TOP 10 nejstarších videoklipů, které formovaly českou rapovou scénu

Vydáno 12.05.2017 | autor: Hedvika Pajerová

Koncem 80. let začínaly české kapely používat ve své tvorbě rap. A i když se většinou jednalo o zástupce tehdy malé hip-hopové scény, některé jejich skladby jsou dodnes legendární. Někdo natáčel více, jiný méně, a proto vám od každé formace, která měla videoklip, přinášíme jen jeden - ten nejstarší.

TOP 10 nejstarších videoklipů, které formovaly českou rapovou scénu V 90. letech slavila velký úspěch skupina Chaozz


1990: Lesík Hajdovský a Manželé - Všichni hrajou dobře, jen my hrajem špatně

Za otce stvořitele českého rapu dnes není považován Orion z PSH, jak se někdy tvrdí, ale Lesík Hajdovský. Tenhle nenápadný pán s kytarou začal do muziky hrané živou kapelou asi jako vůbec první rapovat, a z pražského Jižáku udělal "hlavní město" české hiphopové kultury. Historie stejnojmenné skladby se datuje do roku 1986, videoklipy bohužel chybí. Nejstarším videem je tak pravděpodobně záznam z televize, který byl pořízen asi v roce 1990, jak je uvedeno na YouTube.


1991: Rapmasters – Praha plná keců

Kdybychom nevybírali jen jeden videoklip od každé skupiny, mohla být takřka půlka tohoto článku o Rapmasters. Tak byli v devadesátých letech produktivní. Vydali celkem pět desek, než se postupně vytratili ze scény, jako duch devadesátek ze společnosti. Jejich zřejmě první videoklip Praha plná keců je dnes už kultovní záležitostí, a to nejen kvůli beatům a rapu, ale i díky tanci.


1992: J.A.R. - Jakýpak Vokolky, Jdeme Balit Holky

Jedna z nejúspěšnějších českých kapel vůbec má údajně slovo rap ve svém názvu. Zkratka J.A.R. se často vysvětluje jako Jednotka Akademického Rapu. Asi netřeba připomínat, že ve formaci se setkaly některé z nejvýraznějších osobností současné české hudební scény - Roman Holý, Oto Klempíř, Dan Bárta a další. Jejich rap s živou hudbou si rychle získal svoje příznivce a J.A.R. s tím nedělají "vokolky" ani dnes - jejich nejnovější album Eskalace dobra vyšlo v březnu 2017. 

RECENZE: Eskalace dobra J.A.R.: Posluchač zajásá, kritik zamáčkne slzu


1993: WWW - Noční můra

Jestli někdo prorážel rapu v Čechách cestu, byli to Rapmasters. Velký vliv ale měli i WWW, kteří pomáhali rapovou kulturu rozvíjet. Šlo o tři umělce, kteří v noci běhali po městě a věnovali se tvorbě graffiti pod jménem Bungle Clan. Formaci v roce 1991 založili Lela (výtvarnice Lenka Geislerová), Danda a Sifon, který WWW v roce 2006 v nové sestavě oprášil. Dodnes se díky tomu řadí mezi nejlepší české rapové kapely. Bungle Clan byli nejen noční můrou policie, ale i některých lidí z České televize, která tento videoklip odvysílala.


1996: Chaozz – Policijééé

Když se řekne “nejstarší česká rapová skupina”, většina lidí vypálí Chaozz! Jejich Svišti na golfovym hřišti, Planeta Opic nebo pozdější Vodopády posunuly českou rapovou scénu zase o pořádný kus dál. A to i díky dnes už legendárnímu producentovi Ivovi Pospíšilovi a vydavatelství Polygram, ale i díky hitparádě Eso, která jejich videoklipy nasadila. Bývalí členové většinou u rapu také zůstali - MC Deph (dnes známý jako Kato) založil jednu z nejvýraznějších českých skupin Prago Union, MC Ba2s pravidelně hraje jako DJ a DJ Smog byl jednou z tváří skupiny Syndrom Snopp.

Kato (Prago Union) interview: Kromě hip hopu poslouchám ještě maminku


1998: Syndrom Snopp - Apokalypsa

Radoslav Banga se v roce 2006 proslavil se svou kapelou Gipsy.cz. Před tím ale kromě sólové tvorby působil společně s výše zmiňovaným DJ Smogem i v crew Syndrom Snopp. Ta byla jednou z prvních, které se v textech nezabývaly jen zábavou a životním stylem, ale řešila temnější apokalyptické záležitosti.


1998: PSH - Jižák

Vladimir 518 je dnes uznávaným českým rapperem, kterého poslouchají tisíce fanoušků různých žánrů. Videoklip ke skladbě Jižák pochází z doby, kdy hrál v PSH druhé housle vedle Oriona. Skladba sama o sobě je coververzí slavného hitu Manželů a na demokazetě ji PSH vydali už v roce 1994, tedy celých sedm let před prvním plnohodnotným albem.

vložte odkaz, text nemažte


2003: PHAT - Frekvence PHAT

Temné texty nakousli už Syndrom Snopp, ale jestli českou scénu definitivně někdo vytrhl z naivních skladeb a "rappování o břízách", pak to byli Supercrooo a jejich deska Toxic Funk vydaná v roce 2004. Do té doby fungovali Hack (dnes známý jako Hugo Toxxx) a Phat (dnes James Cole) pod přezdívkou K. O. Kru. Ale Phat si mezi tím stihnul odskočit na nadčasovou sólovku Frekvence Phat.


2003: Naše věc - Jméno Writera

Mimo hlavní město se rap rozvíjel pomaleji a v menší míře, což ale neznamená nižší kvalitu. A i když většina formací videoklip nenatočila, crew Naše věc to bohatě vynahrazuje kouskem Jméno Writera, který je o dalším elementu hih hopu - graffiti. Skladba se rychle stala známou i za hranicemi Brna a dnes patří mezi zásadní milníky raného českého rapu.


2004: Bow Wave - Pašerácká

Karlovy Vary zrodily další skvělou kapelu, která kombinovala rap s živými nástroji. V roce 2007 rotovala jejich skladba Boreček v televizích i v rádiích, bohužel už Bow Wave po albu Spotřebič nic dalšího nevydali. Skupina, která má na kontě šest alb, je ale dodnes inspirací, jak vkusně a nenásilně skloubit vynikající MCs s kapelou.


A co bylo mezi tím?

Spousta rapových uskupení bohužel z počátku videoklipy nevydávala, nebo se nám je nepodařilo dohledat. Překážkou byla zejména nedostupnost techniky a s tím související finanční náročnost devadesátých let. Za zmínku stojí například pražská legenda Coltcha, plzeňská formace Diwokej Západ, jihlavští Jižní Pionýři (dnes Pio Squad), nezapomenutelní Indy & Wich, Severská Dvojka, Špatnej Wliw a spousta dalších.

Česká rapová scéna byla vždy úzce propojena se slovenskými MCs a DJs, kde patří mezi nejstarší crews s videoklipy Trosky a jejich Tozmemi (1997) nebo Kontrafakt a Dává mi (2003).

text: Hedvika Pajerová

Témata: rap, hip hop, Rapmasters, J.A.R., WWW, PSH, Chaozz

zavřít