, Aces High, Where Eagles Dare, 2 Minutes To Midnight, The Clansman, The Trooper, Revelations, For The Greater Good Of God, The Wicker Man, Sign Of The Cross, Flight Of Icarus, Fear Of The Dark, The Number Of The Beast, Iron Maiden, The Evil That Men Do, Hallowed Be Thy Name, Run To The Hills

17 skladeb / 100:50

Vydavatel: Parlophone

Svět Iron Maiden je plný jistot. Ať už se týkají vysoké úrovně koncertů, nebo masového zájmu oddaných příznivců. Začátek Legacy of the Beast World Tour se datuje na konec května 2018, kdy se celá mašinérie rozjela v estonském Tallinnu.

Parta kapelníka Harrise si částečně vzala k srdci poznámky fanoušků, že koncerty jsou sice skvělé, leč playlist by snesl klidně silnější provětrání. Třebaže některé položky vynechat nelze. Překvapilo zařazení Flight of Icarus, dokonce poprvé od roku 1986. I další písně si na živé provedení musely počkat, například Sign of the Cross zazněla poprvé od roku 2001 a The Clansman nebyla součástí koncertního programu 15 let, tedy od roku 2003.

SOUTĚŽ: Iron Maiden - Live In Mexico City

Pražská zastávka na letišti v Letňanech o měsíc později dosvědčila, že Iron Maiden zrají jako luxusní víno. Nezapomenutelný večer ukázal funkčnost skvěle sestaveného dramaturgického plánu celé show. Hned úvodní hit Aces High přinesl na křídlech letounu Spitfire kvalitu, která není samozřejmostí. Euforie nevyprchala ještě dlouho po odeznění posledních tónů Run to the Hills.

Tento záznam byl pořízen o 15 měsíců později, v průběhů tří nocí v Mexico City. Seznam skladeb zůstal neměnný, do setlistu se dostal materiál napříč diskografií, přesněji z deseti alb. A to včetně The X Factor nebo Virtual XI, což rozhodně nejsou nejvyhledávanější díla úspěšné kariéry Iron Maiden. Jenže v podání Bruce Dickinsona se i songy Sign of the Cross a The Clansman z éry Blaze Bayleyho stávají emocemi nabitým dílem, kvůli němuž by se 99 procent kapel bez rozmýšlení okamžitě upsalo ďáblu.

FOTO: Iron Maiden po dvou letech opět zabouřili v Praze. Na letišti v Letňanech jim aplaudovalo 30 tisíc lidí

Publikum plné rozdivočelých Mexičanů mohlo dostat ve finálním mixu výraznější prostor. Navíc občas zní, jako by se nacházelo dál od centra dění, než ve skutečnosti v hale Palacio de los Deportes bylo. Jakkoliv strhující atmosféra patří ke koncertům v těchto končinách automaticky, dva stříbrné disky bohužel nezprostředkují pocit podobný tomu, když jste uprostřed bouřícího davu. Přesto je snadné domyslet si, že vášeň a radost se přelévaly z obecenstva na pódium a zpět. Proto ani „miliónkrát“ slyšená pecka Fear of the Dark nezevšední. Stejně tak nezaměnitelný riff, který ohlašuje The Trooper či jiné tutovky.

Pochybovat o sehranosti kytarového trojspřeží Dave Murray, Adrian Smith a Janick Gers nebylo možné na začátku turné, natož v této pokročilé fázi. Dickinson stále patří mezi nejschopnější zpěváky, nepotřebuje shovívavost kvůli pokročilejšímu věku ani prodělané nemoci.

Věčná škoda, že k dispozici je pouze audio. Bez ohledu na to, že katalog britské metalové legendy je z hlediska živáků velmi bohatý, tak zrovna tato šňůra by si DVD/Blu-ray zpracování zasloužila. Pak by hodnocení muselo být maximální, byť v poslední třetině už skupina tradičně sázela na ověřené šlágry. Kdo nelenil a zkontroloval výkonnost Iron Maiden na zatím poslední tuzemské štaci, jistě potvrdí, že se jednalo o zážitek nejen pro uši, ale také pro oči. Čímž nejsou myšleny grimasy Nicko McBraina.

Na druhou stranu mají dva CD disky ještě větší spád. Vystřiženy byly proslovy, kterými frontman nešetřil v Praze, a lze předpokládat, že ani v jedné z nejlidnatějších zemí planety. Tím pádem obstojí i „pouhá“ zvuková stopa.

Text: Tomáš Rumler
Témata: Iron Maiden, Steve Harris, Dave Murray, Adrian Smith, Bruce Dickinson, Nicko McBrain, Janick Gers, Nights of the Dead, Legacy of the Beast, Live in Mexico City

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít