Ceny Anděl (II).: O ocenění Skladba a Album roku zabojují Lenka Dusilová, Jaromír Nohavica i Tata Bojs

Vydáno 20.05.2021 | autor: Barbora Kubalová

Předávání Cen Anděl se blíží. V minulém díle našeho přehledu o nominovaných jsme vám přiblížili, kdo se bude ucházet o titul nejlepšího zpěváka, zpěvačky a skupiny roku. Nyní se podíváme, kdo má šanci uspět v kategoriích Videoklip, Skladba a Album.

Ceny Anděl (II).: O ocenění Skladba a Album roku zabojují Lenka Dusilová, Jaromír Nohavica i Tata Bojs Ceny Anděl (II).: O ocenění Skladba a Album roku zabojují Lenka Dusilová, Jaromír Nohavica i Tata Bojs

Videoklip

Bert & Friends – Piš mi básně (režie Pavel Borovička)

Co může být lepšího než Bert? Jedenáct Bertů. Pěkně pohromadě na jednom příjemném rodinném letním posezení. „Nejsilnější pocit, který v téhle písničce je, je pospolitost. Proto se v klipu sejdou všechny světy, které jsme doposud s Bert & Friends vytvořili, a to na rodinné oslavě, kde se vlastně slaví jen radost ze života,“ říká Albert o singlu, který uvedl loňské EP Panna a Netvor. Lehce surrealistickým sluníčkovým klipem jej opatřil oblíbený spolupracovník kapely Pavel Borovička.

Viktor Sheen - Poslední Přání (režie Petr Simon)

Klip od Viktora Sheena z dílny Petra Simona je sice taky surrealistický, ale trochu jiným způsobem. Každému divákovi připomene alespoň jednu noční můru, ze které se snažíte probudit, ale nejde to. Skládá se ve skutečnosti hned ze dvou krátkých tracků – začíná pomalejší a temnější verzí ice baby, a pak teprve plynule přejde do Posledního přání.

TOP 7 videoklipů týdne: Chinaski milují poezii, Viktor Sheen rozfoukává Mlhu

Yzomandias – Melanž (režie J. Ruttner, J. Salavec, P. Vlček, Yzomandias)

A když jsme u výpravných víceskladbových klipů, Melanž od Yzomandiase samozřejmě nesmí chybět. Skládá se rovnou ze tří tracků a intra, které vysvětluje, co to ta „melanž“ je (úryvek ze známého sci-fi románu Duna). Po pouhých pěti měsících od svého vydání dosáhl magické hranice deseti milionů zhlédnutí na Youtube, čímž se stal nejúspěšnějším českým rapovým videoklipem.

Skladba

Lenka Dusilová – Vlákna

Lenka Dusilová získala nominaci nejen na Zpěvačku roku, ale i na Skladbu roku, a to za pilotní singl z aktuálního alba Řeka, Vlákna. S textem k této temné triphopové skladbě Lence vypomohli Martin Kyšperský (Květy) a Jakub König (Kittchen), produkce se ujali Petr Ostrouchov a Aid Kid (Zvíře jménem Podzim).

ROZHOVOR | Lenka Dusilová: Pojmenovat, čistit a odplavovat zátěže minulosti

Jaromír Nohavica - Máma mi na krk dala klíč

Jaromír Nohavica se svým aktuálním albem a stejnojmenným singlem navázal na melancholický hit Mám jizvu na rtu. Vyjmenováním zdánlivě banálních rad vzpomíná na zesnulou maminku. Jedná se o intimní osobní zpověď, ve které se najde každý.

Tata Bojs – Zvony

Vznik elektronické taneční skladby Zvony se pojí se zajímavým příběhem: „Vždycky mě lákalo zkusit někdy při psaní textu použít klasický dadaistický postup. Když jsme tedy jeli na první soustředění k nové desce, skoupil jsem na pumpě všechny noviny. Po večerech jsme z nich vystřihovali různé titulky a lepili je na kartičky. (...) Později, když Milan psal text písničky 'Zvony', v této nádobě zalovil a použil, co se mu hodilo.,“ říká Mardoša. Tyto kartičky se objevily i v lyric videu, které vzniklo u „Mardošů“ doma.

Příběh českého hitu: Tata Bojs - Tanečnice

Album

Lenka Dusilová – Řeka

Nová deska Lenky Dusilové vyšla po šesti letech. Navíc byly předchozí dvě alba nahrána s kapelou Baromantika, ovšem nyní je Lenka opět sama za sebe. Opět plynule přeskakuje mezi žánry i jazyky, a přesto si stále zachovává svou jedinečnou identitu. "Jmenuje se jednoduše Řeka, protože metaforicky odráží různorodou dynamiku a vlastnosti systému, který je ovlivňován svým okolím - terénem, počasím a přirozenými i nepřirozenými ději v krajině. Tímto je každá "řeka" jedinečná", říká o albu Lenka.

Jaromír Nohavica - Máma mi na krk dala klíč

Na poslední desce se Jaromír Nohavica vrátil ke svým folkovým kořenům, ke kytaře a foukací harmonice. Na albu vypráví svůj životní příběh – vzpomíná na zesnulé rodiče, přátele, na dávné lásky i své největší vzory. Zároveň se trefně vyjadřuje k současné situaci i časům dávno minulým, které mu jsou ale dodnes mnohdy nevybíravě předhazovány.

RECENZE: Nostalgické, dojemné a nečekané. Jaromír Nohavica se na novém albu vrátil ke kořenům písničkářství

Tata Bojs - Jedna nula

Jedničky a nuly hýbou světem a nevyhnou se tomu ani kluci z Tata Bojs. O významech tohoto názvu už bylo napsáno mnohé, ale možná nevíte, že se deska málem jmenovala úplně jinak.  "Můj nejoblíbenější nepoužitý název byl ‚Brnky brnky prasata', zvláštní pozdrav, kterým nějaký – bohužel nepodepsaný – fanoušek zakončil svůj hatemail, který nám laskavě zaslal. Mělo to v sobě více poezie, než si myslel!" přemítá Mardoša. Název Jedna nula naštěstí vystihl jednotící myšlenku celého alba lépe a navíc inspiroval i přebal, který zobrazuje digitálně vytvořené modely členů kapely, vytištěné na 3D tiskárně Milanem Caisem osobně.

Text: Barbora Pěchová, foto: Lucie Nohlová, Salim Issa, promo interpretů
Témata: Bert & Friends, Yzomandias, Viktor Sheen, Lenka Dusilová, Jaromír Nohavica, Tata Bojs

zavřít