Divokej Bill interview: Tsunami bude, až projedeme celou republiku a zvalchujeme ji

Vydáno 03.05.2017 | autor: Hana Bukáčková

Divokej Bill vydává po čtyřech letech nové album Tsunami, které představí na svém rozsáhlém open air turné. Kapela letos nevystoupí na žádných festivalech, takže série vlastních koncertů je jedinou příležitostí ji letos vidět. Na příští rok chystá oslavu dvaceti let na hudební scéně. 

Divokej Bill interview: Tsunami bude, až projedeme celou republiku a zvalchujeme ji Divokej Bill interview: Tsunami bude, až projedeme celou republiku a zvalchujeme ji. Foto: Alexandra Laňková

Scházíme se krátce po Velikonocích, jak jste je oslavili?
Roman (dále R.): Ve studiu.
Vašek (dále V): Já už asi 10 let nechodím po šmerkustu, protože jsem byl zlitej a dva dny se z toho vzpamatovával. (smích) Letos máme turné, tak si šetřím dny, abych je mohl prokalit právě tam.
Adam (dále A): Já jsem otvíral koledníkům a rozléval kořalku.

AUDIO: Divokej Bill udeří silou Tsunami. Nové album vyjde v květnu, poslechněte si singl Kořala

Nedávno jste vystoupili na koncertě v rámci nedožitých sedmdesátin Michala Tučného, jak se vám tam hrálo? Měli jste k jeho hudbě blízko?
V: Už jsem se sám předtím zúčastnil podobné akce, nyní jsme tam byli za kapelu dva. Dělají si ze mě srandu, že pokud mě tam budou zvát každej rok, tak tam možná postupně přitáhnu všechny z kapely. (smích) Neváhal jsem, když mě oslovili, protože jeho písničky mám rád. Navíc k jeho hudbě máme sami žánrově blízko. Měli jsme tu čest zahrát si Všichni jsou už v Mexiku a Little Big Horn.

Nyní budete mít ale jiný důvod k slavení - vychází vám již sedmé studiové album Tsunami, myslíte si, že vám ta sedmička přinese štěstí?
Adam (dále A.): Nad tím jsme teda zatím nepřemýšleli, ale mohlo by to tak být.
V: Já se těším na třináctku. (smích) No snad to bude dobrý, všichni jsme spokojení, včera jsme to dokončovali, dneska odevzdávali, mám z toho dobrý pocit. Nebejvalo to ale pokaždý...

vložte odkaz, text nemažte

Kdy to třeba nebývalo?
V: První, druhá byly dobrý, u třetí, čtvrtý, pátý jsme byli trochu zklamaní, ale kupodivu se to lidem líbilo. Neříkám, že byly špatný, ale možná se nám je nepodařilo dotáhnout do takových zvukových kvalit, jako máme teď.
A: Ze třetí desky Mezi nima máme ale nejvíce hitů v rádiích, Znamení, Malování a Pocit. To byla právě ta deska, kdy nás začala hrát rádia a celé se to rozpohybovalo. (úsměv)

NA TURNÉ PROBĚHNOU TSUNAMI ENERGIE

Deska se jmenuje Tsunami, myslíte si, že je to velká vlna například v ohlasu u fanoušků?
V: Tsunami bude, až projedeme celou republiku a zvalchujeme ji. Po nás se to bude jmenovat V rozvalinách. (smích)
A: Přesně tak. Těšíme se hrozně na turné. Tam proběhnou Tsunami energií. To je to, proč to děláme.

V čem se novinka odlišuje od ostatních desek?
Roman (dále R.): Tohle je třetí deska v řadě, kterou jsme natáčeli ve studiu SONO a největší gró toho je Pavel Karlík, který nám ji produkoval.
A: Chystáme i naše první LP. Teď jsem zrovna četl názor, jestli to není v roce 2017 krok zpět, že v tom praská a blbě to hraje. Naopak zvukově to hraje mnohem lépe než mp3 nebo CD.

RECENZE: Divokej Bill vzpomíná na loňskou ofenzivu na domácím hřišti

Deska mi zní klasicky "billovsky", nechtěli jste se zvukově posunout někam jinam?
V: Chtěli jsme, ale neumíme to.
A: Ono to ani nejde, s takovýmhle obsazením nástrojů, abys udělala úplně něco novýho, jinýho.
V: My jsme ani nechtěli moc experimentovat, ale drobnější experimenty tam jdou slyšet.

Deska vychází po čtyřleté odmlce, proč ne dřív?
V: Nebyly písničky. (smích)
Štěpán (dále Š): Vytrhni chlup z dlaně, kde neroste… (smích)
V: Chtěli jsme ji dělat loni, ale bylo hodně koncertů… Po zkušenostech jsme si řekli, že nebudeme tlačit na pilu a uděláme to prostě v klidu.
R: Udělali jsme to stejnak ve stresu, ale o rok pozdějc. (smích)

Divokej Bill interview: Nejsme žádné rychlokvašky, úspěch jsme si vyjezdili

Na desce je i píseň k fantasy knížce Země draků, byla napsána "na míru"? Je to vaše první taková zkušenost?
R: Byla na přání Honzy Bodrova, který napsal knížku, a chtěl, abychom k ní udělali písničku. Popisuje to její příběh. Není to naše první podobná zkušenost, před lety jsme nahráli ještě píseň k filmu Lidice na základě příběhu scénáře.

NA OBALU JSOU NAŠE REÁLNÉ FOTKY

Album má zajímavý vizuál, jak vznikl?
A: Původně to měla být animace, plánovali jsme to tak, že by naše fotky někdo překreslil. Řešili jsme to s naší fotografkou, ale ta přivedla kamarádku vizážistku, která nás takto pomalovala… Jsou to reálné fotky, není tam žádná retuš, prostě nic… Nám se to tak líbilo, že jsme to použili úplně na všechno. 

Čeká vás i turné, které má dost zastávek. Jako předkapelu jste si vybrali Poletíme?, proč právě je?
R: S tím přišla před dvěma lety Iva Milerová ze Supraphonu, kde i oni vydávají desky. Mezitím jsme se potkávali na akcích a minulý rok se to uvařilo a domluvilo.
V: Navíc na každé zastávce máme v plánu pokřtít desku.
A: Vždy si vybíráme hosty na turné tak, aby se k nám hodili a aby to byli pohodoví lidi. A to si myslím, že se potkalo.

Zažila jsem na letošní Žižkovské noci, že zpěváka Poletíme? nechytili fanoušci, když skákal z pódia, stalo se vám taky něco podobného?
Š: Jednou jsem skočil a hned po mě skočil nějaký metalák přímo na mě, tak jsem si pěkně narazil kostrč, že jsem dva dny nemohl chodit.
R: Já si pamatuju, jak Vašek skočil nechtěně. 
V: Jo, to jsem spadnul do rytmu, přesně na první takt… hned jsem se zvednul a dělal jakoby nic. (smích)

PŘI PRVNÍCH KONCERTECH BUDEME MÍT ZASE TRÉMU

Jezdíte ročně mraky koncertů, nepřijde vám to už jako rutina po tolika letech?
V: Naopak, já to mám rád, když je to rutina. Teď jsme půl roku nehráli, tak zase budu mít při prvních koncertech trému, než to sedne.
A: Když jsme začínali, jezdili jsme od čerta k ďáblu i 120 koncertů ročně. Teď hrajeme maximálně 40 koncertů ročně. Takže taková rutina to určitě není.

Na jakém nejzajímavějším místě jste hráli?
Š: Chroustovice u Chrudimi.
V: Tam jsme hráli přesilovku. (smích)
Š: Byl tam kuchař, pořadatel, paní, co trhala lístky, a ještě dva lidi. (smích) Ale to se psal rok 1999.
V: Hráli jsme na Labské Boudě, vyvezli nás tam rolbou, atmosféra jak Anděl na horách. Byl tam herec Vladyka a s tím jsme se zlili na baru jak sedláci. (smích)

Bude nějaký klip?
Š: Bude k singlu Kořala, ale až po desce, která vyjde 5. května. Bude tématický, ale natočený trochu jinak, než by sis ho asi představovala.

Příští rok slavíte 20 let, chystáte něco speciálního?
V: Chystáme velké věci, máme tři nápady, jediný, co můžu prozradit, je, že to nebude hudba. Uvidíme, co z toho nakonec dopadne. (úsměv)
A: Na jaro plánujeme komornější turné, a jelikož jedeme letos jenom těch 23 samostatných koncertů k desce, vůbec žádné festivaly ani jiné akce, tak v příštím roce to oslavíme právě na festivalech.

Text: Hana Bukáčková, foto: Alexandra Laňková, promo

Témata: Divokej Bill, Tsunami, Kořala, 15, Poletíme?, Vašek Bláha

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít