LIVE: Guns N' Roses ovládli pražské Letňany tříhodinovým setem. Svou show věnovali Ukrajině

Vydáno 19.06.2022 | autor: iREPORT

Další ze série koncertů, které byly přesunuty z období koronavirové pandemie z roku 2020. Nyní se desítky tisíc fanoušků konečně dočkali bezmála tříhodinové show Guns N‘ Roses v pražských Letňanech, během níž zazněly všechny zásadní hity a ještě mnohem více. Kapela na témže místě zahrála naposledy v červenci 2017.

LIVE: Guns N' Roses ovládli pražské Letňany tříhodinovým setem. Svou show věnovali Ukrajině LIVE: Guns N' Roses ovládli pražské Letňany tříhodinovým setem. Svou show věnovali Ukrajině

GUNS N' ROSES, GARY CLARK JR., TYLER BRYANT & THE SHAKEDOWN
18. 6. 2022 PRAHA, LETŇANY 

Koncerty na letňanském letišti bývají jedním slovem megalomanské a ani tento nebyl výjimkou. Areál se se svou rozlohou a všemi možnými stánky podobal regulérnímu festivalu, pivo se čepovalo do kelímků s logem kapely a nacházel se zde i stan s jakousi VIP party.

Již lehce po čtvrté hodině se představili hardrockoví Tyler Bryant & The Shakedown, kteří mají na kontě vystupování s takovými jmény, jako jsou ZZ Top, Aerosmith, AC/DC nebo Jeff Beck. Role předkapely se zhostili obstojně. Opravdovým překvapením však bylo následné představení Garyho Clarka Jr. Černoššký zpěvák z Texasu v ikonickém klobouku ve své hudbě mísil blues, rock i jazz a soul, během svého setu vystřídal několik kytar a originální skladby plné sól byly pastvou pro uši. Působil spíše jako druhý headliner než předskokan, ne náhodou je držitelem Grammy.

Animovaná projekce předznamenávala začátek koncertu Guns N‘ Roses, kteří na nás vzápětí vypálili skladbu It’s So Easy z debutu Appetite for Destruction. Pozornost okamžitě upoutala Slashova kytara, a to nejen zvukem - jeho Les Paul je celý "zabalen" do barev ukrajinské vlajky. Následovaly pecky jako Mr. Brownstone či Welcome to the Jungle. Překvapil cover Slither od Velvet Revolver (v tomto projektu působil kytarista Slash, baskytarista Duff McKagan i bývalý bubeník Guns Matt Sorum). Mezi dalšími předělávkami se objevily písně Walk All Over You od AC/DC, notoricky známá Knockin‘ On Heaven’s Door Boba Dylana, kterou si publikum sborově zazpívalo,  nebo I Wanna Be Your Dog od The Stooges, kterou odzpíval Duff McKagan. Protiválečný protestsong Civil War pak věnovali Ukrajině a November Rain odehrál Axl Rose - stejně jako před pěti lety na stejném místě -  sám na klavír. V přídavcích se dostalo na neméně dojemné songy Patience Don’t Cry a o závěr se postarala letitá vypalovačka Paradise City.

Guns N‘ Roses nedostáli své pověsti s nedochvilností frontmana a začali kupodivu včas. Zažili jsme bezmála tříhodinový koncert, při kterém zaznělo na třicet skladeb, ve kterých Slash exhiboval se svými sóly. Axl Rose už nemá hlas jako zamlada, což se potvrdilo hned během první písně. To ale nelze brát jako výtku, vždyť poslouchat jeho vysoké křepčení po celou dobu vystoupení, vzhledem k jeho délce, by nemuselo být pro nejednoho návštěvníka to pravé ořechové. Stále to tam však takříkajíc má. Vzhledem k divoké minulosti a věku je až s podivem, v jaké formě se původní členové GN'R nacházejí. A překvapivě je tatam pověstná zpěvákova arogance, v Praze naopak působil velmi pokorně – děkoval, při aplausech se ukláněl, žádné zbytečné řeči… kdo by to byl ještě před pár lety řekl, že?

Text: Dominik Pavliš, foto Katarina Benzová
Témata: Guns N' Roses, Axl Rose, Slash, Duff McKagan, Gilby Clark jr., 

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít