Juraj Černý - rocker tělem i duší, kterého víc než drogy ničil alkohol

Vydáno 27.02.2016 | autor: redakce

Jsou smutné zprávy, které zase tak moc nepřekvapí. Jako bohužel ta, že ve věku 54 let zemřel v noci na 26. února slovenský bubeník Juraj Černý, zakládající člen Tublatanky. Černý, který kapelu vystupující v lidových krojích opustil začátkem 90. let, nyní hrál v punkrockové legendě Slobodná Európa. Žil v Maďarsku, kde se podrobil operaci střev, s nimiž měl dlouhodobé problému. Na jeho zdravotních problémech se velkou měrou podílela i předchozí divoká rockerská léta plná nadměrné konzumace alkoholu a drog.

Juraj Černý - rocker tělem i duší, kterého víc než drogy ničil alkohol Juraj Černý objektivem našeho fotografa Petra Tibiho

Smrt si říká rock'n'roll (233.) - Juraj Černý

"Juraj měl zdravotní problémy. Naposledy jsem ho viděl minulý rok na festivalu. Byl to jeden z nejlepších bubeníků na Slovensku. Největší rocker byl i v životě a bohužel se to na něm podepsalo," podotkl baskytarista Tublatanky Juraj Topor.

Zemřel Juraj Černý, zakládající člen Tublatanky

ŽIVOT ROCKERA

Černý nikdy neskrýval, že měl problémy s heroinem, který začal brát na začátku 90. let v době působení ve Slobodnej Európe. Později vyprávěl, že první trh s heroinem byl v Bratislavě na Hviezdoslavovom náměstí. "Naší smůlou bylo, že kolem nás nebyli žádní závisláci, na kterých bychom viděli, co z nich udělali drogy. Prostě nám chyběl negativní vzor."

Podle vlasatého bubeníka bylo mnohem těžší skončit s kouřením než s heroinem. V jeho případě stačil měsíční detoxikační pobyt na psychiatrii. Horší to ale bylo s alkoholem, kdy se zejména pití piva projevilo i na jeho postavě. "Každý den jsme chodili na pivo. Každý den bez výjimky a nikdy jsem nešel pod patnáct kousků denně. A pak jsme pokračovali do vinárny, kde jsme vypili několik litrů na osobu. Můj hlavní průser se tedy nejmenoval heroin, ale alkohol," vzpomínal před lety v rozhovoru pro časopis Sme.Textař Tublatanky Martin Sarvaš na smrt Černého reagoval prohlášením, že pro něj byl více než "jen bubeník". "Znali jsme se od dětství, prožili jsme toho spolu hodně, proto mě jeho smrt tak vzala. Asi na tom už nebyl dobře, na Nový rok mi psal věci jako 'Mám tě rád'. Chtěl oživit starou kapelu, že co když zemřeme, co po nás zůstane. Tehdy jsem si myslel, že jenom přehání, ale bohužel..."

Renesanční punker Filip Fuchs křičel nejen za práva zvířat

Černý byl uznávanou personou i pro hudebníky z jiných žánrů. Například jazzový muzikant Peter Lipa ho označil za svérázného bubeníka. "Neuměl sice zahrát všechno, nebyl univerzální, ale to, co hrál, uměl moc dobře. Byl důležitou součástí Tublatanky. Potom se spíše věnoval režii, ale myslím, že měl pevné postavení v našem kulturním životě."

KONTROVERZE S ĎURINDOU

Tublatanku založil Černý v roce 1982 spolu se zpěvákem, kytaristou a textařem Maťo Ďurindou. "Jsem z té zprávy zdrcený. Ďuro byl velmi dobrý kamarád, byl velmi talentovaný a vlastně ani nepotřeboval cvičit," podotkl Ďurinda. Jeho vztahy s Černým však nebyly bezproblematické.

Poprvé Černý Tublatanku opustil na začátku 90. let, když se musel podrobit protidrogové léčbě. V roce 1994 se do skupiny vrátil, ale po necelém roce znovu odešel. "Dlouho jsme byli na špičce, vyhrávali všechny soutěže, vyprodávali haly po celém Československu. Celou republiku jsme objeli tolikrát, až mě to postupně přestalo bavit. vyplnily se mi všechny dětské sny, byl jsem rockovou hvězdou a prostě přišla chvíle, kdy jsem chtěl dělat něco jiného," vysvětlil, který je autorem názvu kapely. Ten vznikl ze jména opice Tublat v příběhu o Tarzanovi v kombinaci s narážkou na jméno tehdy velmi populární dechovky Moravanka. Absolvent režie na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě také režíroval klip Tublatanky Ja sa vrátim.Ďurindovi zazlíval především to, že hity Tublatanky Dnes, Vo veľkej škole dní a Pravda víťazí dovolil použít ve volební kampani nacionalistické SNS. Už předtím Ďurinda hrál na politických mítincích Vlado Mečiara a jeho HZDS. "Mečiara bych mu ještě tak nevyčítal, dokážu to pochopit, protože on byl opravdu jeho upřímným obdivovatelem. I když upsat se jako muzikant jakékoliv politické straně je divné. Ale to, že zaprodal svoje jméno takové straně, jakou je SNS a Ján Slota, je pro mě obrovským zklamáním," komentoval Ďurindovy aktivity Černý.Ďurinda s Tublatankou měl k politice blízko už v roce 1989 během listopadové revoluce, kdy se píseň Pravda víťazí hrála na protikomunistických demonstracích, na které kapela zapůjčovala svoji aparaturu. A to ještě v době, kdy nebylo jisté, zda nezakročí komunistická policie.

text: Roman Jireš, foto: Petr Tibi, archiv

zavřít