Příběh československého hitu: Elán - Voda čo ma drží nad vodou

Vydáno 25.11.2021 | autor: Andrea Štipčáková

Píseň Voda čo ma drží nad vodou patří mezi největší hity kapely Elán. Vznikla v roce 1999 jako titulní skladba pro třetí pokračování filmu Fontána pre Zuzanu. Posluchači si ji však v podání Joža Ráže natolik oblíbili, že se ji formace rozhodla zařadit do svého koncertního repertoáru. Text k ní napsal Jozef Urban, hudbu pak Vašo Patejdl.

Příběh československého hitu: Elán - Voda čo ma drží nad vodou Příběh československého hitu: Elán - Voda čo ma drží nad vodou

Skladba Voda čo ma drží nad vodou vznikla v roce 1999. Ve spolupráci se zesnulým Jozefem Urbanem ji tehdy napsal Vašo Patejdl k pokračování filmu Fontána pre Zuzanu. Jako interpreta písně si vybral Joža Ráže. „Řekl, že musí být lepší než Ak nie si moja,“ prozradil pro iREPORT Patejdl. Text Urbana byl natolik dobrý, že se Ráž po poslechnutí demo nahrávky hned rozhodl píseň nahrát.

Vašo Patejdl interview: Lidé po nás chtějí něco nového, ale aby to byl stejný Elán

Hudbu k Voda čo ma drží nad vodou napsal Patejdl až poté, co byl hotový její text. Jozef Urban byl ve své době považovaný za jednoho z nejtalentovanějších básníků, napsal mimo jiné i další texty k sérii Fontána pre Zuzanu. Než však vznikla studiová verze skladby, zemřel pod koly kamionu. „Měl autohavárii. Slyšel jen moji demonahrávku, ale tu s Jožem už ne,“ vzpomíná Patejdl.

Podobná tragédie o pár měsíců později téměř potkala samotného interpreta singlu. „Když Jožo písničku nazpíval, odjel ze studia na motorce. Nedal mu přednost nějaký Němec a srazil ho. Jožo zůstal v kómatu, dlouho to vypadalo, že nepřežije. Zázrakem se z nehody ale vylízal.“ Poté už naštěstí k žádné další tragédii nedošlo.

Písničku si posluchači oblíbili natolik, že ji Elán museli zařadit do svého repertoáru. „Lidi ji začali postupem času vyžadovat. Zaimplementovali jsme ji proto do setlistu Elánu, stala se součástí našeho repertoáru. Nikdy však nevyšla na žádném studiovém albu, maximálně jako bonus.“

Ačkoliv to mnoho lidí neví, Voda čo ma drží nad vodou má také svoji korejskou verzi. „Když byli Korejci v Praze vybrat si muzikál, který by mohli zinscenovat, zalíbil se jim Jack Rozparovač. Vzali si licenci a s našim svolením do muzikálu několikrát zasáhli. Vzhledem ke svým japonským zvyklostem trochu předělali děj. Na to konto mě požádali, abych jim poslal ještě nějaké hotové písničky. Zaslal jsem jich tedy několik, mezi nimi právě i Vodu čo ma drží nad vodou. A oni si ji vybrali. Těší mě, že se naše muzika dostala do zahraničí,“ má radost Patejdl.

Text: Andrea Štipčáková, Hana Bukáčková, foto: archiv iREPORT
Témata: Elán, Jožo Ráž, Vašo Patejdl, Jozef Urban, Voda čo ma drží nad vodou

zavřít