Circus Problem interview: Inspiraci bereme v chlastu, ženách a životě

Vydáno 12.12.2016 | autor: Hana Bukáčková

Kapele Circus Problem letos nešlo uniknout. Jirka Čevela (zpěv), Martin Sedlák (housle), Martin (Ozzy) Zavoďan (tuba), Tomáš Knotek (bicí), Jakub (Málek) Mašek (trombón) a Bohdan Skibinsky (klarinet) hrají nakažlivou world music s notnou dávkou balkánu, která svede k tanci snad každého. Začátkem října vydali novou desku Inner Fools a blíží se konec jejich turné. Jaké bylo a co najdeme na albu? Nejen to se dozvíte z našeho rozhovoru. 

Circus Problem interview: Inspiraci bereme v chlastu, ženách a životě Circus Problem interview: Inspiraci bereme v chlastu, ženách a životu

Pro ty, co vás neznají, prozraďte, kdo jsou Circus Problem? Jak jste se dali dohromady a proč máte tenhle název?
Sedlák (S): Prostě jsme se s Jirkou potkali na ulici a domluvili se, že spolu budeme hrát. U piva jsme pak vymysleli název Circus Problem. Tušili jsme, že to, co vznikne, bude trochu cirkus a že sem tam někde uděláme nějaký problém. Tak jsme to dali dohromady a dál už to šlo samo. Vyskytl se Bohdan, ten se znal s Ozzym…přibrali jsme pár dalších lidí a začali spolu hrát.

EXKLUZIVNĚ: Circus Problem dávají ochutnat z nové desky Inner Fools

Jak byste definovali váš žánr?
S: Ten se pořád vyvíjí, tak jako my sami. A tím, že každého z nás baví trochu něco jiného, se ten výsledek i dost těžce pojmenovává.
Ozzy (O): Kluci hráli hodně covery balkánských věcí, židovského klezmeru a starého swingu. Na tom jsme se postupně formovali a učili. Teď to nazýváme jako disco-balkán, ale vlastně je to hrozně zjednodušené, jen abychom měli odpověď na podobné otázky. Obsazením a nástroji je to balkán, který jsme vyhnali elektronikou a moderním zvukem. Teď s novou deskou Inner Fools se zase posouváme o kus dál. Něco je víc popové, něco víc elektronické, najdete tam i čistě akustickou skladbu nebo reggae. Rozhodně to v celku zní moderněji než dříve.

 

Na co ještě se můžou fanoušci těšit na nové desce Inner Fools?
Tomáš (T): Je na ní 13 skladeb a 15 hostů. To se jen tak nevidí.

RECENZE: Inner Fools od Circus Problem, to je lék na všechny splíny. Nejlíp vyzní naživo

Kde berete inspiraci?
S: V chlastu, ženách a životě. Kde jinde.

NEHRAJEME PRVOPLÁNOVĚ LÍBIVOU MUZIKU

Jaké máte ambice?
O: Hrát čím dál líp a dostat se do co největšího povědomí veřejnosti. Nehrajeme prvoplánově líbivou muziku, takže to není snadné, ale věříme, že to lidi může chytnout. Chceme pokračovat v tom, co děláme… nabízí nám to hodně možností.
T: Akorát jedem turné k nové desce, takže naše momentální ambice je, aby to dobře dopadlo a deska se líbila. Samozřejmě nás čeká rok 2017, tak snad bude minimálně stejně úspěšný jako tento.

LIVE: Circus Problem slavili Den duševního zdraví novou deskou. Bylo narváno!

V říjnu jste pokřtili v pražském Lucerna Music Baru desku Inner Fools, jak křest proběhl?
O: Byl to asi náš zatím nejlepší koncert. Tím "náš" myslím nás a našich fanoušků. Mělo to neuvěřitelnou atmosféru, Lucerna praskala ve švech, spousta hostů...
T: Byli jsme moc rádi, že před námi zahráli DJs Malalata a po nás Gadjo.cz. Kmotrou CD se stala Sandra Nováková a na pódiu si kromě nás zahrálo nebo zazpívalo asi 10 dalších hostů. Se všemi dlouhodobě spolupracujeme a bylo skvělé je tam mít.
M: V podstatě vyprodat Lucerna Music Bar není jen tak a ani nás nenapadlo, že by se to mohlo stát. Všichni jsme si to strašně užili a lidi pod pódiem, myslím, taky. Ohlasy byly parádní. Díky vysoké návštěvnosti jsme také mohli věnovat přes 15 tisíc Kč organizaci Green Doors, která pomáhá lidem se schizofrenií na cestě zpět do běžného života.

Jak jste došli ke spolupráci s touto organizací?
M: Shodou náhod. Dlouhodobě nás oslovují různé charitativní projekty, ale nepřipadá nám efektivní pomáhat všem, ono to ani není reálný. Tak jsme vymysleli, že si najdeme jeden konkrétní, se kterým budeme dlouhodobě spolupracovat. Že pro ně uděláme víc, než že jen někde zahrajeme zadarmo. Jsme tak trochu blázni a naši fanoušci taky. Máme písničku, kde se zpívá: "Svět je nejkrásnější, když se člověk trochu zblázní …". K tomu název desky Inner Fools (pozn. redakce: v překladu "vnitřní bláznovství"). Proto jsme si řekli, že se zaměříme na toto téma pomoci. Shodou okolností se to sešlo tak, že termín křtu desky vyšel na Svátek duševního zdraví.  Pak už byla velmi krátká cesta k tomu najít organizaci Green Doors. Kromě financí, kterými jsme jejich činnost podpořili, se povedlo, že jedna slečna, která s touto nemocí bojovala, nám nazpívala k jedné písničce na desce vokály a vystoupila i na našem křtu. Byla moc statečná.

 

Křest odstartoval podzimní turné Inner Fools Tour, které je téměř u konce. Jaké z něj máte zážitky?
T: Jen ty nejlepší. Všude je tak akorát lidí a jsou hrozně v pohodě. Uteklo to strašně rychle.
S: Nebyli jsme si jistí, co nás čeká, ale je to paráda.
M: První klasické klubové turné kapely a fakt se povedlo. Lidi chodí a mejdany jsou pořádný. Tak to má být. Celkem má turné 19 zastávek. Máme za sebou část Čech, Moravu a Slovensko. Zbývají už poslední koncerty v Majdaleně u Třeboně a Vacovicích. Celé to zakončíme Silvestrem v pražském Rock Café. Tam by nikdo neměl chybět.

Máte ponorku v kapele? Jak s ní bojujete?
O: Tu máš furt.
T: Circus ponorka (úsměv) Jasně že občas je, protože jsme všichni vyhraněné osobnosti.
O: Nejlepší je mlčet, ono to pak vyšumí.
M: Bez ponorky to úplně nejde. Zkus si představit, že jsou spolu skoro pořád. Víc než doma. Většinu doby má každý tak jeden metr čtvereční osobního prostoru. Mnohdy ani to ne.
T: Hlavně všichni mluvěj…
S: Proto mám sluchátka a koukám na seriály o narkomanech.

vložte odkaz, text nemažte

PŘÍŠTÍ ROK ZVOLÍME JINÝ PŘÍSTUP

Máte za sebou náročné léto nabité festivaly a teď už téměř i dlouhé podzimní turné. Možná jste odehráli nejvíc koncertů ze všech domácích kapel. Jak se to dalo zvládat?
T: Myslím si, že to bylo na hraně zvládání, ale dali jsme to.
M: Pro kapelu to bylo hrozné náročné. Ale zároveň taky obrovsky přínosné. Během roku se počet lidí, kteří Circus Problem znají, minimálně zdvojnásobil. Kluci se potřebovali vyhrát na velkých pódiích a zároveň si zkusit projet malé kluby po celé republice. Všichni už na nás koukají jinak, než na kapelu z ulice. Jen to nejde dělat dlouhodobě... V příštím roce k tomu budeme přistupovat jinak, ale pořád se držíme plánu, který máme už delší dobu.

Jestli se nepletu, tak letos máte za sebou i hraní v zahraničí.
M: Hráli jsme v Srbsku, Londýně, Maďarsku, Slovensku. Třeba v Londýně nás pozvali na obrovskou akci Balkan Beats London. A abychom tam nejeli jen na otočku, tak jsme si naplánovali ještě další koncerty.
T: Bylo to super, po koncertě za námi chodili lidi děkovat. A poprvé jsme tam viděli pořádné pogo.
M: Taky se nám splnil jeden ze snů a zahráli jsme si v Německu s Dubioza kolektiv.

Na jakém nejzajímavějším místě kde jste hráli?
S: Traveles Hostel Česká Krumlov. To je takové naše tradiční místo, kam se rádi vracíme a dějí se tam zvláštní věci. (smích)
O: Havlíčkův Brod byl taky hodně zajímavej. Byla tam legendární párty…hráli jsme v nějakým venkovním amfiteátru a byli tam dost divný lidi. Takže jsme se cítili jako doma. (smích)
M: Cross festival v starým dolu u Kladna. Takový alternativnější a menší Colours. Bylo to divný, ale dobrý.

MEZI BLÁZNY SI ROZUMÍME

Jste pravidelnými účastníky festivalu Mezi ploty, který se odehrává v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice. Jak se vám tam hraje?
S: Skvěle, jako mezi svými. Konečně nám tam lidi rozumí.
O: Málka tam už chtěli dvakrát zavřít.

Kam byste se v rámci festivalového hraní rádi vypravili?
S: Glastonbury a BoomTown Fair Festival.
T: Met máme hodně. Třeba Sziget.

Máte tedy ambice se prosadit v zahraničí?
S: Jasně, to chceme. Stejně jako se chceme prosadit doma.
M: Není to primárně orientovaný tak, že bychom se vyprdli na Českou republiku a šli šlapat cestu do zahraničí.

 

Jak vznikla spolupráce s "Tullamorkou"?
S: Jsou to asi dva nebo tři roky, kdy rozjížděli svoje show po hospodách a našli si nás. Pomocí muzikantů dělají promo svým produktům a zároveň muzikantům pomáhají. Hezká synergie. Hodně nás v naší kariéře popostrčili.

Chytnu-li se názvu, jaké největší problémy vás momentálně trápí a jak s nimi bojujete?
M: Potřebujeme vydělat hodně peněz, nabrat trochu sil, mít volný čas a dokážeme dělat zázraky.

Sedláku, proč nosíš při vystoupení masku koně?
S: Mám takový prazvláštní vztah ke koním. Mně se líbí, jak je to ušlechtilé zvíře.
O: Chtěl být jako Daft Punk, ale roboti jsou obsazení…

Co byste vzkázali svým fanouškům?
O: Ať nás poslouchají.
T: Naši fanoušci jsou úplně nejlepší, protože na našich koncertech nechávají všechno a dávají nám energii. My se ji snažíme vracet zpátky. Choďte na nás a my budeme lepší a lepší.
M: Kupte, stáhněte, čórkněte nebo jinak získejte naší novou desku Inner Fools. Budete jich potřebovat hodně…je to skvělý vánoční dárek. Přijďte na zbylé koncerty podzimního turné a jako novoroční předsevzetí si dejte návštěvu aspoň deseti koncertů Circus Problem.

text: Hana Bukáčková, foto: archiv kapely (promo), Čestmír Jíra (koncert)

Témata: Circus Problem, Inner Fools, balkán, elektro

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít