RECENZE: Bondovka Spectre? Akční telenovela s pěknými doplňky

Vydáno 04.11.2015 | autor: Daniel Maršalík

Čtyřiadvacátý film s agentem 007 v hlavní roli ve Velké Británii překonává rekordy. Tržby během prvního týdne přesáhly 40 milionů liber a předpokládá se, že nejnovější bondovka překoná i tu předešlou Skyfall, která před třemi roky vydělala celkem 740 milionů liber. Nyní se Daniel Craig coby James Bond přesouvá i do českých kin.

RECENZE: Bondovka Spectre? Akční telenovela s pěknými doplňky Bondovka Spectre? Akční telenovela s pěknými doplňky

Elegán James Bond dostane na začátku filmu záhadný odkaz z minulosti. Přivede ho na stopu zločinecké chobotnice Spectre. Postupně musí rozplétat složitou pavučinu lží, při které se dozví, že zatímco on léta bojoval proti zločinu, druhá strana se rozhodla rozpustit organizaci jeho zaměstnavatele MI6.

SOUTĚŽ o 3 encyklopedie Jamese BondaFilm otevírají záběry oslav Dne mrtvých v Mexico City, která musela být pro maskéry a kostyméry výzvou, ale následná akční scéna ve vrtulníku přesvědčí diváka, že i na tuto bondovku je nutnou koukat s velkou nadsázkou. Nejlepším receptem, jak si užít snímek Sama Mendese, je vypnout mozek a nechat se pohltit dynamikou scén či půvabem hereček Léy Seydoux a Monici Bellucci, která se stala v padesáti letech nejstarší "Bond Girl“ v historii série.

Mnohým jistě učaruje i další nezbytný atribut bondovek - luxusní doplňky, elegantní oblečení, film zaujme i moderní architekturou zdravotnické kliniky v rakouských Alpách, sportovními vozy Aston Martin DB10 a Jaguar C-X75 nebo nejnovějším telefonem Sony Xperia Z5 Compact, který je mimochodem obdařen špičkovým 23 Mpx fotoaparátem i jinými nadstandardními přednostmi.Nemá cenu kazit si zážitek přemýšlením o tom, proč téměř kdykoliv, když se do nějakého auta nebo domu střelí, vybuchne. A jen když se v něm nachází sympaťák Bond, tak plameny nezačnou šlehat. Slabší děj, který nepohání kupředu výraznější logika, pozvedává smysl pro humor zásobitele vymazlených technických hračiček hlavního hrdiny vynálezce Q.

Diváci rovněž ocení jeho mužnost, možná se ale ani v tomto filmu nezbaví dojmu, že na Bonda je Daniel Craig příliš "ukrajinský" typ a občas se pohybuje jako Terminátor. Kromě Craiga se ve Spectre objevili i Ralph Fiennes, Ben Whishaw a Rory Kinnear, které divák zaregistroval už ve Skyfall. K nim přibyli skvělý Christopher Waltz a Andrew Scott. A všichni hrají tak, jako by ztvárňovali komiksový příběh.Divácky atraktivní se může jevit dějová linie, která nás zavede do Jamesova dětství a poodhalí zase více z jeho rodinných vazeb. Pro milovníky bondovek bude možná trošku mokantní a kontroverzní, do jaké míry je Spectre love story. Silná romantická dějová linka naprosto ospravedlňuje výběr ústřední písně Writing's On The Wall Sama Smítne zpívanou z velké části falzetem.

Adele, Tina Turner a další: TOP 7 písní z bondovek

Aktuální bondovka se nezapíše do dějin série mezi ty lepší. V mnohých asi zůstane pachuť načančané telenovely. Konec dokonce naznačuje, že další díl by už mohl mít i "Baby Bonda“. Pětadvacáté dějství nejdelší filmové série pravděpodobně už bude bez blonďatého Daniela Craiga. A jeho pokračování by neměl narušit ani celkový slabý dojem ze Spectre.

 

text: Daniel Maršalík

2,50

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít