DJ Friky a Martin Svátek interview: Hudba nezná hranice, důležité je nemít žádné předsudky

Vydáno 26.02.2016 | autor: redakce

Friky a Martin Svátek vydali s vydatným přispěním Jana Černého nový singl Let It Go!, a to v den svých narozenin. Oba se narodili 19. února. Singl, který vám iREPORT přinesl v premiéře, zazní také naživo 11. března v Plzni na vyhlášení cen Žebřík, kde Friky vystoupí s Martinem Svátkem a bubeníkem Markem Freetchym na Red Bull Stage. 

DJ Friky a Martin Svátek interview: Hudba nezná hranice, důležité je nemít žádné předsudky Martin Svátek a DJ Friky při rozhovoru v klubu Radost FX

Přejeme všechno nejlepší k narozeninám, které máte ve stejný den! Kolik vám je?
Martin: Já jsem o rok starší.
Friky: A já jsem o rok mladší (smích).

AUDIO: PREMIÉRA: DJ Friky a Martin Svátek slaví narozeniny společným singlem

Jak jste zjistili, že jste se narodili ve stejný den?
Friky: Když jsme už měli společný song rozdělaný, jeli jsme do studia a ptal jsem se Martina, kolik mu vlastně je. A on odpověděl, že teď bude mít narozky, a já na to: 'To já taky!' A pak jsme zjistili, že jsme se narodili ve stejný den.

Jak začala vaše spolupráce?
Friky: Martin oslovil Color Music Radio, kde působím, se zájmem o spolupráci. Já jsem se mu ozval a domluvili jsme se na vysílání. Martin má u nás teď pravidelný pořad Holiday Edition (každé úterý a čtvrtek od 14 h). Znám ho už dlouho, líbí se mi, co dělá, a myslím, že to k našemu rádiu sedí. Pak jsem mu poslal demo svojí písničky, ke které přidal vokální linku, a tím to celé začalo.

Friky, ty už nějakou dobu pracuješ s Honzou Černým. Bylo těžké se na něčem shodnout takhle ve třech?
Friky: S Honzou se známe zhruba deset let a stejně jako já není žánrově vyhraněný. Je jedno, co to je za žánr, musí se nám to líbit. Spolupracujeme spolu už dlouho a Martin mi přišel jako skvělý člen do týmu.

DJ Friky interview: Set Davida Guetty? To je pro profíka utrpení

Honzu lidé možná ještě pamatují jako spoluhráče Janka Ledeckého v Žentouru. Jaké muzice se teď vlastně nejvíc věnuje?
Friky: Honza opravdu nemá žádné hranice, baví ho všechno, stejně jako mě. Poslechnu si vážnou hudbu i elektroniku a myslím si, že on to má úplně stejně. Důležité je nemít žádné předsudky.

Vydali jste spolu EP Confusion. Jaký zaznamenalo ohlas?
Friky: Myslím, že tím, že každá skladba tam byla úplně jiná, to bylo něco, co u nás nikdo moc nedělá. I proto to žádný obrovský úspěch nemělo, řekl bych, že na něco takového naše scéna ještě není moc připravená. Ale věřím, že to je nějaká cesta...

A jakým způsobem vznikl nejnovější singl Let It Go??
Martin: Od Frikyho jsem dostal prvotní nápad, jakési demo, podle kterého už bylo jasné, jak by mohla znít. Já to mám tak, že linky zpěvu mi pak naskakují skoro samy, a bylo tomu tak i u téhle skladby. Friky tedy přišel s nápadem, já se zpěvy a Honza to celé zaranžoval.

Chystáte spolu něco i do budoucna?
Friky: S Martinem jsme si moc sedli, stali se z nás kamarádi. Už máme i další demonahrávku, na které pracujeme. Vidím to jako dlouhodobou spolupráci, chtěl bych z toho vyždímat, co půjde (smích).
Martin: Pro mě je to nový směr, moc mě to baví a jsem rád, že jsem se někam posunul. Dosud jsem zpíval hlavně soul a r'n'b, pak jsem nazpíval hodně hiphopových featuringů. Ale řekl jsem si, že už toho bylo dost, a rozjel spolupráci s Frikym. Je to pro mě hodně inspirativní.

Vraťme se ještě k rádiu Color. Martine, komplikuje ti tvá indispozice (Martin je nevidomý, pozn. red) nějak vysílání?
Martin: Vysílá se mi tam skvěle. Z firmy Prodance mi zapůjčili mixák, který není dotykový, takže mám všechno pod rukama. Šlo jen o to, abych se naučil, kde jaký knoflík je.
Friky: Snažili jsme se to vymyslet tak, aby to měl Martin co nejjednoduší, aby ho nic neomezovalo. Má tedy svoje vlastní pracoviště, které perfektně zná. Myslím, že dnes už je to pro něj rutina a nic mu při práci nekomplikuje život, není na nikom závislý. Oba vlastně vysíláme z domova.
Martin: Je to tak, moc se mi líbí Frikyho přístup. Skutečně nezná žádné bariéry, nemá žádné předsudky, a to je skvělé.


Martin Svátek během vysílání v rádiu Color

Friky, na co se mohou těšit návštěvníci letošního Žebříku, kde opět vystoupíš na Red Bull Stage? Dojde i na videoscratch, který jsi plánoval už loni?
Friky: Všechno nasvědčuje tomu, že ano! Dorazíme s Markem Fryčákem a přijede i Martin, protože už máme nasmlouvaná nějaká společná vystoupení a naši show již máme odzkoušenou. Já, Marek a Martin, to je sestava, ve které bychom teď měli vystupovat.

Žebřík oceňuje to nejlepší z minulého roku. Vzpomenete si na někoho, kdo by si podle vás zasloužil získat nějakou z cen, ať už je to interpret nebo nějaká povedená akce?
Friky: Mně se třeba moc líbil festival Beats For Love v Ostravě, byli tam skvělí účinkující na urban stage, lidi, kteří do Česka moc nejezdí. Je to akce, na které vystupuji, ale i kdyby ne, nejspíš bych se tam jel i tak podívat. Nechci ale vyzdvihovat jen jednu, líbilo se mi i na Žebříku, na Snow Jamu a řadě dalších akcí.
Martin: Loni jsem paradoxně na mnoha akcích nebyl, ale třeba z letošních koncertů jsem se moc těšil na Disclosure. Jejich loňská deska byla skvělá a byl jsem napnut, co předvedou naživo, jenže koncert nakonec neproběhl.

Friky, ty často vystupuješ i v zahraničí. Kam se aktuálně chystáš?
Friky: Pravidelně jezdím do Švýcarska, do Svatého Mořice. Tuhle zimu jsem tam byl už pětkrát a chystám se znovu. Získal jsem tam rezidenturu a jezdím tam zhruba každé tři týdny. Teď tam budu nejdřív 26. března. Zároveň spolupracujeme se švýcarským labelem a moc rádi bychom naši společnou tvorbu s Martinem zkusili dostat i někam do zahraničí.

text: Jarda Hudec, Josef Martínek, foto: Jaroslav Kutheil, Michal Kopeček, Petr Mentberger

zavřít