Vydáno před 13 hodinami | autor: iREPORT
Závěrečný, respektive přidaný den festivalu, byl zlatým „paroháčem“ na rockovém dortu pro ty, kteří zvládli všech pět dnů v řadě, a skvělým zážitkem pro nově příchozí. A že jich bylo. „Železnou pannu“, hlavní hvězdu nedělního programu, si nenechal ujít ani prezident Petr Pavel. Vystoupení některých kapel poznamenal silný vítr, i tak si je ale jejich fanoušci užili.
LIVE: Rock for People, den pátý. Na Iron Maiden dorazil prezident, Alter Bridge kradl zvuk nemilosrdný vítr, Alice & Dan Bárta málem neslezli z pódia
Všichni návštěvníci festivalu, kteří zůstali až do neděle a dokázali si ji užít, zaslouží velký potesk. Přežít pět dní v řadě na festivalu je pořádná výzva sama o sobě, a když k tomu ještě přičteme nevlídné počasí… Rozhodně to ale všechno stálo za to. Je něco víc, než si opět rozšířit sbírku hudebních i nehudebních zážitků na celý život?
Na neděli se ovšem výrazně obměnila skladba publika. Festivalový areál zaplnili převážně příznivci klasického heavy metalu. Program, s menšími šuplíčky odjinud a žánrovými odbočkami jako byste vysypali právě z této žánrové škatule. Kromě kapel, na které jsme se zaměřili víc, vystoupili například američtí progresivní metalisté Queensrÿche nebo britská heavy metalová legenda Saxon, která je jen o rok mladší než Iron Maiden. Na festival se vrátil i šílený japonský vlčí kvintet Man With A Mission.

Alice s jedním z nejvýraznějších tuzemských zpěváků Danem Bártou opanovala Rock for People stage krátce po třetí odpoledne. Dan výtečně zpíval a k tomu bavil svým neotřelým humorem. Podle něj třeba „zpěvák, který nevzbuzuje ani špetku lítosti, nemá na pódiu co dělat“. Ok, Dane, v tom případě nemáte na pódiu co dělat.
Před písněmi vyprávěl vtipné příběhy třeba s větou: „Tchýně je někdo, koho je dobré obvinit z toho, že vám zkazil vztah hned na začátku.“ To bylo před Pozdravuj máti. Zazněly i skladby Teritoriální král či A to tě trochu bolí, jejíž součástí bylo představení kapely, kdy všem členům publikum tleskalo klasicky, Danovi s rukama nad hlavami a po písni přidalo pořádný aplaus. Pochopitelně nechyběly hitovky Ani náhodou a Slepej, mladej, mrtvej.
Na závěr Alice & Dan Bárta potěšili písní od britských The Cult, protože „každá správná rokenrolová skupina vychází z ještě správnějších rokenrolových skupin“. Publikum je nechtělo pustit z pódia, ale na další kousek už nebyl čas. (Liv)
Americká rocková kapela Sleep Theory odehrála svůj poslední koncert v ČR v únoru 2026 a od té doby jejich známost v místních vodách pozvolna roste. Pátý den Rock for People vystoupila na Evropa 2 stage a přivezla hlavně pohodovou náladu. Většina přítomných bohužel neznala texty songů, a tak si tvorbu musela čtveřice hudebníků odzpívat sama. To jí ale náladu nezkazilo a hlavní zpěvák Cullen Moore posluchače uklidňoval, že stačí následovat jeho instrukce.
Když se v druhé polovině koncertu snažil dav trochu vyhecovat a házel po nich otevřené lahve s vodou, důsledkem instantní karmy sám na mokrém pódiu uklouzl a upadl. Stejně jako u neznalosti textů si tím ale nenechal zničit den a vtipně poznamenal, že doufá, že „někdo má video mého pádu a dá ho na TikTok.“. (Natálie)
Americká kapela vyhlášená muzikantským mistrovstvím, převážně kytarovým, která se navíc může pyšnit jedním z nejlepších rockových zpěváků současnosti Mylesem Kennedym, opanovala největší Mastercard Stage krátce před šestou večerní.
LIVE: Alter Bridge ve Foru Karlín vynikali muzikantskou precizností
Pro Rock for People připravila hodinový program sestavený z nejsilnějších songů napříč osmi studiovými alby, jež má na kontě. Set otevřela písní Silent Divine, následovala Addicted Pain, příběhová Cry of Achilles, dále Fortress, Tested and Able, kde zpívá sloky kytarista Mark Tremonti. Nechyběli Rise Today, Metalingus, ponurý, temný a o to silnější Blackbird a obvyklý koncertní zavírák Isolation.
Vystoupení aspirovalo na dokonalý zážitek, nebýt silného větru, sabotéra, s nímž se nedalo nijak bojovat. K Alter Bridge byl opravdu nemilosrdný, když jim kradl zvuk tak, že se točil ve spirále, a odnášel nejen jejich signature kytarové riffy, ale také zpěv, který tak působil jako by vypadával. Chvílemi byl zvuk hlasitý, jak to má být a zněl nadějně, ale pak se zase ztrácel.
Muzikanti si toho byli vědomi, přesto hráli a zpívali jako by se nic nedělo a snažili se zajistit všem přítomným co nejlepší zážitek, Myles, jak je jeho zvykem, vřele a s pokorou komunikoval. Postaral se i o nádherný romantický moment, když řekl, že právě dnes s manželkou Selenou mají 23. výročí svatby. Odběhl ke straně pódia, aby ji políbil a doplnil: „Ona je můj život.“ Před větrem se asi po první písni začal chránit kulichem.
Podle ohlasů a toho, jak početný dav táhnoucí se do velké dálky i přes všechnu tu větrnou mizérii pod pódiem zůstával, naštěstí i publikum zjevně chápalo, že nejde o chybu kapely a snažilo se ji co nejvíc podpořit. (Liv)
Uvolněný slot na Evropa 2 stage po kanadských Alexisonfire, kteří své vystoupení zrušili z logistických důvodů, obsadili britští The Hara. Před třemi lety tady dostali možnost vystoupit rovnou na hlavní stagi jako záskok za Incubus, a tak už jsou pro návštěvníky Rock for People „známá firma“.
ROZHOVOR | The Hara: Radši zemřeme mladí, než abychom krmili systém. Nová deska bude bez filtrů
Tentokrát si tedy střihli neplánovaný set v šapitó, které zaplnili ani ne z poloviny, avšak ti, kdo přišli, si je náramně užívali. A kluci z kapely prohlásili: „Letos jsme si jen přijeli užít festival a zapařit, a nakonec jsme tady odehráli čtyři vystoupení.“ The Hara jsou prostě sázka na jistotu. (Liv)
Hlavní hvězda nedělního programu začínala hrát ještě za světla, dvacet minut před devátou večer. Čím víc se stmívalo, tím lepší atmosféru koncert měl. Temnota totiž dala vyniknout magické hře světel, projekce, jiskrných gejzírů a šlehajících oranžových i červených plamenů. Na plátně za kapelou se střídaly barevné a černobílé záběry jednotlivých muzikantů, všech strunařů vedle sebe v řadě, celkového dění na pódiu a sem tam i publika s tematickými výjevy k jednotlivým hudebním kompozicím.
Co Iron Maiden hráli? Výběr toho nejžádanějšího z bohatého hudebního katalogu, který za víc než půl století existence vytvořili. Za dvě hodiny a deset minut, mimochodem začali o deset minut později, zahráli včetně přídavku sedmnáct písní.
Otvírali skladbou Murders in the Rue Morgue, před čtvrtou Phantom of the Opera se frontman Bruce Dickinson kochal pohledem na velký dav a došla mu slova: „Jaký tady máme dav… jsme poslední kapela pátý den… nevím, co říct, abyste se cítili lépe.”
On i celá kapela, a připomeňme, že mu v srpnu bude osmašedesát, a ostatní členové kapely mají nebo příští rok budou mít sedmdesát, jeden je dokonce o čtyři roky starší. Vitalitu, energii a schopnost plného nasazení by mohli rozdávat. Bruce po celou dobu poskakoval, skákal, neúnavně roztleskával, hecoval „hej hej hej hej” nebo „scream for me Czech Republic”. Muzikantský výkon u všech tradičně také na výbornou.
Publikum nejhlasitěji reagovalo na skladbu začínající 666 - tedy The Number of the Beast, 2 Minutes to Midnight, Run to the Hills a Fear of the Dark. Po osmatřiceti letech kapela zařadila do programu píseň Infinite Dreams. Při Hallowed Be Thy Name se zpěvák objevil v bílé červeně svítící haleně v kleci a při Trooperovi měl zase uniformu a v rukou střídavě třímal britskou a českou vlajku, na pódiu ho doplnil vysoký voják.
Koncert takových profíků se hodnotí těžko. Byl výborný. Emoce sice postrádal, ale hru s nimi nejspíš od této kapely a její muziky, na rozdíl od precizně odučené lekce ryzího heavy metalu, nikdo moc nečeká. Jediné, co snad fanouškům mohlo chybět, je Eddie ve 3D. Maskot, který dlouhá léta držel stráž na pódiu při každém koncertu Iron Maiden. (Liv)
Setlist: Iron Maiden: Murders in the Rue Morgue, Wrathchild, Killers, Phantom of the Opera, The Number of the Beast, Infinite Dreams, Powerslave, 2 Minutes to Midnight, Rime of the Ancient Mariner, Run to the Hills, Seventh Son of a Seventh Son, The Trooper, Hallowed Be Thy Name, Iron Maiden, Aces High, Fear of the Dark, Wasted Years.
Text: Liv Boková, Natálie Štrbáková, foto: Jan Urbánek, Linda Míková
Témata: Rock for People, Iron Maiden, Sleep Theory, Alter Bridge, The Hara, Alice, Dan Bárta, The Hara, prezident Petr Pavel
0,00
čtenáři
hlasuj