Vydáno 12.11.2015 | autor: redakce
K probíhajícím oslavám pražského Lucerna Music Baru se v oblíbeném klubu koná jeden koncert za druhým. Jedním z nich byla také show špičky světového nu-jazzu, norských Jaga Jazzist. Ti klub přímo rozsvítili – doslova i obrazně. Norská osmička tentokrát zavítala do Česka v rámci evropského turné k novému albu Starfire, které vyšlo koncem léta.
Jazz je neodmyslitelnou součástí světové hudby již pěkných pár generací. Dávno ovšem neplatí, že by se jednalo pouze o elitářskou a vznešenou hudbu pro tiché, civilizované intelektuály, zejména, když se k němu přistupuje moderně. Eklektický mix Jaga Jazzist, spojující jazz s elektrem a divokými kytarami, je jedním z možných přístupů, které jazzovou hudbu udržují čerstvou a poutavou.
Jaga Jazzist očarovali Prahu jazzem
Již od prvních momentů strávených v klubu bylo zřejmé, že si kapela potrpí na vizuální prezentaci. Stage, k prasknutí narvanou nástroji a aparaturou, zdobily psychedelické prvky ve stylu obalu alba Starfire. A kde to jen šlo, byly umístěny LED světelné tyče. Ty již před koncertem začaly problikávat a měnit barvy, nic ovšem nemohlo připravit publikum na vizuálně nabitou hodinu a třičtvrtě, která následovala.
Vizuální stránka koncertu byla jednoduše strhující. Světla divoce blikala a barvy se pódiem přelévaly sem a tam, perfektně v energickém rytmu hudby. Také zvukové stránce není příliš co vytknout – Lucerna Music Bar se tentokrát opravdu vyznamenal a v komplexním zvuku kapely vyniklo vše od jiskřivých kytar a xylofonu přes jedovaté syntezátory, táhlé dechy až po dunivou basu a skočné bicí, které táhly celý osmičlenný ansámbl kupředu.
Během koncertu zazněla většina propagované desky Starfire, došlo ale i na velké množství staršího materiálu a nakonec zazněla také notoricky známá Oslo Skyline - oznámená jako Prague Skyline - ze snad nejpopulárnějšího alba What We Must. Kapela působila až nadlidsky dokonale sehraně bez jakýchkoliv ústupků živelné energii na úkor muzikantské preciznosti. Nad rychlostí a lehkostí, s jakou jednotliví členové přecházeli od jednoho nástroje ke druhému, zůstával rozum stát, což přispělo k takřka dokonalému přenesení komplexní zvukové palety studiových nahrávek do koncertní podoby.
Ačkoliv jsou Jaga Jazzist povětšinou striktně instrumentální, energií, kterou předávali publiku již od samého začátku téměř bez přestání, s diváky komunikovali tím nejlepším způsobem. Jediným přímým spojením s lidmi byl sympatický vousatý bubeník a jeden ze zakládajících členů Martin Horntveth, který mezi písněmi rozdával nadšením rozzářenému publiku z neméně rozzářeného pódia upřímné díky. Jaga Jazzist svou intenzivní vizuální show i svými precizními muzikantskými výkony dokázali, že jazz není pouze stále aktuální, ale že i přes svůj letitý věk zůstává jedním z nejprogresivnějších žánrů vůbec.
text: Jan Čapek, foto: Vendula Haspeklová
5,00
čtenáři
hlasuj