Ceny Anděl 2019 patří Vladimíru Mišíkovi, Jiří Černý byl uveden do Síně slávy. Pořadatelé se s krizí vypořádali elegantně a s vtipem  

Vydáno 21.06.2020 | autor: Ondřej Horák

Letošní předávání Cen Anděl bylo v mnoha ohledech výjimečné. Ewa Farna se z okouzlující moderátorky proměnila v řidičku kamionu, muzikanti se museli obejít bez ceremoniálu. Česká televize vysílala předtočená hudební čísla i improvizovaná předávání cen. Absolutním vítězem se stal Vladimír Mišík, do Síně slávy by uveden hudební publicista Jiří Černý.

Ceny Anděl 2019 patří Vladimíru Mišíkovi, Jiří Černý byl uveden do Síně slávy. Pořadatelé se s krizí vypořádali elegantně a s vtipem   Vladimír Mišík, foto: Ftranišek Ortmann

Místo rautu, stolů a velkého pódia ve Foru Karlín se letošní ceremoniál smrskl na komorní večírek v Radlické kulturní sportovně nedaleko pražského Smíchovského nádraží. Venkovní prostor osvětlovaly lampiony, uvnitř bylo plátno s ozvučením, několik lavic, pár plážových lehátek a tři bary.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY: Triumf Vladimíra Mišíka na Cenách Anděl. Získal šest sošek

Lehce po deváté hodině večerní se bývalá tělocvična příjemně zaplnila muzikanty, kteří přišli sledovat přenos České televize. Ten se sestával z předtočených hudebních čísel a putování Ewy Farne napříč Českou republikou.

Ewa Farna se z elegantní moderátorky proměnila v bodrou řidičku kamionu. „Těm Chinaski to hraje skvěle. Asi proto, že s nimi hraje půlka mojí kapely,“ uvedla například zpoza volantu. Diváci tak mohli částečně nahlédnout do života muzikantů, kteří tráví nezanedbatelnou část života na cestách. Během samotného natáčení štáb najel 1700 kilometrů.

Produkční tým Cen Anděl předtočil sedm hudebních čísel. Jako lokace štábu posloužily velké a liduprázdné areály, které musely být kvůli světové pandemii nového koronaviru uzavřeny. Často tak šlo o celkem impozantní scény, navíc šlo o záznamy skutečných živých vystoupení.

Dvanáct důvodů, proč letos sledovat Ceny Anděl

Mirai spolu s Benem Cristovaem vystoupili uprostřed potemnělé O2 areny, Lenny zazpívala na fotbalovém hřišti Slovanu Liberec a Paulie Garand, Marcell, zpěvačka Zey a Ondřej Fiedler zahráli spolu s dechovou sekcí na brněnském Automotodromu. Komorněji laděná byla jen vzpomínka na Karla Gotta v podobě písně, jíž přednesl Richard Krajčo spolu s Unique Orchestra v prostorách neratovského kostela.

Všichni ocenění hudebníci dostali své ceny pod záminkou různých setkání a rozhovorů, bezprostřední situace často pobavily. Beata Hlavenková například obdržela cenu za Sólovou interpretku roku na své zahradě od sousedky a kamarádky, herečky Eriky Stárkové.

MIŠÍK BERE VŠE

Absolutním vítězem Cen Anděl 2019 se stal Vladimír Mišík, který s albem Jednou tě potkám proměnil šest ze šesti nominací. Nadžánrovost nahrávky potvrdila ocenění v kategoriích Rock i Folk, pozlacenou sochu Anděl se šalmají od sochaře Jaroslava Róny získal letenský zpěvák a kytarista také za Album roku a coby Sólový interpret roku. Jeho singl Jednou získal ocenění za Skladbu roku i Videoklip roku.

Poslední jmenovaná kategorie přitom měla silnou konkurenci a vizuály Vypsané fiXy a zpěváka 7krát3 byly rozhodně výraznější než černobílé a komorní Jednou. Členové Akademie populární hudby se ale podle všeho řídili heslem „Mišík bere vše“. Vzhledem k jeho hudebnímu odkazu a kvalitám novém desky jim to nelze mít za zlé.

VIDEOROZHOVOR: Vladimír Mišík - Téměř v závěru kariéry jsem se rozhodl, že se opřu o producenta

Třiasedmdesátiletý Mišík, který svou hudební kariéru započal v 60. letech, se tak dočkal další pocty od akademiků. Do andělské Síně slávy byl uveden už od roku 1993. Letos v patnácti kategoriích letos pod dohledem notáře hlasovalo 351 akademiků.

Oceněné album Jednou tě potkám je první nahrávkou, jíž Mišík v posledních čtyřiceti letech nahrál bez své domovské kapely Etc.. Vzniklo pod producentským dohledem muzikanta, právníka a hudebního vydavatele Petra Ostrouchovova, který na album přispěl také autorsky.

Mišíka na albu doprovázela kapela Blue Shadows, kterou tvoří o generaci mladší muzikanti. Netradiční spojení zafungovalo skvěle a nadšené recenze nyní doplnilo rezolutní ocenění ze strany Akademie populární hudby.

SÍŇ SLÁVY PRO JIŘÍHO ČERNÉHO

Na letošním ročníku také alternativa příjemně vyvážila mainstream. Zatímco Skupinou roku se stali Mirai, dvě ze tří nominací proměnili Zvíře jménem podzim. Kolektiv hudebníků pod vedením Jakuba Königa získal ceny v kategoriích Alternativa a elektronika a Objev roku. Loni vydali své druhé album Září, eponymní debut jim vyšel v roce 2017. 

Výjimečným momentem letošních Andělů bylo uvedení Jiřího Černého do Síně slávy. Nestor moderní české hudební žurnalistiky mohl být zvolen díky změně stanov, k níž došlo před třemi lety a umožňuje vybrat „osobnost, která se celoživotně zasloužila o rozvoj hudby“.

Bývalý redaktor časopisů Mladý svět, Melodie či Rock&Pop, moderátor sametové revoluce a současný spolupracovník Českého rozhlasu, je tak historicky prvním členem Síně slávy, který není aktivním hudebníkem. Jiří Černý příští rok oslaví 85. narozeniny.

„Kruh se uzavírá. Byl to Jirka, který mi v prosinci 1967 předával cenu pro nejlepšího zpěváka 1. Československého beatového festivalu, a tak odstartoval mou kariéru. Bylo mi obzvláštní ctí uvést nyní do Síně slávy právě jeho,“ uvedl po vyhlášení výsledků Michal Prokop. Ke gratulacím se připojuje i celá redakce iReportu.

text: Ondřej Horák, foto: František Ortmann

Témata: Ceny Anděl 2019, Vladimír Mišík, Petr Ostrouchov, Zvíře jménem podzim, Mirai, Jiří Černý, Akademie populární hudby

zavřít