Mirai interview: Cítíme závazek přijít zase s něčím, co dostojí obecně panujícímu očekávání

Vydáno 18.04.2018 | autor: redakce

Mirai, kteří v březnu získali Anděla v kategorii Objev roku, mají za sebou úspěšné klubové turné a chystají se na letní festivaly. "Člověk se po tom půl roce v indooru těší strašně moc ven," přiznává v rozhovoru zpěvák Mirai Navrátil. Jednou z prvních akcí open air sezóny bude pro skupinu 2. června Okoř se šťávou.

Mirai interview: Cítíme závazek přijít zase s něčím, co dostojí obecně panujícímu očekávání Mirai interview: Cítíme závazek přijít zase s něčím, co dostojí obecně panujícímu očekávání

Kdy jste se dali dohromady?
V roce 2014. Se Šimonem jsme se znali z naší předchozí kapely Dolls In The Factory a velmi záhy jsme přibrali Majkla. Kytarista Tomík je s námi teprve rok. Před vznikem Mirai jsme hráli většinou anglicky a hlavní motivací bylo vyzkoušet češtinu.

RECENZE: Mirai místy znějí jako koktejl z Nightwork a Kryštof, ale nenudí

Studoval někdo z vás hudbu? Doufali jste, že se jí budete živit?
Já osobně jsem chodil "jenom" na ZUŠku. Hudbu jsem měl asi od třinácti jako nejvášnivějšího koníčka, kterému jsem se oddal, ale nečekal jsem od něj, že by měl být v budoucnu mým živobytím. Ani vysokou jsem nestudoval s hudebním zaměřením. Konzervatoř studoval jenom Šimon. Ten měl asi jasno hned.

Jak skládáte písničky? Kdo z vás přináší první nápad?
Většinou vzniká jako první hudba, kterou pak textuji. Jedeme tzv. svahilský model. V poslední době píšu většinu já s producentem. V minulosti se zapojovala více i kapela. Doufám, že mě v tom nenechají a zase mi pomůžou. 

Poznáte, že to, co jste složili, bude mít delší životnost? Vyhazujete některé nápady?
Spíš nepoznám. Většinou dost hádám, ale je pravda, že už jsem se párkrát trefil. Nápadů samozřejmě vyhazujeme moc. Bez toho to asi nejde.

PLODNÉ DNY MŮŽETE PROSCROLLOVAT NA FACEBOOKU

Kdy a za jaké situace nápady přicházejí?
Jsou prostě plodné dny. Jednou za čas to přijde a musíte psát. Když nepíšete, můžete ty plodné dny proscrollovat na Facebooku a ani o tom nevíte. 

Okoř se šťávou čekají oslavy dvaceti let, vystoupí Hana Zagorová, Jelen, Mirai nebo Rybičky 48

Zkoušíte, nebo vám stačí hrát? Zahrajete si občas i s dalšímu hudebníky či kapelami?
Kdysi jsme určitě zkoušeli víc. Ale zase jsme tolik nekoncertovali. Je těžší a těžší do nabitého koncertního programu zařazovat zkoušky. V podstatě jsou třeba jen v situaci, kdy řešíte nový program, nebo nové aranže. A řekl bych, že mezi námi v kapele funguje chemie, takže je to moc fajn. S jinými muzikanty si z časových důvodů už moc nezahrajeme. Kromě společného turné s Poetikou mě naposledy pozvala na své turné Anna K. a to bylo super. Potom jsme jamovali s Bandjeez od Davida Stypky na andělské afterparty a to bylo doslova výživné.

Získali jste Anděla v kategorii Objev roku. Jaké pocity ve vás takové ocenění vyvolává?
V poslední době cítíme závazek přijít zase s něčím, co dostojí tomu obecně panujícímu očekávání. Snad to nebude příliš svazující. Je to rozhodně jiný pocit než na začátku. Musíme makat dál.

Myslíte si, že úspěch je hlavně věc píle, nebo je důležitější talent?
Řekl bych, že talent lze do určité omezené míry nahradit tím, že se obklopíte správnými lidmi. Píle je nutná.

CHCI JET DO JAPONSKA NEBO ZA POLÁRNÍ KRUH

Jak odpočíváte? Umíte relaxovat?
Já už vlastně ani nevím. Člověk furt myslí na práci, která ho baví, miluje ji, a tak je odpočívání a relax na poslední koleji. Někdy to přeháním a cítím se v poslední době ztrhaný, takže ho brzy zařadím do programu.

Máte nějaké oblíbené místo, kam rádi jezdíte?
Chci si zase někdy zajet do Japonska nebo někam za polární kruh. Co se týče míst na koncertování, teď už bych řekl, že nejlepší koncerty jsou ty v rámci tour bez ohledu na město. Lidi jdou opravdu na vás a je to znát. Šňůra, kterou jsme teď absolvovali, byla sen. Prostě vyprodané kulturaky. Pro nás těžko vstřebatelné.

Začne období letních festivalů, jeden z prvních bude Okoř se šťávou. Jak se na toto místo těšíte?
Moc! Fesťáky a obecně open air akce mají svoje kouzlo. Člověk se po tom půl roce v indooru těší strašně moc ven.

Co v současné době chystáte?
Už teď chystáme další desku a turné, které proběhne v příštím roce. Zdá se, že je to za dlouho, ale minule jsme deadline odsouvali snad třikrát. Dva roky uplynou jako voda.

Kromě Mirai vystoupí 2. června na 20. ročníku Okoře se šťávou také Hana Zagorová, Jelen, Rybičky 48, Pekař, Pokáč, Perutě, České srdce, Atmo music, Sabina Křováková a další.

text: Michal Šenbauer, foto: Petr Klapper, archiv Mirai

Témata: Mirai, Okoř se šťávou, Anděl

zavřít