TOP 5 českých comebacků v roce 2017: Nečekaný návrat Chaozz, Post-It, ale i očekávaná Gaia Mesiah a další

Vydáno 09.01.2018 | autor: redakce

Loňský rok byl krom přívalu nové muziky výjimečný i v tom, že se vrátily české klubové stálice, které zažily největší boom a slávu na přelomu milénia. Po letech se jejich cesty rozešly a ani ti nejzarytější fanoušci z řad momentálních třicátníků a čtyřicátníků nečekali, že by své miláčky mohli po letech spatřit zpět na koncertních pódiích, případně slyšet nové věci. Loni nám udělali radost Gaia Mesiah, Post-It, Walk Choc Ice, minus123minut a v neposlední řadě comeback asi největšího formátu - Chaozz!

TOP 5 českých comebacků v roce 2017: Nečekaný návrat Chaozz, Post-It, ale i očekávaná Gaia Mesiah a další TOP 5 českých comebacků v roce 2017: Nečekaný návrat Chaozz, Post-It, ale i očekávaná Gaia Mesiah a další

CHAOZZ

Asi největší a nejpřekvapivější comeback loňského roku má na triku Chaozz. Málokdo totiž čekal, že by se kultovní hip-hopová legenda Chaozz z devadesátek dala někdy znovu dohromady a vrátila se na koncertní pódia. Formace, která vznikla v roce 1995, jako jedna z mála svého žánru vstoupila mezi úspěšné komerční projekty u nás. Na televizní obrazovky vtrhla průlomovým klipem Televize, ve kterém pourážela všechny pořady a osobnosti, na které si rapeři Bass s Dephem v textu vzpomněli. Jejich kultovní album z roku 1996 je plné hitů, které jsou nesmrtelné doteď, vzpomeňme si například na Polijééé, Planetu opic, již zmíněnou Televizi či Nejhorší den v mym životě. Další hity typu Vodopády nebo Svišti na golfovém hřišti na sebe nenechaly dlouho čekat.

Když nepočítáme bestofku z roku 2013 k dvacetileté historii, kterou pustilo do světa vydavatelství, regulérní poslední album vydali v roce 2002. Od té doby se ukazovali pouze sporadicky až na Adama Svatoše, který nyní působí pod pseudonymem Kato ve svém projektu Prago Union. Proto bylo velkým překvapením, když Chaozz na podzim oznámili, že vystoupí společně v pražském Meetfactory. Ve vzduchu visela otázka, zda se jedná o jednorázovou záležitost. Naštěstí teď už víme, že ne. Loni ještě vystoupili jako host s Prago Union a letos je čeká pár koncertů včetně velkého v pražském Fóru Karlín. Teď je jen otázkou, zda se pochlubí i novou tvorbou, nebo zůstanou jen u staré.

Termíny turné: 
13. 4. Brno, Sono
14. 4. Pardubice, Žlutý pes
27. 4. Plzeň, Papírna
4. 5. Ostrava, Brickhouse
31. 5. Praha, Forum Karlín

Ba2s (Chaozz) interview: Nešlo hrát něco, za čím si už vyloženě nestojím

POST-IT

Další milé překvapení na sklonku loňského roku obstarala vršovická sebranka alias POST-IT, která se nečekaně dala po letech dohromady. Formace vznikla v roce 1997 v tomto složení: Bekouš, Kapíno, Mlčoch a Čápa. Z původního osazenstva zůstali do současnosti dva, a to Kapíno a Bekouš, postupem let se pár muzikantů vystřídalo až do jejich nejznámější sestavy, kterou tvořili ještě Porne a zpěvák Czenda. Ten nečekaně v září loňské roku oznámil, že odchází ze Support Lesbiens, kde zastával téměř pět let po Kryštofu Michalovi post zpěváka. Paradoxem zůstává, že už v roce 2004 jeli Post-It jako předkapela na turné právě k Support Lesbiens, ke kterým plynule přešel v roce 2012.

Po letech strávených v této kapele chyběla dostatečná motivace v ní i nadále setrvat, a proto dal radši přednost domovské partě, se kterou pravidelně udržoval neformální kontakt. Post-It po téměř pětileté pauze odehráli koncert 15. prosince v Paláci Akropolis, kam se na ně došlo podívat pořádné kvantum skalních fanoušků, aby si připomněli doby minulé. Povedený comebackový koncert vyšel i s absencí nové písničky, kterou předtím avizovali. Letos se jí ale určitě dočkáme a nejen jí, ale i více koncertů.  

LIVE: Post-It se vrátili na scénu ve velkém stylu

GAIA MESIAH

Nejmenším překvapením byl loňský comeback holčičí party Gaia Mesiah. Proč? Už rok předtím se totiž po pěti letech mlčení sešla v původní sestavě a absolvovala společně úspěšné turné napříč republikou. Na to loni v listopadu navázala TeleportTour 2017. Rocková kapela se vrátila ve složení Marka Rybin, která stíhá být i ve Skyline, kytaristka Santa Morella, baskytarista Josh Stewart, který žije v Austrálii a za holkami speciálně dojíždí, a bubenice Miša M.. Potvrdila tím svoje kvality – energičnost, živelnost, radost i divokost v jednom při živém hraní, kterými nás jako "šamanky" před lety okouzlily. Kapela nezahálela a jako jedna z mála návrativších kapel přišla s novou písní Sílu!, pod kterou se podepsaly všechny členky. K písni je video složené ze sestřihů dokumentujících poslední turné.

LIVE: Euforie na deset písmen? Gaia Mesiah!

WALK CHOC ICE

Legendární Nanuci oslavili v loňském roce pětadvacet let svojí existence a na počest uspořádali čtyři koncerty. Crossoverová formace Walk Choc Ice kolem bratrů Křížkových proslula v devadesátých letech a vyrostli na ní současní třicátníci a čtyřicátníci. Disponovala tehdy nezapomenutelnými hity Rejdit, Co uděláš, Jsou stejný nebo Napříč. V posledních letech se kapela vídala sporadicky a nejspíš to tak zůstane i do budoucna. I když hlásala, že začíná psát nové písně, spíš to zatím vypadá, že patří do pytle kapel, které potřebují pořádný důvod, aby se sešly. Tak tomu bylo právě loni nebo při příležitosti oslav dvaceti let od debutu Keep Smiling. Navíc Honza Křížek v loňském roce rozjel sólovou kariéru a vydal debutovou desku, takže i kvůli tomu se nových písní asi jen tak nedočkáme, i když by si to jejich skalní fanoušky moc přáli.

LIVE: Ať žije éra comebacků! Walk Choc Ice zarejdili v Akropoli velkolepě

MINUS123MINUT

Kapela, která si s loňským comebackem upravila i název z původních -123min. na minus123minut, patřila na přelomu milénia ke kapelám, které byly spíš určené pro ouška hudebních fajnšmejkrů. Však taky právem dostala v roce 1999 od akademiků populární hudby sošku Anděla za Objev roku. Mistrovské kytarové rify od Zdeňka Bíny jsou legendární doteď. Kapela, která se na hudební scéně odlišovala tím, že ve své hudbě už ve svých začátcích propojovala více žánrů, zejména ovšem jazz, blues, funky s prvky world music. Minuty doslova ubíhaly, až se zastavily na konci roku 2009, kdy překvapivě oznámily konec. Dlouhých sedm let si fanoušci museli počkat, než se znovu Minuty v roce 2016 pomalu rozběhly, avšak ten pravý návrat je čekal až o rok později. Bína se společně s Fredrickem Janáčkem a s Danem Šoltisem objevil na pár koncertech a festivalech a na sklonku roku vydali novou skladbu Invisible World.

Festival Krásný ztráty se druhý den potýkal s počasím, na pódiu se střídali Visací zámek nebo Kamil Střihavka

Text: Hana Bukáčková
Témata: Chaozz, Gaia Mesiah, Walk Choc Ice, Post-It, minus123 minut

zavřít