RECENZE: Vladimir 518 se na Ultra! Ultra! stal velkým zvířetem, které nekouše

Vydáno 10.06.2017 | autor: Daniel Nádler

Vladimir 518 započal svou trilogii deskou Gorila vs. Architekt a pokračoval nadmíru povedenou nahrávkou Idiot. Nakonec jsme se dočkali díla jménem Ultra! Ultra! Vladimirův vliv v českém rapu je nezpochybnitelný, nicméně je album opravdu ultra-skvělé, nebo je na cestě stát se ultra-propadákem?

RECENZE: Vladimir 518 se na Ultra! Ultra! stal velkým zvířetem, které nekouše RECENZE: Vladimir 518 se na Ultra! Ultra! stal velkým zvířetem, které nekouše

Vladimir 518

Ultra! Ultra!

Skladby:
Heroin, Krev není voda, Fakta a fikce, Nemam pro tebe lék, Jenom jestli víš, Jak řekl M, Nic mi není svatý, Můj nepřítel, Někdo ti něco asi vzal, StyleKeeper, Úterý, Deadline, Zákoný brácho, Jednou až vyrostu, Vzbuď mě až skončíš, Zázrak

16 trax

Vydavatel: BiggBoss

Skladba Krev není voda s dlouholetým parťákem Orionem patří na nové desce k tomu lepšímu. Je v ní ale věta, která trefně vystihuje celý projekt. "Jak napsat text, když dochází slova..." 

První poslech odhalí spoustu složitých slovních spojení a obratů, tedy to, na co jsme u rappera zvyklí. Až napodruhé zjistíte, že to jsou pouhé smyčky, ve kterých se Vladimir zasekl a opakuje stále dokola stejný cyklus již od alba Idiot. Smysluplnost jeho výpovědí se tím pádem ztrácí. Slova, rýmy, názory i témata se od poslední desky taktéž nezměnily. Vše se točí okolo industrializace a "intelektuálních" řečí, které v této fázi Vladimirovy tvorby nic neříkají.

FOTOREPORT: Vladimir 518 křtil v Roxy desku Ultra! Ultra!, předvedl výpravnou vizuální show

Produkce lemující celé album připomíná chemickou laboratoř, která v jeden moment vybouchla. Tak moc se Vladimir snažil album udělat podle sebe, že se začíná ztrácet v cirkusu chaotických beatů, které většinou náleží dvornímu producentovi Mikeovi Trafikovi. Výjimkou jsou například zásahy DJ Wiche nebo NobodyListen a desce tyhle změny tempa rozhodně prospěly.

JEŠTĚ NECHCE VYHASNOUT

Nebýt spoluprací na tomto projektu, nejspíše by byl odsouzen ke zkáze. Roman Holý nebo Katarzia dodali nevkusnou kýčovitost, ve které se Vladimir vyžívá, avšak jména jako Pil C, Hugo Toxxx nebo Logic přináší naprosto nový náboj a pořádnou šťávu. Skladba Nemam pro tebe lék s doprovodem Jamese Colea je geniální kousek a jeden z opravdu úderných a výborně napsaných tracků.

Ultra! Ultra! hraje až příliš na vlnu (ne)líbivosti. Neutichající kýčovitost každé druhé písně velkému potenciálu rozrývá pevnou půdu, na které by Vladimir mohl budovat a vytvářet. Vladimir 518 rozhodně nechce vyhasnout, a proto se zde snaží alespoň vzplanout. V důsledku toho působí jako obrovské zvíře scény, které už je ale neškodné a nekouše.

BEST TRAX - Nemam pro tebe lék, Krev není voda, Někdo ti něco asi vzal, Vzbuď mě až skončíš
ZKUS TAKY - Orion - Nevaho

Témata: Vladimir 518, Ultra! Ultra!, rap, PSH, Orion, DJ Wich

2,50

čtenáři

hlasuj
zavřít