LIVE: Amanda Palmer v Praze předvedla tříhodinovou emocionální horskou dráhu

Vydáno 27.09.2019 | autor: Aleš Harazim

Vydala třetí sólové album There Will Be No Intermission, téměř každý den koncertuje, i když to díky fanouškům, kteří jí měsíčně posílají peníze, aby mohla tvořit, nepotřebuje. Vypráví o velmi intimních věcech ze svého života. V Divadle Hybernia jsme viděli představení, které se jen tak nevidí.

LIVE: Amanda Palmer v Praze předvedla tříhodinovou emocionální horskou dráhu LIVE: Amanda Palmer v Praze předvedla tříhodinovou emocionální horskou dráhu


AMANDA PALMER
DIVADLO HYBERNIA, PRAHA
26. 9. 2019

Nebyl to ani tak koncert, ale skutečná one-woman show. Kombinace vyprávění, stand-up komického výstupu a koncertu. K tomu, aby po dlouhé tři hodiny ohromovala publikum, toho Amanda Palmer moc nepotřebovala. Stačilo jí piano, ukulele a jednoduché osvětlení, a i tak se člověk během těch dlouhých tří hodin ani trošku nenudil.

LIVE: Amanda Palmer miluje Prahu, Praha miluje Amandu Palmer


TEMNOTU PŘETVÁŘÍ VE SVĚTLO

Amanda Palmer v jednu chvíli při vystoupení mluvila o tom, jak jako umělkyně častokrát bojuje s tím, zda to, co tvoří, má nějakou hodnotu. Kolem ní jsou lidé vyrábějící fyzické věci, které všichni potřebují. Ona tvoří něco nehmotného. Nakonec přišla na to, že ve všem zmaru, který je kolem nás, ať jsou to klimatické změny, zakazování potratů a spousta dalších věcí, by měla ukazovat světlo. Temnotu přetvářet ve světlo. To je její úkol a i o to se snažila ve svém vystoupení.

LIVE: Amanda Palmer už není kabaretní punkerka, stala se z ní uspávačka hadů

Zdaleka to ale nebylo jen světlo. Hodně se inspirovala u komičky Hannah Gadsby, která ve svém stand-up speciálu na Netflixu ukázala úplně novou úroveň stand-up vystoupení - nevyprávěla totiž jen vtipné historky ze života, ale mluvila i o těch temných. Neustále uváděla diváky do rozpaků, zda se smát, nebo plakat. Amanda Palmer dokázala totéž a inspiraci u Hannah sama zmínila.

RECENZE: Amanda Palmer přichází s pestrou paletou emocí

HORSKÁ DRÁHA EMOCÍ

Hutné songy o znásilnění, potratech, rakovině, smrti svého bratra, prarodičů i celoživotního kamaráda uváděla příběhy ze svého života, při kterých jste se smáli, chvíli plakali a pak zase smáli. Byla to neuvěřitelná horská dráha emocí, ze které se člověk vzpamatovával jen velmi stěží.

"Umělec musí umět vyprávět i o temnotě," řekla. Vzpomněla na Nicka Cavea, který byl ve své rodné Austrálii na koncertu krátce poté, co mu tragicky zemřel syn. Stál v davu, držel se s lidmi za ruce a říkal: "Are you with me? Are you with me?!"

Amanda Palmer to viděla a několik dní na to zašla na koncert Bruce Springsteena na Broadwayi, který také mezi písničkami odhaloval střípky ze svého života. Řekla si, že musí udělat něco podobného, a tak začala mluvit o svých třech potratech, o tom, jak byla ve čtrnácti letech málem znásilněna přivázaná ke stolu, o tom, jak ztratila svého nejlepšího kamaráda (díky němu vznikl hit Machete, který chtěla zahrát na jeho pohřbu, přičemž song vznikl den před samotným pohřbem).

Amanda Palmer předvedla v divadle Hybernia kombinaci stand-upu a koncertu

Na první pohled jsou to hodně hutná témata, ale Amanda Palmer je podávala s tak odzbrojující grácií, až bylo těžko pochopitelné, jak to dokáže. Jistě, mezi povídáním se zpívalo. Došlo hlavně na písničky z posledního alba, zaznělo i pár předělávek (třeba Let it Go z disneyovsky Frozen, ale o potratu!), a dokonce nám Amanda oznámila, že příště už se nejspíš do Prahy vrátí s Dresden Dolls. Na úplném konci se vyfotila se svými nejvěrnějšími fanoušky, kteří jí už čtyři roky finančně podporují, u prodejního stánku ve foyer divadla podepisovala, co si tam kdo zakoupil, a člověk mohl odcházet s pocitem, že viděl něco, co se jen tak nevidí.

Umělkyni, která se dokáže úplně maximálně odhalit před svým publikem, aby nám všem ukázala, že i v té temnotě kolem nás je nakonec světlo.

Text: Aleš Harazim, Foto: Michal Köpping

Témata: Amanda Palmer, There Will Be No Intermission, koncert, recenze, Divadlo Hybernia, Praha

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít