LIVE: Mistři image The 1975 zaujali Prahu i hudbou

Vydáno 27.06.2017 | autor: Daniel Maršalík

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet a dost možná ještě dál, je rybníček Brčálník. V té mlze ale vystupuje manchesterská kapela The 1975, která včera odehrála svůj set v příjemně zaplněném Fóru Karlín.

LIVE: Mistři image The 1975 zaujali Prahu i hudbou LIVE: Mistři image The 1975 zaujali Prahu i hudbou. Foto: Marek Holoubek

 

THE 1975
FORUM KARLÍN, PRAHA
26. 6. 2017

The 1975 si potrpí na vizuální stránku, řeší image svých členů, ale i podobu jeviště. Turné I Like It When You Sleep, for You Are So Beutiful Yes So Unaware of it dominují čtyři kvádry, se kterými si osvětlovači umí hodně vyhrát. Chvílemi svítí pouze jejich obrysy, jindy se zase promění v mrakodrapy uprostřed města z projekce za zády muzikantů. Tvary kvádrů a obdelníků byly hlavním vizuálním prvkem, což ale jen koresponduje s obecně známou grafikou skupiny. Efektně působilo například také duhové osvětlení při skladbě Loving Someone, které předcházela dlouhá promluva o podpoře LGBT komunity.  

FOTOREPORT: The 1975 rozpumpovali Forum Karlín tanečními kreacemi i světelnou show

Každý, kdo do sálu přišel, nemohl přehlédnout pódiový dým, který po celou dobu zahaloval šestici hudebníků. Díky tomu sledující dav viděl převážně jejich obrysy nebo černé figuríny a jen v opravdu krátkých intervalech bylo poznat například to, že zpěvák Matty Healy má výrazně žlutou košili a červenou kravatu. Zdálo by se, že to bude vadit, ale naopak. Estetické cítění The 1975 je opravdu obrovské.

TŘI MINUTY BEZ MOBILŮ

Britové při sestavování koncertního repertoáru sáhli do svých obou desek téměř vyrovnaně. A nutno dodat, že i díky své výrazné image a barvitosti svého repertoáru patří k tomu zajímavějšímu ze současné pop music. Koncert nabídl několik velmi vydařených pasáží a zejména druhá polovina nabídla několik výjimečných momentů. Dojem ale kazilo poměrně i mnoho nudnějších momentů, kdy prostor zaplňovalo jen vrstvení předtočených hudebních efektů bez většího nápadu nebo poměrně dlouhé chvíle ticha mezi jednotlivými písněmi.

vložte odkaz, text nemažte

A dlouhé byly i Healyho proslovy, i když nelze říct, že by zrovna blábolil. Vyznal se z upřímné radosti z růstu kapely, kterou založil s kamarády na střední škole, nebo pokáral dnešní generaci za nadměrné užívání mobilů při výjimečných momentech. Dokonce dokázal na tři minuty přemluvit návštěvníky koncertu, aby své telefony schovali a chvíli nic nenatáčeli nebo nevysílali na sociálních sítích.

The 1975 chvílemi připomínali Pet Shop Boys, díky saxofonu evokovali australské INXS a třeba při prvním přídavku If I Believe You se zpěvák převtělil do Prince. Přesto je jejich mix indie rocku a electropopu moderní a chvílemi opravdu zábavný. Hlavními taháky koncertu byly samozřejmě singly Sex a Chocolate a také závěrečná píseň The Sound.

Počet jejich fanoušků roste geometrickou řadou. Před necelými čtyřmi lety se Pražanům představili v Rock Café a letos už téměř vyprodali Fórum Karlín. Je pravda, že mají opravdu obrovský potenciál a je pravděpodobné, že s plánovanou deskou na příští rok zase o něco povyrostou. Radost to sledovat.

text: Daniel Maršalík, foto: Marek Holoubek

Témata: The 1975, Forum Karlín, Matthew Healy

3,00

čtenáři

hlasuj
zavřít