Příběh československého hitu: Tublatanka - Pravda víťazí

Vydáno 19.11.2020 | autor: Alena Kaňová

Píseň Pravda víťazí kapely Tublatanka se stala nepsanou hymnou sametové revoluce nejen na Slovensku. Heslo, které nás provází od období husitů, se už v roce 1920 poprvé objevilo také na vlajce prezidenta republiky, a o několik desítek let se jej svou skladbou rozhodla oživit právě slovenská rocková formace. Jak si známé motto našlo cestu k písni, která se stala jakýmsi vyjádřením toho, co lidé v roce 1989 prožívali? A má svůj potenciál i dnes?

Příběh československého hitu: Tublatanka - Pravda víťazí Příběh československého hitu: Tublatanka - Pravda víťazí

Píseň Pravda víťazí se objevila v roce 1988 na třetím albu tehdy už velmi populární kapely Tublatanka. Tu v roce 1982 založili Maťo Ďurinda a Juraj Černý, kteří se při tvorbě názvu kapely inspirovali knihou Edgara Rice Borroughse, Tarzan.

Příběh českého hitu: Tři sestry - Život je takovej

V ní se nevlastní otec Tarzana jmenoval Tublat. Jeho jméno členy formace zaujalo natolik, že se rozhodli jej převzít. Z recese k ní pak přidali příponu "-anka", která měla asociovat jakousi lidovost. A ta už v názvu zůstala.

A co teprve příběh skladby, která kapelu tak proslavila? "Tento hit vznikl skoro dva roky před revolucí. Celý ho otextoval Martin Sarvaš. Stále jsem měl pocit, že má být refrén silný, a tohle spojení to absolutně vystihovalo - pravda víťazí. Postupně se píseň dostala do povědomí všech obyvatel Československa,“ uvedl Martin Ďurinda pro hlavne.sk.

V době sametové revoluce se kapela angažovala nejen touto písní, ale i například tím, že poskytla svou aparaturu k ozvučení náměstí Slovenského národního povstání v Bratislavě. "S textařem Martinem Sarvašem jsme seděli v kavárně hotelu Carlton. Přes okno jsme viděli, jak Milan Kňažko na Hviezdoslavovom námestí něco vypráví hrstce lidí, a tak jsme se přidali. Na konci Kňažko všechny vyzval, že jestli někdo může, ať pomůže s nazvučením náměstí SNP. A protože jsem chtěl revoluci pomoct, na druhý den jsem přinesl aparaturu, kterou jsem si koupil v Anglii a za pomoci techniků Tublatanky jsme náměstí ozvučili. Dodnes mám odložený mikrofon, do kterého řečinili všichni počínaje Kňažkem, Budajem, Dubčekem, Havlem, Krylem," řekl Ďurinda pro cas.sk.

Rebelové v Plzni - Slovenská Tublatanka a český Citron připomněli své největší hity

Skladbu dokonce tehdy zpívali z auta Martina Sarvaše. "Byli jsme tehdy z revoluce tak nadšení, že jsme Martinovu červenou sportovní Škodu 110 R přikryli od zadního nárazníku až po přední sklo československou zástavou. Jezdili jsme tak po Bratislavě a po fabrikách, kde lidé stávkovali, a my jsme je povzbuzovali a křičeli: ‚Revoluce, pravda vítězí!‘."

Nedílnou součástí písně je bezesporu i původní videoklip, který má velmi zajímavou vizuální podobu. Je jakýmsi dokumentem o událostech sametové revoluce a je celý zahalen do černobíla. Maťo Ďurinda se v něm objevuje jakoby na pozadí dějin.

Dnes s odstupem času je tak nějak jasné, že tento videoklip nemá hodnotu jen pro minulou generaci, ale stále připomíná to, co nezevšednělo, ale co stále rezonuje současností.

Text: Alena Kaňová, red, foto: archiv iReport, Martin Hanáček
Témata: Tublatanka, Pravda víťazí, Maťo Ďurinda

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

zavřít