Vydáno 26.05.2016 | autor: Simona Knotková
Matthew Healy se cítí okraden vládou, manželé Carterovi chtějí za krizi ve vztahu dostat odškodné a potomek manažera Sex Pistols Malcolma McLarena pro změnu chystá velkou punkovou vatru.
VELKÁ VLÁDNÍ LOUPEŽ
Matthew Healy, frotman The 1975, je znovu popuzen. Jako ve správném dystopickém příběhu tentokrát stojí na straně druhé ale protivník největší - vláda. Ta ho, eufemisticky řečeno, lehce dopálila, když si dovolila pro kampaň k nadcházejícímu referendu o zůstání v EU vypůjčit vizuální estetiku alba I Like It When You Sleep, For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It. Prý.
"Pozor, děcka, vláda nám krade myšlenky! Jak se žaluje vláda? Davide Camerone, vymysli si svou vlastní vizuální identitu, ty snobský blbečku. Tohle bys přece měl ovládat, dokonce i když jsi takový obrovský konzervativec. Nemůžeš mé vlastní nápady spojovat s něčím tak kontroverzním, jako je referendum o Evropské unii. To je naprostý výsměch. Jako běloch ze střední třídy jsem se nikdy necítil oje*aný britský vládou. Až doteď," čertí se muzikant v sérii tweetů.
POST SCRIPTUM (38): Adele nemá s bruselskými teroristy slitování. Jste zm*di, vzkazuje jim
Těžko říct, kde nabral přesvědčení, že na neonové zářivky má jeho kapela patent. Ale že bychom se díky němu zase jednou nebavili, to se říct nedá. Díky, Healy, za zpestření ponurých květnových dní!
KDYŽ PRAČKA DOMA NEPERE
Beyoncé má za sebou vydání Lemonade, kde se na nejednom místě tracklistu odvolává na manžela Jay-Zho. A nejsou to zrovna milostná cvrlikání. Podle všeho se zdá, že mezi nejvlivnějším hudebním párem součastnosti to pěkně skřípe a na pozadí stojí rapperova nevěra. Možný rozvod na obzoru ale není, kdepak. Uvažujte. Na tom by se přece spíš prodělalo, než vydělalo.
Jay-Z a Beyoncé jsou především byznysmeni, a tak podle některých tvrzení chystají společnou desku, kde to všechno uvedou na pravou míru. Exkluzivně na Tidalu, pochopitelně. Popřála bych páru, ať se to společnou nahrávkou mezi nimi opět urovná, ale koho zajímá nějaká láska? Tak snad to bude cinkat! A třeba si za utržené peníze budou moci pořídit novou pračku, která by jim to špinavé prádlo vyprala doma v soukromí.
PUNK'S NOT DEAD, VOL. 2016
Londýn se po čtyřiceti letech vrací do velké punkové éry. Minimálně tedy aspoň symbolicky, prostřednictvím události Punk London a s ní spojených koncertů, výstav a jiných akcí, které v britském hlavním městě po celý rok probíhají. Akci zezadu posvětila dokonce i sama královna, které Sex Pistols kdysi spílali, že není lidská bytost!
Tento fakt a samotné pojetí Punk London znechutilo Josepha Corrého, syna manažera Sex Pistols Malcolma McLarena a návrhářky Vivienne Westwood. Do médií oznámil, že 26. listopadu v Camdenu na protest spálí část pozůstalosti svého otce, přesahující více jak pět milionů liber. Mezi rozsáhlou sbírkou lze najít například kliku z legendární prodejny Sex či úplně první vydání singlu Anarchy In The U.K. Zakladatel obchodu s luxusním prádlem Agent Provocateur se k tomuto kroku nechal inspirovat u acid houseové skupiny The KLF, která svou nezávislost na penězích demonstrovala spálením milionu liber.
"Skutečnost, že akci dala oficiální požehnání sama královna, je ta nejděsivější věc, jakou jsem kdy slyšel. Alternativní a punková scéna je přijatá mainstreamem. Z punku už není nic víc než zas*ané muzeum. Nechápu ani, co je tak výjimečného na čtyřiceti letech. Není to v podstatě nic jiného než nahodilá věc, zezadu podporovaná establišmentem. Pár starých, zešedivělých chlápků s hroty uspořádá koncerty s kapelami, o kterých jsi nikdy neslyšel, a pak se půjdeš ožrat do hospody. Pokud je tohle dneska punk, je to opravdu smutné," mimo jiné řekl médiím.
Obratem na něj v deníku The Metro zareagoval sám frontman Sex Pistols John Lydon. A ani on nechodil daleko pro ostřejší výrazy a vyjádřil se pěkně po "rottenovsku". "Pokud se chystáš zničit něco, co má cenu pěti milionů liber, nebylo by lepší to prodat a peníze dát charitě? Ty zku*vený sobecký experte na prádlo. Proč radši nespálíš svou vlastní podprsenku?"
RECENZE: Sex Pistols slaví 35 let Anarchie ve Spojeném království
Lydon nebyl jediný, kdo Corrého zahrnul kritikou. Ani jeho slova, ani dopisy některých punkových příznivců s jeho rozhodnutím ale neotřásla. "Je fuk, co s těmi věcmi udělám, nic tím nezměním. Proč raději vy nevezmete všechny své peníze, které vrazíte do tohohle zku*veného punkového roku, a nedáte je bezdomovcům?"
V těch slovech je kus pravdy. Na první pohled zbytečné a marnotratné gesto je poté asi opravdu jediným punkovým aktem, který během Punk London proběhne. Jen jestlipak by Corré neměl jít zaprodání žánru konzultovat spíše ke hrobu svého otce...
text: Simona Knotková