RECENZE: Zvíře jménem Podzim - o temnotě s nadějí a zábleskem světla

Vydáno 05.03.2018 | autor: Hana Bukáčková

Zvíře jménem Podzim, nový projekt Jakuba Königa, vás nenechá v klidu ani skoro na jaře. Pokud vás už dlouhá a mrazivá zima unavuje, zachumlejte se do svých pelíšků a nechte v sobě tohle zvíře probudit. 

RECENZE: Zvíře jménem Podzim - o temnotě s nadějí a zábleskem světla RECENZE: Zvíře jménem Podzim - o temnotě s nadějí a zábleskem světla

Zvíře jménem Podzim

Zvíře jménem Podzim

Skladby:
Volání, Dobrý večer, Kolíne, Neděle, Žádný město, Zvíře jménem Podzim, Ampliony, Horizont, Andulka, Černou, Marušce, Dobrý večer 3, Satelity

13 trax / 44:25 min

Vydavatel: Indies Scope

Na české poměry jde o nevídaný projekt, do kterého se začlenily téměř dvě desítky muzikantů, včetně Tomáše Neuwertha, Marie Kieslowski, Terezie Kovalové nebo Aid Kida. O čem je řeč? No přeci o Zvířeti jménem Podzim, které vylezlo na povrch v nejbarevnějším ročním období. Stojí za ním Jakub König, jindy za maskou zpívající Kittchen, který aspoň na okamžik odkryl tvář a tím poodhalil i kus svého já. 

Kdo trochu zná tvorbu Königa, musí mu být hned jasné, že vše je promyšleno do posledního detailu. O tom svědčí vizuální scéna v živém koncertním provedení i vydání stejnojmenné knihy, která vám napoví, jaké pozadí je za jednotlivými skladbami. Jako například v rozjívené písni Kolíne, která je postavena na detektivním příběhu o mrtvé dívce nalezené u kolejí nedaleko zmíněného města - onou nebožkou je číšnice z místní čtvrté cenové Lenora, která se jednoho odpoledne "vypaří z práce". Knižní ilustrace ve vás navíc probouzejí kouzlo ještě nevyřčeného.

Niterně založená deska prosakuje do vašich duší jako kaňka do pijáku. A čím víc ji posloucháte, tím víc je intenzivnější, až si nakonec pomyslíte, že jste s nahrávkou navázali vztah, jaký se nedá ničím porušit. Časem jedině sílí. Zvíře vás vyčenichá i případě, že nejste běžný posluchač alternativy. Nakonec těm jeho smutným očím stejně neodoláte a budete se s ním chtít pomazlit. 

O ÚZKOSTECH A DEPRESÍCH

Písně skvěle zhudebňují období všemožných úzkostí a depresí, kterým si snad každý z nás aspoň na malou chvíli projde Melancholie sálá z každého tónu. Za všemi texty stojí právě König, jehož rozmanité výpovědi vás dostanou. Na desce je znát, že byla dokončena v době, kdy Jakub vstoupil do nové životní etapy - té rodičovské. Nejvíc se to promítlo do skladby Marušce, která je jakousi ukolébavkou pro novorozenou dcerku.

Krom optimistického tématu rodičovství se sice album jinak přiklání k temnotě - ovšem nechybí na něm důležitý záblesk naděje a světla. Nejvíc vás zasáhne Černou, která uhrane silou tématu - démona alkoholu a závislosti na něm. Neděle pro změnu hořce rekapituluje rozchod a prázdno, které po něm zůstane. 

Neopakovatelnému zvuku napomáhá fakt, že kapela je složena víceméně z menšího orchestru, který dává vyniknout každé notě a její intonaci. Deskou se prolíná několik žánrů, počínaje veselou lidovkou přes folklór až po hutnější melancholické riffy. A tenhle mix funguje nejen na podzim. 

Text: Hana Bukáčková, foto: archiv interpreta

Témata: Zvíře jménem Podzim, Jakub König, Kittchen

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít