LIVE: Steve Vai v Lucerna Music Baru slavil, virtuálně byli přítomní i Joe Satriani nebo Frank Zappa

Vydáno 22.06.2016 | autor: Dominik Pavliš

Úterý 21. června bylo významné především pro vyznavače instrumentální kytarové hudby. V pražském Lucerna Music Baru vystoupil jeden z nejobdivovanějších a nejvýznamnějších sólových kytaristů světové rockové scény - Steve Vai. Koncert se konal v rámci 25. výročí jeho nejúspěšnějšího alba Passion And Warfare.

LIVE: Steve Vai v Lucerna Music Baru slavil, virtuálně byli přítomní i Joe Satriani nebo Frank Zappa Steve Vai v Lucerna Music Baru slavil pětadvacetiny svého nejúspěšnějšího alba

Již od půl osmé se před LMB táhl dlouhý zástup lidí, kteří se už nemohli dočkat, co tento americký "mág" předvede. Hned poté, co se otevřely dveře Lucerny, celý sál se kompletně během chvilky zaplnil k prasknutí a v klubu bylo takřka nedýchatelno, což se do konce koncertu, bohužel, nezměnilo. I když byl začátek plánovaný na čtvrt na devět, mistr nechal čekat napjaté fanoušky ještě o čtvrt hodiny déle.

vložte odkaz, text nemažte

VIRUTÁLNĚ DORAZILI I HVĚZDNÍ KOLEGOVÉ

Koncert začal za mocného aplausu publika promítnutím scény z filmu Crossroads a Steve v bílé mikině s kapucí na hlavě, laserovými brýlemi a svítícími pražci na kytaře odpálil set skladbou Bad Horsie. Za psychedelické projekce na plátně následovaly The Crying Machine, Gravity Storm a Whispering A Prayer. Atmosféra v klubu byla uvolněná a všichni přítomní doslova hltali každý tón kytary, každé Vaiovo gesto bylo odměněno obrovskou ovací. Steve to s fanoušky jednoduše umí.

Steve Vai oslavoval v Lucerna Music Baru 25 let svého nejúspěšnějšího alba

I přes jeho obrovské ego neustále vtipkoval, obdivovateli v první řadě s úsměvem podepsal desku a po krátkém proslovu přehrál od začátku do konce celé výše zmiňované album, počínaje skladbou Liberty a konče Love Secrets. Před písní Answers nastal vtipný a nezapomenutelný okamžik, kdy se na plátně objevil Joe Satriani a vedl s Vaiem předehraný rozhovor. Poté "spolu" skladbu odehráli. U songu The Audience Is Listening se na plátně zjevil pro změnu John Petrucci, aby pogratuloval k výročí alba a po krátkém virtuálním rozhovoru stejnou formou jako se Satrianim píseň "zahráli".

ZBYTEČNĚ LACINÝ VTIP

Přes skladby I Would Love To či Alien Water Kiss se dostal až k závěrečné písni celého alba - Love Secrets. Jediné, co lehce zkazilo dojem z koncertu, byl moment, kdy si z publika vybral dva dobrovolníky, se kterými přibližně čtvrt hodiny lehce laciněji vtipkoval. V pořadí devatenáctá skladba náležela instrumentálce a zároveň jedinému coveru od Franka Zappy z desky Them Or Us - Stevie's Spanking, kterou s Vaiem společně nahrál v roce 1984 a živě ji také interpretovali. Tentokrát si "spolu" zahráli, bohužel, opět již jen na plátně, kde běžela videoprojekce jednoho z jejich společných vystoupení. Hezká pocta Frankovi a nejspíše i nejdojemnější moment z celého koncertu.

Setlist zakončil písněmi Build Me A Song, Racing The World a přídavkem Fire Garden Suite IV - Taurus Bulba. Celkem 22 skladeb v technicky bezchybném podání, s neuvěřitelně sehranou a neúnavnou kapelou, to byl pro diváky exkluzivní instrumentální zážitek. Pár rytmicky nepřesných zakončení muzikantů se dá s klidem přehlédnout, obzvlášť, když přidáme k dobru skvělý zvuk. Na tenhle večer budou přítomní jistě ještě dlouho vzpomínat.

text: Dominik Pavliš, foto: Jana Kleinbauerová

Témata: Steve Vai, Joe Satriani, John Petrucci, Frank Zappa, Lucerna Music Bar, kytary, koncerty

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít