JazzFestBrno přiveze držitelku Grammy Samaru Joy, členy legendárních Snarky Puppy i Stingova trumpetistu Chrise Bottiho

Vydáno 17.10.2023 | autor: iREPORT

Jak rozdílnou hudbu je možné řadit pod pojem jazz, ukáže v příštím roce mezinárodní festival JazzFestBrno. Od ledna do května 2024 nabídne několik hudebních večerů, v rámci nichž vystoupí tak velká jména současného jazzu jako čerstvá držitelka dvou Grammy zpěvačka Samara Joy, členové legendárních Snarky Puppy Bill Laurance a Michael League s akustickým projektem, Stingův dvorní trumpetista Chris Botti s vlastní kapelou nebo virtuózní banjista a držitel patnácti cen Grammy Béla Fleck.

JazzFestBrno přiveze držitelku Grammy Samaru Joy, členy legendárních Snarky Puppy i Stingova trumpetistu Chrise Bottiho JazzFestBrno přiveze držitelku Grammy Samaru Joy, členy legendárních Snarky Puppy i Stingova trumpetistu Chrise Bottiho

Vedle nich zahrají také jihoafrický klavírista, skladatel a producent Nduduzo Makhathini, brilantní americký trumpetista Keyon Harrold proslavený tím, že nahrál part Milese Davise v životopisném filmu Miles Ahead, mladá newyorská saxofonistka Lakecia Benjamin, japonský trumpetista Takuya Kuroda nebo all-stars projekt Trio Grande.

„Příští rok chceme ukázat pestrost v jazzu. Tedy, co všechno je možné řadit pod deštník jménem jazz,“ říká na úvod umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka a dodává: „Shodou okolností přivezeme více trumpetistů, ale dramaturgický záměr v tom není. A také dva čerstvé držitele Grammy Bélu Flecka a Samaru Joy. Máme samozřejmě radost z celého programu, ale asi nejvíce jsme hrdí právě na tuto zpěvačku. Před dvěma lety jsme ji uvedli v Tišnově, nyní přijíždí jako světová jazzová hvězda generace Z."

JazzFestBrno 2024 zahájí 31. ledna jihoafrický klavírista, skladatel a producent Nduduzo Makhathini. Pochází z národa Zulu, který rodí válečníky, kteří hudbu považují za svoji motivaci. „Je pro něj charakteristické hráčské mistrovství, ale i duchovní návaznost na jihoafrickou historii. Hluboké ukotvení v tradicích své země, ale i široký rozhled po všech jazzových končinách. Působení na domácí půdě i koncertování na nejprestižnějších světových pódiích," přibližuje hudebníka Vilém Spilka.

15. února na dvojkoncertě představí projekt My Bluesgrass Heart banjista Béla Fleck. „Při své premiéře na prknech JazzFestu Brno se vrátí ke svým bluegrassovým kořenům a vystoupí s all-star sestavou, v níž září i obdivovaná mandolinistka Sierra Hull," dodává Spilka.

O dva dny později, 17. února, přijde svátek pro fanoušky proslulých Snarky Puppy. V české premiéře přijedou do Brna basista a kapelník této formace Bill Laurance a její dlouholetý člen klavírista Michael League. Představí vlastní plně akustický projekt. „Oba se obrátili k intimitě a k akustickým nástrojům – Laurance ke klavíru a League k akustické base, kytaře a bezpražcové arabské loutně oud. V tomto obsazení zahrají ve zvukově dokonalém prostředí Besedního domu," říká Spilka.

Americký trumpetista Keyon Harrold se do povědomí široké veřejnosti zapsal jako hudebník, který nahrál dokonale jako Miles Davis závěrečný part v životopisném filmu Miles Ahead. „Harroldovi se podařilo etablovat mezi smetánkou studiových i doprovodných muzikantů a spolupracoval s dlouhou řadou globálních hudebních hvězd," líčí Spilka. Od zpěvaček Beyoncé, Rihanny a Mary J. Blige přes rapery Jay-Z, Snoop Dogga, 50 Centa a Eminema, až po Gregoryho Portera nebo Davida Sanborna. V Brně představí Keyon Harrold 13. března materiál ze svých dvou sólových desek.

Festivalový večer 21. března nabídne divákům dvojkoncert: newyorská saxofonistka Lakecia Benjamin dokáže kořeny moderního jazzu spojit s aktuálními postupy a výsledek přetavit v něco originálního a navíc veskrze současného. „V Brně zahraje materiál ze čtyř sólových alb, včetně zatím posledního příhodně nazvaného Phoenix, kdy se uzdravila z těžké autonehody," říká Spilka. V druhé části ukáže v New Yorku usazený japonský trumpetista Takuya Kuroda, proč je země vycházejícího slunce označována jako jazzová velmoc. „Díky multikulturnímu a žánrově neohraničenému prostředí New Yorku vyvinul Kuroda svůj osobitý hudební styl, mix funku, post-bopu, fusion a hip hopu. Později jej doplnil experimentálnějším způsobem," přibližuje Vilém Spilka.

„Odvážné a příjemně nepředvídatelné.“ Za takové označil prestižní časopis Downbeat první album all-stars projektu Trio Grande. A platí to i pro jeho koncerty, o čemž se přesvědčí návštěvníci 26. března. V Triu Grande se původně spojili kytarista Gilad Hekselman, saxofonista Will Vinson a bubeník Antonio Sánchez, kterého posléze nahradil Nate Wood. „Trio vytváří fúzi mezi jazzem, funkem, rockem, ale třeba i karibskou hudbou. Bez zajímavosti není absence basového nástroje – nejhlubší tóny obstarává kytarista za pomoci elektronických efektů, takže výsledkem je mimořádně hutný souzvuk," popisuje Spilka.

V roce 2022 zpěvačka Samara Joy nadchla na koncertě v Tišnově pořádaném festivalem JazzFestBrno, o dva roky později 13. dubna se vrací jako jedna z jeho hlavních hvězd. „Kariéra mladé newyorské zpěvačky od té doby nabrala raketovou rychlost. S dvěma čerstvými cenami Grammy se vyšvihla v pouhých třiadvaceti mezi smetánku jazzového zpěvu. Sama je interpretkou v tom nejklasičtějším slova smyslu, následovnicí Billie Holiday, Elly Fitzgerald nebo Sarah Vaughan. Z jejich repertoáru si také vybírá písně pro koncerty i alba," říká Spilka.

JazzFestBrno první poloviny roku 2024 završí 12. května Chris Botti, nejen Stingův dvorní trumpetista, ale i spoluhráč Paula Simona a mnohých dalších světových hvězd. Do Brna přiveze tento držitel Grammy za desku Impressions vlastní kapelu pohybující se na hraně R´n´B, jazzu, funku a gospelu. Představí naživo komorní album Vol. 1, které vyšlo na prestižním jazzovém labelu Blue Note. „Chris Botti dokáže propojit jazzovou hru se zvukem, který oslovuje i široké popové publikum. Vytváří tak neopakovatelnou podobu tzv. smooth jazzu," uzavírá Spilka.

Podrobný program a vstupenky jsou v prodeji na www.jazzfestbrno.cz.

JAZZFESTBRNO 2024 - PROGRAM:

středa 31.01.2024 / Cabaret des Péchés - Nduduzo Makhathini
čtvrtek 15.02.2024 v 17:00 a 19:30 / Sono - Béla Fleck: My Bluegrass Heart
sobota 17.02.2024 / Besední dům - Bill Laurance & Michael League
středa 13.03.2024 / Cabaret des Péchés - Keyon Harrold
čtvrtek 21.03.2024 / CED - Lakecia Benjamin, Takuya Kuroda
úterý 26.03.2024 / Cabaret des Péchés - Trio Grande
sobota 13.04.2024 / Sono - Samara Joy
neděle 12.05.2024 / Janáčkovo divadlo - Chris Botti

TZ, foto: Elizabeth Leitzell (Lakecia Benjamin), Meredith Truax (Samara Joy), JazzFestBrno
Témata: JazzFestBrno, Samara Joy, Béla Fleck, Chris Botti, Bill Laurance, Michael League, Keyon Harrold, Trio Grande

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

zavřít