LIVE: Rock for People se na závěr vyznamenal politickými Massive Attack i energickými Enter Shikari

Vydáno 06.07.2016 | autor: redakce

Všechno jednou skončí a je tomu bohužel tak i s letošním ročníkem festivalu Rock for People. Pondělí nabídlo rozmanitý line-up, vydatnější přeháňku a především dobrou náladu. Dominovala hlavně jména Enter Shikari, The 1975 a Massive Attack!

LIVE: Rock for People se na závěr vyznamenal politickými Massive Attack i energickými Enter Shikari K hvězdám posledního dne patřili Enter Shikari. Foto: Marek Holoubek


ROCK FOR PEOPLE - DEN TŘETÍ
HRADEC KRÁLOVÉ
5. 7. 2016

Jemný pop-rock založený hlavně na kytarách rozezněl "cirkusovou" stage s druhou hodinou odpolední. Ač jsou Light And Love velmi mladí, jejich zkušenosti z bývalých projektů (např. Johny Said The Number) byly znát. Vyslechnout si je přišli hlavně zástupci jejich generace, roztancovali nejen dívky, ale i přítomné muže. Zpívají anglicky, v jejich případě to ale není na škodu, nejde přece o nějaký přeslazený boyband. Při akustickém intermezzu (Where Are You Now) zůstal na pódiu jen Johny a Kosák, fanoušci byli upozorněni, že to nemá nic společného s Justinem Bieberem, a vyzváni k tancování. V intru předposlední Country Boy nasadili papírové klobouky, popřáli krásný život a rozloučili se.

Rock for People uzavřeli Massive Attack, Enter Shikari, The 1975, Anti-Flag a CHVRCHES

Těsně před vystoupením kapely Jelen se rozpršelo, ale atmosféru to nepokazilo. Jindra Polák byl empatický, chvilkami s vytrvalci mokl, stojíc na kraji pódia, Janek Kovářík hrál i přes vodu pod nohama bos. Svým přístupem tak znovu ukázali pokoru a čirou radost z hudby. Souboj gladiátorů (Honza Rek - elektrická kytara vs. Saša Smutný - trubka) ukončil kytarovým sólem sám Polák. Ještě během koncertu opět vysvitlo slunce. Bylo načase, kabel jedné z kytar už toho měl dost a zvuk zachrčel. Kateřina Marie Tichá tradičně hostovala při hitech Co bylo dál? a Magdaléna. 

POLONAHÝ RUPPERT MĚL POD PÓDIEM KOTEL

Ve slušivých bílých kostýmech vystoupili funkoví Monkey Business. Matěj Ruppert se tradičně ukázal bez košile a během setu poodhalil, že na zadní straně spodního prádla měl nápis Hradec Králové. Spolu s nimi opět zpívala Tereza Černochová. Kotel měli zhruba do třetiny plochy, za odměnu Matěj v úvodu My Friends divákům sdělil, že je považuje za přátele a kamarády. Výzva Černochové "Dělejte bordel" byla víceméně zbytečná a klišovitá. Hlavní slovo měl však pořád Matěj, který sebevědomě a s nadsázkou prohlásil, že nezávidí kapelám, které budou hrát po nich. Set ukončil Slim Jim.

LIVE: Rock for People není jen o headlinerech: 4 kapely, které byly lepší než Offspring

Velmi dobrou obsazenost Šapitó stage potvrdil i Albert Černý s Lake Malawi. Nenechali na sebe čekat, a tak se hlediště během první písně postupně zaplňovalo, mnoho fanoušků sedělo i kolem koncertního stanu. S rozezpíváváním se také neotálelo, přišlo už s druhou písničkou jejich indie popového setu.

NEDOCENĚNÍ THE 1975

Jednou z hvězd programu posledního dne byli The 1975. Ani Matthew Healy se nezdržoval zbytečným tlacháním. Jejich vystoupení bylo příjemné, fanoušky však celkem nedoceněné. Dost jich sedělo v povzdálí nebo na kopci. Až po setu Saula Williamse dotancovali další, s úsměvem na tváři.

vložte odkaz, text nemažte

The 1975 střídali pohodové kytarovky a údernější pecky. Velký prostor dostaly písně z alba I Like It When You Sleep, For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It (vyšlo letos v únoru). A Change Of Heart byla přijata asi nejlépe. Matt Healy vytrval a s rostoucím počtem fanoušků, kdy se už prostranství zaplnilo, gradovala i radost valící se z pódia a lepšila se komunikace s publikem. Přesto si jejich vystoupení zasloužilo větší pozornost. 

Ačkoliv se na vedlejší RfP stage vše chystalo pro Massive Attack, o elektronické CHVRCHES byl patrný zájem, lidé však přicházeli i v průbéhu setu. Ani skotská parta v čele se sympatickou a nenuceně znějící Lauren Mayberry nezklamala. Zkušenosti s masami získali například na turné s Depeche Mode, přesto se jejich hudba hodí spíš do klubů. Atmosféru jim fanoušci i tak vytvořili, tančilo se ve velkém, pokud prostor dovolil. Ti vpředu měli aspoň hezký výhled na mladou zpěvačku, která si i zabubnovala. Energie proudila na obě strany, zvlášť u tracků z alba Every Open Eye. Muzikanti sebou šili, jak mohli, a fanoušci se jim snažili sekundovat. 

text: Hana Poláchová, foto: Marek Holoubek

ANTI-FLAG I ENTER SHIKARI SÁZELI NA ENERGII

Na hlavní stage se punkově předváděli američtí Anti-Flag. Nekřížili se s žádnou jinou velkou hvězdou, takže o lidi pod pódiem nebyla nouze. Opět jsme si klekali jako při Qemists a circle pit měli jeden z největších. Mimo možnosti upuštění páry však koncert nenabídl nic výjimečného.

LIVE: Offspring na Rock for People moc nemluvili, pod pódiem to přesto žilo

Přesunem ke Staropramen stage jsme se dostali k fanouškům další britské skupiny na letošním festivalu. Hudba je to energická, pro mě těžko uchopitelná, ale v živém podání velmi zábavná. Enter Shikari nevystoupili v Hradci poprvé a zdálo se, že se na návrat před české publikum těšili. Mimo klekání došlo i na fanouškům známé veslování. Koncert dokázal úctyhodnou fanouškovskou základnu této party a jsme si skoro jisti, že i letos odjeli spokojení. Před pódiem bylo nazvučení bez problému, ale zvěsti o špatné slyšitelnosti kytar vzadu se donesly i k nám.

MASSIVE ATTACK SE ZARÝVALI POD KŮŽI

Wtf? Těžko nacházíme slova pro to, čím Rock for People vrcholil. Po osmi letech se vrátila legendární kapela světového formátu Massive Attack! A Británie zase nezklamala. Stage svítila červeně a marihuanový dým byl cítit ze všech stran.

Za mohutného potlesku se kapela poklidně přesunula ke svým instrumentům a mohlo se začít. Tvorba Massive Attack je neuvěřitelně rozmanitá a ne pro každého. Ani naživo nezní zrovna radostně, zato se díky precizní vyladěnosti instrumentů a síle všech hlasů zarývá hluboko pod kůži.Kapela s sebou přivezla své projekce, kde se objevila i česká slova v podobě bulvárních titulků či politicky směřovaných textů. Brexitu se také dotýkali, vesměs však šlo o doprovodnou vizualizaci k tvorbě veteránů triphopu.

Velké potěšení nabídla skladba Pray for Rain, která se v živých setech skupiny objevuje zřídka, nebo plod spolupráce s umělci z projektu Young Fathers, song Voodoo In My Blood. Silným hlasem přispěla coby host i zpěvačka Shara Nelson, která vypomohla třeba s hitem na závěr Unfinished Sympathy. Netrpělivě jsme čekali i na Horace Andyho, jehož hlas plný emocí měl být senzací. Horace se však pravděpodobně ze zdravotních důvodů nedostavil.

V momentě, kdy byl přídavek na spadnutí, jsme si přáli, aby koncert trval ještě pár hodin. Čas se v té kráse úplně ztratil a s radostí můžeme prohlásit, že tímto headlinerem se festival vyznamenal na výbornou. Už teď se těšme na příští ročník - ten proběhne opět v Hradci od 4. do 6. července 2017.

Text: Daniel Kopecký, foto: Marek Holoubek

Témata: Rock for People, Massive Attack, Enter Shikari, The 1975, CHVRCHES, Anti-Flag, Jelen, Lake Malawi, Monkey Business, festivaly

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít