Snarky Puppy oslaví na JazzFestBrno dvacáté výročí

Vydáno 23.11.2023 | autor: iREPORT

Legendární americká formace Snarky Puppy posiluje program celoročního mezinárodního festivalu JazzFestBrno 2024, který tak v tuto chvíli nabídne do příštího léta celkem jedenáct koncertů - vedle Snarky Puppy například zpěvačku Samaru Joy, trumpetistu Chrise Bottiho nebo banjistu Bélu Flecka. Snarky Puppy, čerství pětinásobní držitelé Grammy, zahrají ve své početné sestavě na jediném tuzemském koncertě příští rok 1. května v brněnském Sono Centru v rámci turné k zatím poslednímu albu Empire Central, které jim letos přineslo další prestižní hudební sošku a na kterém oslaví dvacet let od svého založení.

Snarky Puppy oslaví na JazzFestBrno dvacáté výročí Snarky Puppy oslaví na JazzFestBrno dvacáté výročí

Brno se stává rájem pro držitele Grammy, jak potvrzují i čerstvé nominace za letošní rok pro ´naše´ budoucí účinkující Samaru Joy, Lakecii Benjamin nebo Bélu Flecka,” říká s nadsázkou umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka a dodává: „Snarky Puppy navíc přijíždí nejen s oceněnou deskou, ale i v roce, kdy oslaví kulaté dvacáté výročí založení.

JazzFestBrno přiveze držitelku Grammy Samaru Joy, členy legendárních Snarky Puppy i Stingova trumpetistu Chrise Bottiho

Snarky Puppy vždy udivovali svým početným složením - tři kytary, čtvery klávesy, čtyřčlenná dechová sekce, housle, celá řada perkusí a bicích... to vše pod sjednocujícím vedením zakladatele a basisty Michaela League, který tvrdí: „Náš zvuk se za ty roky velmi rozšířil. Když jsme začínali, naše hudba byla více jazzová a racionální. Po přesunu do Dallasu jsme se stali rytmičtější, emotivnější a v nějakém smyslu hlubší.” Členové formace nejsou jen hudebníci z USA, ale také Japonska, Argentiny, Kanady nebo Velké Británie. Všechny spojuje radost ze společného hraní a touha dále tvořivě růst.

Příběh Snarky Puppy začal v texaském městě Denton, kde od roku 1947 funguje historicky první vysokoškolská jazzová katedra. Jejím absolventem je i basista Michael League, který Snarky Puppy založil v roce 2004 jako desetičlennou sestavu. Poté, co hrála v J&J Pizza na náměstí a na dalších, často obskurních místech v Dentonu, se kapelník rozhodl nízkonákladově nahrát debutové album a zároveň zrealizovat historicky první turné po malých klubech. Podobně vypadala i celá první dekáda fungování kapely – opakovaně křižovali USA a hráli kdekoliv, kde si pořadatel troufnul risknout jejich angažmá. Kapelník a pár jeho souputníků se mezitím přestěhovali do nedalekého Dallasu, aby získali zkušenosti na tamní gospelové a R´n´B scéně.

Zlomovým bodem se ukázalo album z roku 2010 s názvem Tell Your Friends. Při jeho natáčení využila kapela síly živého vystoupení před diváky a její hudba se konečně dostala k širšímu okruhu posluchačů. První evropské turné na sebe nedalo dlouho čekat a kapela naskočila na vlnu zájmu, která trvá dodnes. Další výrazný postup na žebříku popularity přišel v roce 2013, kdy si Snarky Puppy i zásluhou spolupráce se zpěvačkou Lalah Hathaway vysloužili první cenu Grammy za nejlepší výkon v kategorii R´n´B. Grammy získali i za alba Sylva a Culcha Vulcha. Další sošky pak rychle následovaly v kategorii Best Contemporary Instrumental Album v letech 2016, 2017, 2021 a již zmíněném roce 2023. V roce 2022 se Snarky Puppy vrátili na koncertní pódia, tehdy je také poprvé zažilo Brno, a vydali své čtrnácté album Empire Central. „Jednotliví hráči a osobnosti na pódiu neustále posouvají písně novými směry, což je pro mě hlavní kouzlo turné. Rád vidím, jak písně rostou,“ prohlásil tehdy Michael League.

V rámci JazzFestBrno 2024 vedle celého ansámblu Snarky Puppy zahrají jeho dva členové Bill Laurance a Michael League s akustickým projektem, čerstvá držitelka dvou Grammy zpěvačka Samara Joy, Stingův dvorní trumpetista Chris Botti s vlastní kapelou nebo virtuózní banjista a držitel patnácti cen Grammy Béla Fleck. Dále také jihoafrický klavírista, skladatel a producent Nduduzo Makhathini, brilantní americký trumpetista Keyon Harrold proslavený tím, že nahrál part Milese Davise v životopisném filmu Miles Ahead, mladá newyorská saxofonistka Lakecia Benjamin, japonský trumpetista Takuya Kuroda nebo all-stars projekt Trio Grande.

Program, více informací a předprodej vstupenek již probíhá na webu www.jazzfestbrno.cz.

JAZZFESTBRNO 2024 - PROGRAM:

středa 31.01.2024 / Cabaret des Péchés: Nduduzo Makhathini
čtvrtek 15.02.2024 v 17:00 a 19:30 / Sono: Béla Fleck: My Bluegrass Heart
sobota 17.02.2024 / Besední dům: Bill Laurance & Michael League
středa 13.03.2024 / Cabaret des Péchés: Keyon Harrold
čtvrtek 21.03.2024 / CED: Lakecia Benjamin, Takuya Kuroda
úterý 26.03.2024 / Cabaret des Péchés: Trio Grande
sobota 13.04.2024 / Sono: Samara Joy
středa 01.05.2024 / Sono: Snarky Puppy
neděle 12.05.2024 / Janáčkovo divadlo: Chris Botti

TZ, foto: VN Ford, Ignacio Orrego, Brian Friedman
Témata: JazzFestBrno, Snarky Puppy, Empire Central

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

zavřít