LIVE: Beach Boys v Praze odehráli všechny svoje hity a rozhýbali staré kosti diváků

Vydáno 17.06.2019 | autor: Aleš Harazim

Představte si, že je to přesně 50 let, kdy u nás Beach Boys koncertovali poprvé. Bohužel z té sestavy, která u nás byla před padesáti lety, v té současné už téměř nikdo není. Jak tedy zahrála kapela, která se může legálně jmenovat Beach Boys, ale s těmi starými Beach Boys nemá zase tolik společného?

LIVE: Beach Boys v Praze odehráli všechny svoje hity a rozhýbali staré kosti diváků LIVE: Beach Boys v Praze odehráli všechny svoje hity a rozhýbali staré kosti diváků


BEACH BOYS
LUCERNA, PRAHA
16. 6. 2019

Je třeba hned zpočátku říct, že existují dvě kapely vydávající se za Beach Boys. Jedna se skládá se spoluzakladatelů Briana Wilsona a Ala Jardina, v té druhé, kterou jsme měli možnost vidět v pražské Lucerně, je Mike Love, Wilsonův bratranec a jeho rival, který má povoleno užívat název Beach Boys. S Mikem Lovem koncertuje ještě Bruce Johnson, který se ke kapele připojil v roce 1965, když si dával Brian Wilson přestávku na turné.

Beach Boys a příběh alba Pet Sounds, které kompletně změnilo moderní hudbu

Má nám vadit, že z těch devíti lidí, kteří byli na pódiu, jsou jen dva z původní sestavy? To asi necháme na vás. Postaršímu publiku v Lucerně, kde jsem se po dlouhé době cítil nejmladší, to bylo docela fuk. V jednu chvíli dokonce vyskočili ze sedaček a začali rozhýbávat své staré kosti do rytmů hitů. A že hity byly. Beach Boys už netvoří žádnou novou muziku, takže jejich tour je v podstatě Best Of živě. Zaznělo všechno, co by zaznít mělo, a některé songy zpíval dokonce syn Mikea Lova.

Stačí se podívat dolů do setlistu na písničky, které zazněly. Asi vás nenapadne jediný Beach Boys song, který byste měli rádi a chyběl tam. Spokojení museli být všichni a došlo dokonce na pár odvážných coverů. Když dva pánové, kterým táhne na osmdesát, spustili Rockaway Beach od punkových Ramones, publikum se poněkud překvapeně začalo rozhlížet.

Byl to jeden z těch sedacích koncertů v pražské Lucerně, kdy byla navíc v polovině přestávka, aby vydržely močové měchýře starších lidí až do konce. Návštěvníci ale na svůj věk a sezení moc nehleděli a přední řady stály už zhruba od poloviny celého koncertu zahrnujícího 31 písniček. Ty otravné, prosluněné surfovací songy si kapela odbyla na začátku a ty lepší, hlubší a zajímavější jako God Only Knows, Wouldn't It Be Nice nebo Good Vibrations přišly na řadu v druhé půlce.

Beach Boys zahráli po padesáti letech v pražské Lucerně

Mají to dobře vymyšlené, protože člověk si pak z celého vystoupení odnese mnohem lepší pocit než zpočátku. Nejdřív si říká, že ti postarší pánové v havajských košilích přinesli docela zábavnou diskotéku, ke konci už do vás pálí jeden skvělý song za druhým a dají vám možnost opět si uvědomit, jaké jsou to legendy. I když z těch původních členů tu máme v podstatě jen jednoho a ten navíc přenechal zpěv některých písniček svému synovi.

Setlist: Do It Again, Surfin' Safari, Catch a Wave, Little Honda, It's OK, Surfin' U.S.A., Surfer Girl, Getcha Back, Good to My Baby, You're So Good to Me, Then I Kissed Her, Why Do Fools Fall in Love, When I Grow Up (to Be a Man), Don't Worry Baby, Little Deuce Coupe, 409, Shut Down, I Get Around, In My Room, God Only Knows, Sloop John B, Wouldn't It Be Nice, California Girls, Dance, Dance, Dance, Do You Wanna Dance?, Help Me, Rhonda, Barbara Ann, Kokomo, Good Vibrations, Rockaway Beach, Fun, Fun, Fun

Text: Aleš Harazim, Foto: Veronika Matějková

Témata: Beach Boys, koncert, Lucerna, recenze, živě

3,50

čtenáři

hlasuj
zavřít