Palác Akropolis spojí v pátek hudební i literární scénu v osmihodinový Art Maraton, headlinery budou Cocotte Minute

Vydáno 23.04.2020 | autor: redakce

Již přes měsíc zavřené dveře Paláce Akropolis se v pátek 24. dubna opět na několik hodin otevřou. Přístupné budou však pouze umělcům, kteří se během osmi hodin vystřídají na jevištích velkého sálu a malé scény.  Od šestnácti hodin až do půlnoci se v rámci události nazvané Art Maraton představí více jak dvacítka umělců, jejichž tvorbu budou diváci moci sledovat online z pohodlí a bezpečí svých domovů.

Palác Akropolis spojí v pátek hudební i literární scénu v osmihodinový Art Maraton, headlinery budou Cocotte Minute Palác Akropolis spojí v pátek hudební i literární scénu v osmihodinový Art Maraton, headlinery budou Cocotte Minute

“Oslovili jsme hudebníky, kteří v Paláci Akropolis již hráli a kteří jsou součástí její dramaturgie, a přidali jsme k nim sekci autorského čtení. Vznikne tak celek, který bude mít nečekané spojitosti. Osobně se těším na působivou rozmanitost, jež vznikne,“ dodává ředitel Paláce Akropolis Petr Boháč.

BLOG: Czendál z Cocotte Minute: Spíš bych čekal, že mi upadne ruka, než že nás zastaví pandemie

Koncertní část bude věnována kapelám a hudebním projektům, mezi které patří Cocotte Minute, Kittchen, Bratři, Never Sol, Clarinet Factory, Bára Zmeková, Malé zvíře a Moonspotter. Série koncertů bude prokládána autorským čtením, kdy se s diváky o svoji literární tvorbu podělí Kamila Hladká, Miřenka Čechová, Apolena Rychlíková, Barbora Baronová, Martina Malinová, Magdalena Šipka a Libuše Jarcovjaková. Po čas celého maratonu diváky provede kulturní redaktorka z Českého rozhlasu VltavaVeronika Štefanová. Koupí vstupenek skrze goout.net, které jsou k dispozici už nyní, sledující podpoří přítomné umělce, mezi které bude veškerý výtěžek rozdělen.

 


Pestrost hudebního programu nabídne zážitek širšímu spektru publika

Mezi největší tahouny patří nu-metalová kapela Cocotte Minute. Bude zajímavé sledovat, jak pojme komorní atmosféru vyprázdněného Paláce Akropolis skupina, která se jinak při každé návštěvě těchto prostor těší vyprodanému sálu. Tato vyhlášená klubová parta kvůli současné situaci nestihla dokončit svoji tour s kultovním debutem CZEKO, který na podzim oprášila po patnácti letech. “Vražte už teď kefíry na mrazák, protože v pátek to bude zllej mejdan! Naše světově proslavená chráněná dílna ve 21:00 vyšvihne nejjemnější výběr z našich ikonických ploužaků!”, dodává k setu frontman Zeller.

Dalším vystupujícím bude čtyřčlenné hudební těleso Clarinet Factory kombinující několik hudebních žánrů přes klasiku, crossover, ethno, minimalismus až po elektroniku. V loňském roce slavilo 25 let na scéně a má za sebou například spolupráci s Bobby McFerrinem.

Energii skrze živé vysílání budou na diváky dále přenášet Bratři - proslulý projekt na tuzemské elektronické scéně, za kterým stojí sourozenci Ondřej a Jiří Veselý. Jejich pečlivě promyšlené sety v minulosti doprovázely zvučná jména hudebníků, jako jsou Jon Hopkins či Jan Blomquist. Pražské sourozenecké duo v letošním roce hostil prestižní nizozemský showcase festival Eurosonic či lublaňský MENT. Spolu s nimi se na slovinském festivalu představila i Sára Vondrášková alias Never Sol, která už několikrát oblažila svým zpěvem opřeným o zvuk analogových syntezátorů publikum Paláce Akropolis.

VIDEO: Pro Never Sol znamená každý konec nový začátek. V novém klipu se inspirovala fenoménem vanitas

V žižkovském paláci lze na pódiu velmi často potkávat i Jakuba Königa, stojícího za několika úspěšnými hudebními projekty. Na Art Maratonu ho přivítáme hned dvakrát. Jednou maskovaného v projektu Kittchen, kde aktuálně vystupuje v tříčlenné sestavě za doprovodu Tomáše Neuwertha a Ondřeje Mikuly (Aid Kid), a podruhé ho uslyšíme v projektu Malé zvíře, jež je kombinací literárního čtení, projekce a hudby.

RECENZE: Zvíře jménem Podzim vydali asi nejlepší českou desku roku 2019

Jemným zpěvem či klavírní hrou oslní diváky skladatelka a multiinstrumentalistka Bára Zmeková pohybující se ve svých písních mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Skladby z čerstvě vydané desky Worship Warship představí na Art Maratonu hudební projekt Moonspotter, za kterým stojí audio-vizuální umělec Petr Adamec. Nová deska se žánrově pohybuje mezi trip-hopem, metalem, dnb a ambientem a navazuje na Adamcovu předchozí tvorbu pod pseudonymem Subject Lost.

Malá scéna Paláce Akropolis pod nadvládou žen a knih

Koncertní část Art Maratonu bude prokládána autorským čtením, kdy do své tvorby nechá nahlédnout osm autorek. Z knihy Hornické vdovy, nominované v letošním ročníku Magnesie Litery, přečte její autorka, knižní editorka Kamila Hladká. Úspěšné dílo je životopisným vyprávěním žen, které za tragických okolností přišly o své manžely a přináší autentické příběhy na pozadí historických proměn Československa a České republiky.

Další ženou, která bude na maratonu předčítat, je režisérka a tanečnice Miřenka Čechová, které je prostředí žižkovského paláce důvěrně známé z divadelních projektů Antiwords či Miss AmeriKa. Tentokrát v Akropoli představí svůj bestseller Baletky, ve kterém vychází z vlastních zkušeností ze studií na taneční konzervatoři a pražského života v divokých devadesátých letech. Novinářka a režisérka dokumentárních filmů Apolena Rychlíková se skrze živé vysílání s diváky podělí o svůj sloupek na téma Budoucnost. Literární dokumentaristka a nakladatelka z nakladatelství wo-man Barbora Baronová bude číst z knihy Bibliodiverzita od australské spisovatelky Susan Hawthorne.

Dokumentaristka Martina Malinová bude sdílet svoji Poezii z karantény a básnířka, aktivistka a teoložka Magdalena Šipka bude předčítat z Milostné literatury. Autentické fotografické a literární deníky ze současnosti představí významná, světově oceňovaná fotografka Libuše Jarcovjáková.

Text: tz, hb, foto: archiv kapel

Témata: Palác Akropolis, Cocotte Minute, Kittchen, Never Sol, Bára Zmeková

zavřít