anketa - 30 let od Sametu

Vydáno 21.10.2019 | autor: Aleš Harazim

Otázky:

1) Co pro vás znamená svoboda?
2) Jak hodnotíte posledních 30 let svobodného, demokratického života?
3) Jaký hudební zážitek, událost, co se stala po roce 1989, vás nejvíce zasáhla?

 

anketa - 30 let od Sametu anketa - 30 let od Sametu

Zeller (Cocotte Minute)
1/ Svoboda je naprosto zásadni hodnota pro kterou právem umíraj lidi. Myslim, ale že to není vo tom, že si můžeš dělat co chceš. Pro mě je svoboda v první řadě zodpovědnost. Ať už vůči sobě tak vůči okolí. Svoboda je o možnosti volby ale hlavně taky o ochotě a síle unést její následky. Protože ne vždycky se rozhodneš správně. Ale z pokornýho snášení následků těch špatnejch voleb podle mě člověk nejvíc roste. Svoboda je tu proto abychom rostli. Svoboda je krásná a těžká. I proto je žití v nesvobodě pro hodně lidí vlastně výhodný, protože nemusej činit volbu. Svobodnej člověk se totiž musí rozhodovat sám. Každej den, každou hodinu, každou minutu. A toho se nebojej jen silní.

2/ Tak já bych jednoznačně už dávno seděl, kdyby tady zůstal jakejkoliv totalitni režim. Čili pro mě jednoznačně je posledních 30 let správně. Škoda jen že jsme si to tady mezitím rozkradli a rozšmelili. To mě samozřejmě štve. Ale za to nemůže svoboda ale vexl mezi starejma STBakama, komoušema, a devadesátkovejma šmelinářema po převratu a z toho nastavený podnikatelský prostředí který se do dneška nedokázalo s toudle špinavou minulostí vypořádat…

3/ Odehrál sem stovky koncertů a tisíce akcí sem viděl i jako produkční, čili mě se to celý slejvá do jednoho obřího mejdanu. Hudebního tedy u mě asi nic. Prostě kovářova kobyla chodí bosa. Sorry jako :) Z životních zažitků je to asi přítomnost u všech porodů našich synů. Ale to je jinej příběh. I když to ve dvou případech ze tří byl vlastně docela slušnej hard core.

Igor Timko (No Name)
1) Možnosť realizovať sa a dúfať,že nastane čas, kedy sa za svoju poctivú prácu dokčkáte náležitého ohodnotenia a to nemyslím iba peniaze toľko z pohľadu práce, tvorivosti, hudby.
Z pohľadu spoločenského je pre mňa sloboda záväzkom, že síce môžem slobodne robiť 

2) "Čo len chcem” ale hlavne za to plnohodnotne musím niesť zodpovednosť a práve na túto druhú stranu mince sa všeobecne zabúda…..
Myšlienka demokracie je úžasná, ale ako to už býva, znova je zdeformovaná nami ľuďmi….. sám som účastný v dvoch súdnych procesoch, kedy sa snažím hájiť právo žiť, pracovať a rozvíjať svoje okolie… žiaľ v rámci demokracie mi bolo na súde vysvetlené, že “pravda" je jedna vec ,ale “právny výklad” vec druhá…. Toto považujem za odporné….

3) Mám rád Coldplay…. a zažiil som ho na vlastné oči…..

Marka Rybin (Gaia Mesiah, Skyline)
1) Svoboda pro me znamena absolutni volnost a ma vlastni zodpovednost za zivot, ktery mam. Nekdy to byva tezke, ale vim, ze je to pouze na mne, a ne na nikom jinem, jak se mi zije. Svoboda rovna se postavit se strachu ze svobody:)

2) Myslim, ze spoustu lidi stale nepochopilo, ze maji zodpovednost sami za sebe a neni uz tak jednoduche oznacit vinika, ktery by mohl za jejich osud. I kdyz nekteri si v teto roli obeti a v hledani viniku nasli svou roli. Je tezke nest na sobe nesnesitelnou lehkost byti.

3) Urcite zivy koncerty, tata nas k hudbe vedl v podstate cely zivot, aniz by tusil budouci presah:) nejvic me rozsekal koncert Lennyho Kravitze se Skunk Anansie, Pink Floyd na Strahove, Rolling Stones, na kterych jsme byli jeste i dvakrat v zahranici. Ja si z te doby komunismu vlastne nic nepamatuju, takze me to zase tak nezasahlo. Doma jsme meli tatu máničku a spoustu zahranicni muziky na vinilech, proste svoboda ;)

Kuba Ryba (Rybičky 48)
1) Svoboda pro mě znamená to, ze si člověk může vybrat koho bude mít rad, koho si vezme za partnera.Svoboda pro mě znamená možnost život se čím chceš a dělat co té baví, pokud se to nedotýká svobody někoho jiného...

2) Dobře...Za těch třicet let se tu stalo to, co se nevyhnutelně muselo postkomunistické “východní” zemi stát... několik lidi zbohatlo nebo se dostalo k moci nehezkym způsobem... S komunismem jsme se nevyrovnali hned, tak se s jeho mentalitou budeme ještě potkávat...věřím, ale ze min a min častěji...straně struktura vymírají... 

3) toho bylo za tech třicet let bylo mraky...ozvi se až budeš mít víc času a to je tak na celej časák:D

Vojta Kalina (Pipes and Pints)
1) Rikat nahlas co se mi libi a nelibi a nebyt za to perzekuovan, delat si co se mi zlibi pokud tim nikomu fizycky nebo materialne neublizuji a mit volnost pohybu po svete.

2) myslim ze jsme na velmi dobre ceste, tech 41 let se samozrejme obrovsky podepsalo zejmena na mentalite jak lidi zijicich primo v techto tezkych casech tak na generacich ktere takto tvrde zasazeni lide vychovali uz po revoluci. proto me nektere veci ktere se deji dnes ani tolik neprekvapuji a sam se nekterych bloku a krivd vedome zbavuji.

3) Myslim ze to byly uz revolucni pisne. Marta Kubisova jiste. A nejak hodne me zasahl Hutka s pisni Náměšt, kterou jsem uz tehdy umel nazpamet a hodil k dobru hned porevolucnimu mikulasovi.

David Stypka

1) Jsem na svobodě závislý. Počínaje tou osobní, vnitřní, tím pocitem, že mohu svobodně rozhodovat o svém životě a konče tou širokou svobodou pro každého jednoho tvora na téhle planetě. Vadí mi i drobné zakolísání v obou zmíněných případech.
2) Ještě před pár lety bych byl ve svém soudu optimističtější. Teď se mi zdá, že když jsme se už už začínali tu složitou a náročnou demokracii pomalu učit, hodil nám do toho vidle brutální nástup populistů, využívajících do té doby netušená úskalí sítí, o kterých jsme se pro jistotu ještě ani učit nezačali. Demokracie je pro mě synonymem zodpovědnosti a zodpovědných rozhodnutí. Osobních i společenských. Tudíž v těchto časech nezanedbatelně trpím.
3) Hmm... Nejspíš to objektivně byl koncert Lucie u nás v kulturáku někdy čerstvě po revoluci, v raných devadesátých letech. Po asi roce hraní na kytaru jsem se nějak dostal na zvukovku, viděl Roberta Kodyma, jak z prostředka sálu kontroluje zvuk své kytary - a bylo vymalováno. Věděl jsem, že tohle je nejvíc, co se tady na světě dá tak nějak dělat. Tedy... Ne kontrolovat zvuk kytary ze sálu, nýbrž to samotné kytarování. Ten večer, když pak hráli spolu a byl to strašný nářez, se to ve mně zapeklo a zpečetilo. Pamatuju si třeba dodnes, jak tehdy voněla umělá glycerinová mlha. Jako rock'n'roll.

Emma Smetana
1. Všechno. Svoboda je hlavním pramenem všeho šťastného v mém životě. Svoboda žít tady nebo tam, svoboda mít dítě jako svobodná žena, svoboda dělat hudbu, jakou chci, svoboda pracovat ve skutečně svobodném médiu. Svoboda mluvit o svobodě kdykoliv a kdekoliv, a hájit ji jako tu nejvyšší hodnotu, kterou vedle lásky a pravdy máme.

2. Uplynulých třicet let svobody je tím jediným časovým úsekem, který znám, takže nemám s čím srovnávat. Jediné, co mohu, je vylovit v paměti pár postřehů, které jsem za svůj krátký život nasbírala. Jako dítě vyrůstající ve Francii jsem přicházela do kontaktu s českými příbuznými i přáteli dost nárazově, téměř jen o prázdninách, ale o to víc jsem se na to pokaždé těšila a pak si v sobě všechna ta shledání dlouho nesla. Vybavuju si mnoho nadšených debat na téma demokracie, Havel, Evropa, svoboda… Hlavní emoce, která to všechno objímala? Naděje. Naděje, že se podaří dohnat ztracený čas. Naděje, že s demokracií se do společnosti vrátí mravnost, kultivovanost, otevřenost. Naděje, že takhle to snad cítí všichni. Zpětně viděno, když si těch třicet let zkouším promítnout, vnímám jako úspěch, že ideály v mnoha lidech přetrvaly. Jako neúspěch, že těch lidí je, přinejmenším v mém okolí, čím dál méně. Že přestalo být tabu se jim za jejich úsilí posmívat, či je dokonce urážet. A že svou energií musí čím dál častěji plýtvat na vyvracení lží, polopravd a manipulací, místo aby se věnovali budování toho všeho, o čem snili. Blíží se ale čas, kdy podobu téhle země naplno určí ti, kterým patří budoucnost. Rozkvetly tady už přinejmenším dvě generace, jejichž identita a mentalita nejsou zatíženy jakoukoliv totalitní zkušeností. Jestli je to štěstí, nebo riziko, si napíšeme zase za třicet let.
3. The Arctic Monkeys v Hollywood Bowlu. A v České republice se pro mě nezapomenutelným večerem stala Pocta Václavu Havlovi v Národním divadle. Rok 2003, bylo mi patnáct. A Havlovi hráli Ivan Král, Vlasta Třešňák, Jaroslav Hutka, Věra Bílá, Plastici, ale taky Karel Gott nebo Helena Vondráčková. Společnost tehdy působila smířlivějším dojmem... Na jevišti zářilo duo Svěrák-Smoljak, mě ze všeho nejvíc bavil Jaroslav Dušek. A divadlo Sklep! Zážitek na celý život.
 
Petr Fiala
1. Nezbytna podminka pro dobry zivot.
2. Neni valka a pitomcu ubyva, takze dobry.
3. Vydani naseho alba Made in Valmez, ktere mi zmenilo zivot.
 
Voxel
1) Svoboda pro mě znamená, když mi do ničeho nikdo nekecá, kdy můžu říkat co chci a nikdo mě za to netrestá. A zároveň je podle mě důležité mít stále na paměti, že je třeba nezasahovat do “svobod” lidí okolo a respektovat různé pohledy na svět, život.
2) jiných 30 let jsem nezažil, vzhledem k svému věku, ale jsem spokojený tam, kde a s kým žiju, kdybych nebyl, udělám vše proto, abych to co nejdřív změnil.
3) Pro mě to byl určitě koncert mé tehdejší největší inspirace - Jasona Mraze. Jeho písně mě, resp. nás, jako rodinu, provázely při obou porodech i při svatbě. Celý koncert jsme s mou ženou probuleli a cítili víc, než kdy jindy, jakou má hudba úžasnou moc.
 
Thom Fröde
1) Svoboda je pro mě život plný neomezených možností! A moc si toho vážím. Přeji si, aby takový život mohly žít i moje děti.
2) Na hodnocení jako třicátník mám ještě dost času. Jsem rád, že žiji ve svobodné zemi. Že jako muzikant na rozdíl od mýho táty nemusím předstupovat před komisi a čekat na rozhodnutí zda můžu či ne. Snad jen kdyby se mezi lidi vrátilo trochu víc úcty, slušnosti, respektu a pospolitosti.
3) Nevím proč, ale při téhle otázce se mi vybavil poslední koncert Rolling Stones v Letňanech.. snad právě proto, jaký symbol Stones po pádu minulého režimu pro naši zemi jsou.
 
Xindl X
1) možnost rozhodovat se v životě sám za sebe, místo aby za mě rozhodovali jiní
2)Především mi přijde líto, že v posledních letech si čím dál více lidí té svobody neváží nebo ji bagatelizuje a relativizuje. A stále více lidí má tendenci naslouchat populistům, kterým ta svoboda v jejich politických cílích vyloženě překáží. I když jsem ty roky nesvobody zažil jen jako dítě, je to pro mne naprosto nepochopitelné. Vždyť čeho už by si měl člověk vážit, když ne své svobody.
3)Těch hudebních zážitků mám spoustu, ale možná bych je neměl, kdybych v roce 1993 rodiče neukecal, aby mne pustili na koncert Faith No More. Byl to první koncert, co jsem kdy viděl, a od těl doby už nic nebylo jako předtím:)
 
Vladivojna La Chia
1) Svoboda je možnost rozhodnutí jak svůj život žít a čím ho naplnit. Svoboda pro mě také znamená otevřenost a uvolnění.
2) Když konečně padl komunismus bylo mi šest let. Nejsem schopna posoudit 30 let demokracie, protože to je v podstatě celý můj život. Neprožila jsem to neskutečné ponižování ze strany režimu, ale pamatuji si, že máma hrála divadlo ještě s bratry Motýli v Ostravě a museli ho hrát často tajně. Znám několik lidí co skončilo v kriminále, kvůli tomu co vytvářeli, za to co si mysleli a veřejně říkali. Dnes už si to stěží dovedeme představit. Vynikajícím vhledem do této doby jsou skvělé a nesmírně čtivé knížky Magor a jeho doba od Marka Švehly nebo Paměti Vlasty Chramostové. Těhle 30 let svobody a demokracie vnímám já už jako něco samozřejmého, což ale není pravda. Můžu si svobodně tvořit, dělat co chci pokud se tím dokážu uživit a to právě ještě před 30ti lety nebylo absolutně možné. Tento svět je nesmírně rychlý a já ho vlastně moc nestíhám. Za těch 30 let se změnilo úplně všechno a tak moc rychle, že se v tom velmi těžko zorientovávám.
3) Nemám asi jednu událost nebo zážitek, který by nějak výrazně vybočoval. Rozhodně si pamatuju na úžasnou atmosféru ostravských rockových koncertů u Černého pavouka, v Rocknhillu, Tnt nebo Krokodýlím ocasu.
 
Pokáč
1) moznost delat co chci, samozrejme v ramci nejakych mezi slusnosti ???? ale oholit si vlasy a nechat si narust delsi fousy, jet studovat do belgie, nahravat svoje pisnicky na youtube...tohle jsou naprosto bezny veci, ale nebejt svobody, nic z toho neni mozny ????
2) 30 let na svete jeste nejsem, takze nemuzu popsat zivot predtim, nicmene mne se tady zije super a myslim, ze se mame jak prasata v zite proti zbytku sveta ????
3) to pro me byly vsechny udalosti, ve me stale jeste pretrvava euforie ze krtu meho alba ve foru karlin...a co se tyce jinych interpretu, nejvetsi pecka pro me asi byla v detsvi kapela lunetic ????
 
Milan Cais (Tata Bojs)

1) Svoboda je důležitý prostředí pro život. Je jako les. Dobře se v ní dýchá, tvoří, cestuje, vyslovují myšlenky a názory. Sem tam najdete prašivku nebo dokonce muchomůrku, ale ve svý podstatě je to krása. A musíte dát bacha, aby se do ní nepustil kůrovec.

2) Vesměs pozitivně a když zůstanu v té lesní tématice tak pár prašivek a prašivců se našlo a protože jsme si z nich hned udělali smaženici, tak nám bylo blbě. Ale myslím, že máme sílu se z toho vždycky nějak dostat.

3) Nedokážu vybrat jeden. Jako důležitý vnímám to, že ve svobodném uspořádání společnosti mohlo vzniknout spoustu institucí, který vzniku oněch událostí a zážitků principielně pomáhají.

 Radek Gipsy Banga
1) Já komunismus zažil jen jako dítě, ale v naší rodině zůstalo hodně zážitků jak z komunismu, tak z druhé světové války. Svobody si velmi vážím, protože pro ni umřelo mnoho lidí, několik i z mé rodiny. Děda byl za války partyzán stejně jako jeho dva bratři, ten třetí dokonce v armádě. Přežil to jen dědeček, ale musel si projít několika koncentračními tábory. Svoboda je pro mě i proto klíčová. Vážím si ji tolik, že jsem připraven ji chránit kdykoliv to bude třeba. Smrt všech těch obětí přeci nesmí být zbytečná.
2) Jsem přesvědčený, že my Češi jsme dlouho neuměli zacházet s demokracií. Není divu – jako samostatné Československo jsme si to příliš dlouho neužili, před tím jsme dlouho byli pod nadvládou někoho jiného a potom jsme zažili dvě velmi komplikovaná období – protektorát a komunismus. Najednou byl rok 89 a měli jsme pouhé ideály toho, jak má vypadat „svoboda“. Jenže byli jsme pozadu. Teprve teď jsme pochopili, že to není tak snadné. Že skutečná svoboda se musí tvrdě vydřít, budovat ji a starat se o ni. Že svoboda neznamená možnost dělat si, co chceme, ale spíš vybrat si ta správná pravidla a dodržovat je. Věřím, že postupně se tohle všechno naučíme. Nejsme na tom ale vůbec zle. I když současná politika v ČR vytváří možná dojem, že ano.
3) Pro mě to bylo 11. Září. Teroristické útoky v USA byly pro mě natolik šokující, že jsem se několik let obával řetězové reakce. Věřil jsem, že to rozpoutá třetí světovou válku. Svět to ustál. Je zřejmě odolnější, než jsme si sami mysleli. Nicméně nezůstalo to bez nežádoucích účinků. Války v Iráku, Afghánistánu a následně další konflikty na blízkém východě rozpoutali nové světové krize, společenské i humanitární. Je třeba jim čelit a neustále být na pozoru. Naše svoboda není samozřejmostí.
 
Czenda Urbánek (Post-It)
 1) Svoboda má pro mě dvě roviny. Tu osobní, niternou, subjektivní. A pak tu obecnou, společenskou. Obě jsou pro mě naprosto zásadní. Ani bez jedné z těchto svobod si nedovedu představit klidný a spokojený život. Zatímco ztrátu/změnu té subjektivní svobody pociťujeme ihned, u té obecné je to komplikovanější. Její pozbývání má plýživější, často skrytý
charakter. To je její Achillova pata. Tu obecnou rovinu svobody bohužel taky nechápeme všichni úplně stejně. 
 
2) Narodil jsem se v roce 1980, takže jsem zažil sice ještě komunistickou vládu, ale jako dítě jsem to nijak dramaticky nevnímal. Jen z vyprávění rodičů a prarodičů vím, jaká byla pravidla hry. Je strašně důležité si připomínat, co komunismus a podobné ideologie páchají za zvěrstva. Jsem rád, že žijeme v demokracii, přesto je to stále takové "batolecí období" se všemi aspekty a neduhami. Musíme mít stále oči a uši otevřené. Demokracie je křehký útvar, v ledčems nedokonalý, ale stále ten nejlepší systém, který lidstvo vymyslelo. Demokracie je cesta, nikoli cíl. A my musíme pořádně zabrat a jít. Mám pocit, že aktuálně tak trochu přešlapujeme na místě.
 
 3) Pro mě osobně šlo asi o tři události, díky kterým se mi splnil můj teenagerský sen. Viděl jsem naživo zpívat Chrise Cornella ze Soundgarden, Mika Pattona s Faith No More a Brandona Boyda s Incubus. Mé tři pěvecké ikony. Něco, co by za doby komunismu vůbec nebylo reálné uskutečnit. I za to vděčím osobně Sametové revoluci a naší nabyté svobodě.
 
Patricie Fuxová (Vesna)

1) Zajímavé je, že svoboda je neporazitelná, a i političtí vězni, kteří si uchovali své svobodné myšlení byli schopni ji kultivovat i v těch nejnesvobodnějších podmínkách. Vnímám svobodu politickou, která se pro naši generaci stává samozřejmostí, přitom to tak nebylo vždycky. Ta myšlenka je vlastně hrozivá. Pak svobodu se pohybovat v rámci systémů, kterou udávají zákony. Ta je samozřejmě relativní a nikdy nebude úplně fér vůči všem. Ale mám radost, že žijeme v době, kdy je alespoň společensky ukotvené, že svoboda souvisí s naší samotnou existencí a není odvislá od našeho náboženského vyznání, rasového etnika nebo pohlaví či sexuální orientace. Ale samozřejmě... není tomu tak všude a to je velmi smutné. Pro mě osobně je svoboda prožitek nekonečnosti lidského bytí. A to je velmi hluboký pocit, který dává životu smysl a ze svobody tvoří v podstatě něco, co nám nikdo nemůže sebrat.

2) Jako období poznávání a hledání. Myslím, že si všichni uvědomili, že svobodu nezískáme tím, když si budeme moct koupit to, co chceme a věřit tomu, čemu chceme. Zjišťujeme, že svoboda s sebou přináší odpovědnost a také že svobody různých lidí dohromady znamenají činy, se kterými třeba ve výsledku nesouhlasíme. Proto se život ve svobodné demokratické společnosti stává pro mnoho z nás komplikovaný, chaotický a nepřehledný. O svobodu bychom nechtěli přijít ani za mák, ale usilovat o ni a pečovat o ni, to je pro nás ztráta času. 

3) V posledním roce to bylo trio koncertů Aurory, Billie Eilish a Kimbry, které přijely do Prahy. Cítit zahraniční vítr, který je plný svobodomyslnosti, mi vždycky dá pocit nadechnutí. 

Mardoša (Tata Bojs)

1) Svoboda je jako vzduch. Je podobně důležitá. Když jí člověk má, většinou si to ani neuvědomuje. Začne si všímat až když něco začne tento vzduch “otravovat”.
2) Je to nejdelší období demokracie v historii naší země! Už to samo o sobě pro mě převažuje všechny problémy které přicházely a přicházejí.
3) To byly desítky až stovky zážitků! Možná nejvíc, v hudební i symbolické rovině, jsem prožíval první koncert Rolling Stones v roce 1990 na Strahově. A to jsem na něm ani nebyl! V té době jsem byl totiž v New Yorku. A to také nebylo špatné…

Kato (Prago Union)

1) Hodně. Při nejmenším to, že můžu dělat to, co dělám, aniž by mě za to zavřeli. A pak spoustu dalších věcích.
2) Rozhodně lepší než drátem do oka. A každopádně lepší, ale to neznamená, že to lepší nemůže být.
3) Kromě mých prvních koncertů bych asi řekl první Hip Hop Kemp a Krs-One v Roxy.

Jan Unger (Zrní)
1) Svobodu vnímám jako velkej volnej prostor. Prostor, ve kterym je velmi složitý se zorientovat, najít nějakej záchytnej bod. Proto je mnohým z nás nepříjemná, proto v ní mnoho z nás neshledává žádnou velkou výhodu. Svoboda je jenom možnost a je na každym z nás jak jí naplníme. Dá se taky naplnit pěkně blbě. Dá se zneužívat, dá se nevidět. Myslim, že k správnýmu uchopení a využití potenciálu tý svobody vnější, je důležitý pracovat na svobodě vnitřní. Naše svoboda je každopádně v kontextu momentální situace ve světě našim velkym darem a měli bychom si jí vážit.

2) Pozitivně. Prostě je to složitej přerod, ale to je myslim přirozený. Trvá dlouho, než se společnost vyhrabe z navyklejch starejch vzorců chování. V mnoha ohledech pořád doznívá komunismus. Nejen tím, kdo je u moci. Naše pocity, že jsme malý a někdo nám ubližuje. A z toho plynoucí naše falešný sebevědomí a povýšenost. Naše uzavření se do sebe, na svou chatičku, atd. Je toho hodně a myslím, že až generace našich dětí, tj. dětí narozených generaci narozerných po 89. už bude v tomhle smyslu volná.

3) Já neumim vybírat něco nejvíc a nejdál a nejhezčí. Řeknu třeba 1. koncert Rolling Stones v Praze, protože vim, jakou obrovskou radost a dojetí to mnoha lidem, včetně mejch rodičů způsobilo.

Bára Basiková

  1.  Jakákoli osobní volba způsobu života, náboženského vyznání, politického názoru, sexuální orientace, a neomezená možnost pohybu na kterémkoli místě na světě.
  2.   Hodně jsme jako národ pokročili kupředu, dost věcí se ve společnosti zlepšilo a povedlo, ale v poslední době jsme ve slepé ulici, podvedeni a vedeni ke zkáze, tedy nejvyšší čas znovu demonstrovat.
  3.   Koncert Pink Floyd na Strahově, osobní setkání s Václavem Havlem, Frankem Zappou, Milošem Formanem, otevření Pražské křižovatky v kostele sv. Anny v Praze, film Jana Hřebejka Pelíšky, a ještě asi tisíc dalších zážitků.

 Thom Artway

1) Nejen žít v demokratické zemi, ale i dělat a smýšlet podle morálních hodnot, které by měli být u každého člověka samozřejmostí.

2) Nesvobodu jsem nezažil, i tak mě pokaždé při pomyšlení na totalitu poleje vděčnost, že mohu žít v demokratické době.

3) Loňský koncert Nicka Cavea v O2 aréně.

Rudolf Brančovský (Poletíme)

1) Nebát se že se budu zodpovídat lidské síle a pevná víra v lásku Boží.
2) Nikdy jindy jsem nežil takže nemám objektivní srovnání. Ale mě tech 30 let demokracie moc bavilo!
3) V roce 2018 jsem si konečně zaplatil Spotify premium.

Márdí (Vypsaná fixa)
1) Možnost osobní volby po který přijdou adekvátní odměny a následky.
2) Nic lepšího lidstvo zatím nevymyslelo. V našem prostoru je to určitě nejlepší období. 
3) Bylo toho hodně, ale úplně nejlepší byl vznik Vypsaná fiXy a koncert Pixies v Akráči.

Jan Hladík (MIG 21)

1) Mít možnost jednat svobodně, to znamená podle své vůle. Do jistý míry naše jednání je vždy ovlivněný okolím, zvyky nebo něčim jiným, ale mít tu možnost se svobodně rozhodnout aniž bychom pak museli jít například za katr, to je zásadní.

2) Myslim si, že můžeme žít svobodně, abych navázal na první otazku. A to je přece úžasný! Samozřejmě se dá hodiny a hodiny negativně rozebírat transformace, porevoluční ekonocká kriminalita a nebo politická sitauce, ale to že máme kapelu a nemusíme chodit před politický komise, kde by nám diktovaly co, jak a kde máme hrát, to je důvod k oslavě. A my to rádi oslavíme 17. listopadu koncertem na Václavském náměstí. 

3) Byl to koncert Pražskýho Výběru k odchodu Sovětských vojsk po dvaceti letech zpátky do Ruska v roce 1991. Vůbec jsem nechápal co se děje a ještě několik dní po koncertě jsem byl jako ve snu. Havel kousek vedle mě na tribuně, Frank Zappa jako host na podiu a Výběr v životní formě….lidi byli jako smyslu zbavený. 

Matěj Homola (Wohnout)

1) Hřejivý vnitřní pocit

2) Prvních dvacet pět let vcelku pozitivně, poslední dobou pociťuji cílenou destrukci demokracie, řízenou pologramotným Babišem a polomrtvým Zemanem

3) První porevoluční koncerty byly hodně euforické. Myslím, že to už nikdo nepřebije.

Honza Homola (Wohnout)

1. Svoboda je naprosto důležitá, ale má své hranice. Vzhledem k tomu, že nejsem na planetě sám, musí být ohleduplná k okolí. Svoboda je mi tím, že dnes můžu žít život podle svých představ.
2. Měl jsem obrovské životní štěstí, že jsem v “nejlepším věku” prožil “nejlepší éru” našich novodobých českých dějin. Mluvím o devadesátkách, do kterých jsem vkročil jako čtrnáctiletý zvědavec a vystoupil z nich pln neuvěřitelných zážitků. Nebýt Sametové revoluce, pravděpodobně bych prožil nudnější část života. Ty další dvě dekády hodnotím jako pracnou a komplikovanou stavbu na těchto významných základech.
 
3. O Sametové revoluci jsme chodili s kámošem Zemánkem na Václavák mávat vlajkama a chrastit klíčema. Byli jsme punkáči. Poslouchali jsme punkové kapely a hlavně Pražský Výběr. Na začátku devadesátek to byl koncert Rolling Stones, na který jsme kvůli zelenému peprmintovému likéru nedorazili a pak tuším v roce 1992 koncert Sound Garden, Faith no more a Gunsen Roses, kde jsem dělal bedňáka, ale před koncertem jsem se zhulil a vystoupení vlastně prospal:))
 
Dan Šustr (Tichá dohoda)

1) Svoboda je podle mě způsob života. Filozofie, názor. Je v ní obsažený to, co chceš, co nemusíš, k čemu tě nikdo nenutí, co ti nikdo nezakazuje. Pro mě je svoboda dělat rokenrol. Ale každej to má jinak…

2) Od roku 1989 jsme samozřejmě udělali velký krok, ale ne vše se nám povedlo. Devadesátky bych označil skoro až za anarchistické, bez pravidel - proto se taky tak strašně kradlo. Dnes jsme zase někde na druhé straně amplitudy tzv. politické korektnosti, která mně osobně vadí, protože začíná omezovat svobodu projevu. Paradoxně mladá generace, od níž jsme si slibovali, že už nebude „zasažená“ socialismem nemá srovnání, a je naivnější a zranitelnější novodobou ideologickou masáží. Ale prosazuje svoji představu o své budoucnosti. Ale to se časem taky zase srovná. Nejpozději jejich vlastní děti jim zase nakopou zadky za to, co se jim nepovede. To je koloběh života. (hahaha)

3) Pro mě bylo otevření hranic a možnost vidět svoje idoly naživo splněným snem, v nějž jsem do roku 1989 ani nevěřil. Největší zážitky jsem měl při koncertech Pink Floyd, Velvet Underground, Patti Smith, Iggyho Popa, Neila Younga (s Pearl Jam)  anebo Nicka Cavea. Ma koncertě Floydů a Patti Smith jsem se nefalšovaně rozbrečel. Štěstím. Tak byla ta emoce ze splněnýho snu v tu chvíli silná! A mohl bych pokračovat v podstatě skoro až do nekonečna (Robert Plant, ACDC, Bryan Setzer, Afghan Whigs, J&MCH atd…).

Matěj Ruppert

Svoboda pro mě znamená odpovědnost. Pokud chápeme svobodu, že si můžeme dělat co chceme, že si můžeme říkat co chceme, že má každý právo na svůj názor… Je to pravda, ale to neznamená, že lze lhát. Lež není názor. Lež je lež. A ta ve svobodě a demokracii nemá místo. Svoboda je strašlivá odpovědnost. Klade na lidi mnohdy větší nároky, než totalita. V totalitě máš všechno nalinkovaný. Spousta lidí si s tím pozitivním převratem ne úplně smířila. Pro ně to najednou byla rána, byli hození do vody, ve které neuměli plavat, protože žili podstatnou část života v socialistické zemi. Za to ale nemohly události v listopadu 89. Za to mohli komunisti.

Těch třicet let je krásná doba na bilancování. Už tehdy se říkalo, že to vyrovnání se s komunistickou minulostí bude trvat tak těch 30 let. Ti chytřejší říkali, že jde o ekonomické vyrovnání. Ti ještě chytřejší říkali, že to mentální vyrovnání bude trvat ještě dalších 30 let. A to je právě ten důsledek i té nálady ve společnosti a společenských poměrů, které teď máme. My jsme se s tou totalitou ještě nevyrovnali. Ale posledních 30 let hodnotím naprosto pozitivně. Nerozumím, že si spousta lidí myslí, že bylo za minulého režimu lépe. Nebylo. Všichni se máme lépe, životní úroveň i těch nejchudších vzrostla.

To je jedna z těch věcí, které si uvědomíš o komunismu. Když se bavíš s Tonyou Graves, která vyrůstala ve svobodné zemi a bavíš se s ní o hudbě a ona ti vypráví, jak viděla ABBU, Stevieho Wondera, Prince, Michaela Jacksona... Ty jsme neměli šanci vidět. Před 30 lety jsme se napojili konečně na svět. Když Madonna vydá desku, je tu v ten samý den co v Rakousku. Ale hned mě napadl koncert Pink Floyd v roce 1994 na Strahově. Byl to první velký koncert, kam mě táta vzal. V té době jsem navíc Pink Floyd absolutně miloval. Tam se to krásně všechno spojiilo.

Mohlo by Vás zajímat

zavřít