Pražský Letokruh otevřel své brány. První den mnoho fanoušků nepřilákal

Vydáno 30.07.2020 | autor: Jan Trávníček

Letokruh je putovní akcí, která se velikostí produkce asi nejvíce blíží konceptu letních přehlídek, na něž jsme zvyklí z dob před koronou. Praha je finální zastávkou festivalu a první den ze čtyř patřil fanouškům labelu Milion+. Hip hop a trap v podání Yzomandiase a jeho nejbližších ovládá preference mladé generace od roku 2015, do Letňan jich přesto mnoho nedorazilo.

Pražský Letokruh otevřel své brány. První den mnoho fanoušků nepřilákal Pražský Letokruh otevřel své brány. První den mnoho fanoušků nepřilákal

Pražský Letokruh
Letiště Letňany
29. 7. 2020

Devětadvacetiletému rapperovi, který si říká Yzomandias, se povedlo během několika let vybudovat impérium v podobě labelu Milion+, a zastínit tak zavedené značky jako Ty Nikdy nebo Bigg Boss. „No a co další generace přichází, střídá, mění,“ rapoval praotec českého rapu Orion na albu Repertoár už v roce 2001. 

Yzomandias na sebe namotával další a další jména, až se svou smečkou začal generovat takové množství obsahu, že mu většina miléniánů jen těžko unikne. Věrní fanoušci si přitom v klidu vystačí výhradně s produkcí značky Milion+, za jejímž úspěchem stojí také chytrý marketing.

Letokruh dorazil do Hradce Králové. Druhý den odpálili Horkýže Slíže, Iné Kafe a Rybičky 48

Otázkou ovšem zůstává, zda si masová produkce dokáže udržet také kvalitu. Vulgarity, chlast, drogy, sex a peníze mezi tématy jednotlivých textů pochopitelně nechybí a v lidech mimo cílovou skupinu a trapovou bublinu může poslech vyvolávat pocity studu. Ať už proto, že rappeři těch vulgarit používají až příliš, nedokáží správně skloňovat, či drmolí, nebo nenadužívají anglická slova.

Jenže mnoho z nich také dokáže ve zkratce popsat život mladé generace i s problémy, jimiž si prochází. Deprese a duševní prázdnota, nejistá budoucnost i nezřízený hédonismus, který to má celé zakrýt. „Dneska je hlavní forma, takže p*cat na obsah,“ rapovali Dorian & Grey v tracku SMS, jenž patří mezi to lepší z jejich tvorby, a převážně náctileté publikum skandovalo refrén s nimi.

Nejzábavnější vystupující prvního dne Letokruhu ale měli i další esa v rukávu. Potetovanou rapperku Sharlotu přivítali jako „tu, co má k*ndičku".

Sharlota na stagi poskakovala jako instruktorka z fitness centra, kterou za její bezmeznou energii z duše nenávidíte. Škoda, že jí v té jediné sloce, kterou předvedla, nebylo vůbec rozumět. To bychom pak při hodnocení jejího partu mohli ocenit více než jen tetování Marilyna Mansona na levém stehně.

Místo výčtu dalších hostů raději zmíníme takzvaný mushpit, který vznikl při tracku s drum‘n‘bassovým podkladem a dvojicí rapperů byl překřtěn na „kolečko“. Budiž. Hlavní je, že se ještě pořád našlo dost mladých kluků, kteří se do něj šli vyřádit.

 Letokruh začali psát Marek Ztracený, Richard Krajčo, No Name a Lake Malawi. Putovní festival začal

Nejvýraznější osobou, co se lokálního mumble rapu týče, je Viktor Sheen. Je moc dobře, že z něj při koncertě i na chvíli vystoupil a ve svém jinak monotónním projevu dal najevo i nějaké emoce. Jeho aktuální kolekce Černobílej svět se už delší dobu vyhřívá na pozicích nejstreamovanějších desek na českém Spotify a v Letňanech na ní hodně stavěl. Pár skladeb z ní dokonce zopakoval.

Yzomandias na závěr prvního dne nejprve školil osvětlovače, aby pak v různých útržkách tracků, které jely stejně jako v případě jeho předchůdců z notebooku, ukázal, že neví, jak zní pátý pád českého hlavního města. Nebo případně až otravně opakoval, jak „máme udělat bordel“.


Podobné výkřiky ke koncertům tohoto druhu patří, ale čeho je moc, toho je prostě příliš. Na druhou stranu Yzomandias alespoň krátce uctil svého zemřelého kolegu Jackpota, zavzpomínal na dobu, kdy si ještě říkal Logic, nebo lákal na svou chystanou novou desku.

První den festivalu Letokruh by se patrně vešel i na mnohem menší prostranství. Areál s hrstkou stánků s merchandisingem zel poloprázdem. Vlažnou návštěvnost je ale možné připsat tomu, že festival začal v polovině týdne, a  velká jména pro fanoušky letních festivalů teprve přijdou. Ve čtvrtek v Letňanech zahrají Rybičky 48Horkýže Slíže, v pátek přijedou Mirai, No Name či Marek Ztracený, ke kterímu se v sobotu přidají Ben Cristovao, Kapitán Demo a Lake Malawi. Tak snad se dostaví i ty mexické vlny.

Text: Jan Trávníček, foto: Tereza Slowiková
Témata: Letokruh, Yzomandias, Viktor Sheen, Dorian

2,00

čtenáři

hlasuj
zavřít