Karel Zich dobýval srdce fanoušků jako český Elvis. Osudné se mu stalo milované potápění

Vydáno 02.07.2016 | autor: Hana Bukáčková

Karel Zich miloval spirituály, gospely, rock'n'roll a Elvise, což se odráželo v jeho tvorbě. Právě díky tomu si vysloužil přezdívku "Český Elvis". Nebýt dovolené na Korscie, kde ho při potápění postihl infarkt, mohl svými hity fanoušky těšit ještě dnes. 

Karel Zich dobýval srdce fanoušků jako český Elvis. Osudné se mu stalo milované potápění Karel Zich se dožil věku 55 let


Smrt si říká rock'n'roll (251.) - Karel Zich

Karel Zich se narodil 10. června roku 1949 v Praze, pocházel z hudební rodiny. Doma mu říkali Kulíšek. Vystudoval konzervatoř a doktorát filozofie na Karlově univerzitě. Hrál na klavír a kytaru, na kterou se naučil sám.Svoji kariéru odstartoval v roce 1964 v kapele Framus, kde se mimo jiné potkal s Michalem Prokopem. V roce 1968 se dal dohromady se Spirituál kvintet, klapalo jim to pět let, pak se rozhodl, že zkusí jít na sólovou kariéru. První desku s názvem Dům č. 5 vydal roku 1976. V té době zažíval mohutný skok v anketě Zlatý slavík, kde ze 112. místa vyletěl na čtvrté.

vložte odkaz, text nemažte

V roce 1979 si založil doprovodnou skupinu Flop. Spolupracoval s Lenkou Filipovou, Pavlem Bobkem, Yvonne Přenosilovou, Jitkou Zelenkovou a dalšími. K jeho nejzajímavějším deskám patří ta s Viktorem Lazlem - Sweet, Soft And Lazy. Za povšimnutí stojí také spolupráce s Wandou Jackson, se kterou v 1987 natočili desku Let's Have Party In Prague.

 

MÁŠ CHUŤ MAJORÁNKY, LÁSKO MÁ

Během své kariéry vystupoval po Evropě, ale i v Americe a v Austrálii. Texty si skládal buď sám, nebo pracoval s věhlasnými autory. Prodal přes milion desek, natočil patnáct alb a kolem padesáti singlů, složil hudbu k několika filmům. Málokdo ví, že složil skladbu i pro fontánu v Mariánských Lázních. Jako jeden z prvních u nás bravurně ovládal hru na dvanáctistrunnou kytaru. Mezi jeho největší hity bezesporu patří Máš chuť majoránky, Alenka v říši divů, Paráda, Mosty (duet s Lenkou Filipovou), Není všechno paráda.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Elvis Presley (15.)

 

OSUDOVÉ POTÁPĚNÍ

Ke spolupráci se Spirituál kvintet se vrátil v roce 1992. Vystupovali až do jeho nečekané smrti, k níž došlo nečekaně ve věku 55 let, kdy byl ještě plný síly. V červenci 2004 odjel na dovolenou na Korsiku s manželkou a partou kamarádů, aby se věnovali svému oblíbenému koníčku - potápění. To se mu stalo osudné, dostal totiž infarkt a utopil se. Neštěstí se stalo poblíž města Porto-Vecchio.

Byl sice převezen do tamní nemocnice, tam mu ale bohužel nedokázali pomoci. Zemřel 13. července roku 2004. 

Poslední rozloučení se uskutečnilo 28. července 2004 v Bazilice sv. Markéty na Břevnově. Smuteční řeč pronesl známý převor Břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek. Rozloučit se s ním přišli například Karel Gott, Pavel Bobek, Václav Neckář, Petr Hapka, Petr Janda a kolegové ze Spirituál kvintetu. Při pohřbu zazněly písně, které buď sám nazpíval, nebo je měl rád.

Zpěvákovy ostatky jsou uložené v rodinné hrobce na Vinohradském hřbitově. Zůstaly po něm manželka Jana a děti Adéla a Karel z prvního manželství. A také nesmazatelné stopa v historii české pop music.

text: Hana Bukáčková, foto: archiv

Témata: Karel Zich, Spirituál kvintet, Elvis Presley, rock'n'roll, Smrt si říká rock'n'roll, potápění

zavřít