Korben Dallas interview: České ženy se usmívají více a pěkněji než ty slovenské

Vydáno 19.07.2016 | autor: Hana Bukáčková

Se slovenskou kapelou Korben Dallas jsme se sešli po vystoupení v pražském Edenu, které bylo součástí turné Lucie v rámci oslav jejích třicátých narozenin. "Až jsme z toho měli 'zimomriavky'," přiznávají v našem obsáhlém rozhovoru o hraní pro třicetitisícový stadion. Bavili jsme se i o spolupráci se Zrní, s Anetou Langerovou nebo o nové desce. 

Korben Dallas interview: České ženy se usmívají více a pěkněji než ty slovenské Korben Dallas promluvili v rozhovoru o plánech do budoucna i o spolupráci s Lucií nebo Anetou Langerovou. Foto: Lucie Levá

Jak jste se dostali ke spolupráci s Lucií v rámci jejího narozeninového turné?
Juraj (dále J): Asi to bude Davidova zásluha, protože se s ním známe trošku déle a střetli jsme se na slovenském festivalu asi ve dvě ráno, kdy dohráli svůj set a chtěli jít na hotel. My jsme tehdy začali hrát, David nechtěl jít na hotel a chtěl si to poslechnout. Tolik se mu to líbilo, že šel za zvukařem a odzvučil náš set, potom byl na několika našich koncertech a oslovil nás ke spolupráci.
Lukáš (dále L): Jsou to asi dva roky nazpátek.
Ozo (dále O): Na podzim jsme hráli takový společný dvojkoncert v Londýně, co se tam hrává pro krajany.

LIVE: Korben Dallas a Kieslowski - sázka na kontrasty

Jak vás přijali jejich fanoušci?
J: Výborně. My jsme úplně nevěděli, do čeho jdeme. Byli jsme společně s Jasnou pákou předkapely a neměli jsme zdání, jestli na nás přijde sto či dvě stě lidí, ale bylo jich tam několik tisíc. Reagovali dobře, protože asi neměli kam utéct. (smích)
O: Měli jsme obavy, protože se o českých fanoušcích vyprávělo, že prý jsou méně srdeční než ti slovenští, ale vůbec to není pravda. Byli jsme na ledacos připravení.
J: Byli výborní, doopravdy, na to, že viděli kapelu, na kterou původně nepřišli. Byli čerství a naladění na koncert.

vložte odkaz, text nemažte

SE ZRNÍM JSME SI ABSOLUTNĚ SEDLI

Jeli jste i turné se skupinou Zrní, jak vzniklo toto spojení? Jak se vám s nimi hrálo?
L: My jsme je dlouho měli v hledáčku. Poprvé jsme si je poslechli před třemi lety. Dozvěděli jsme se, že jsou česká klubová - a velmi vychytaná - kapela. První "oťukávací" společný koncert jsme měli v Bratislavě. Zjistili jsme, že nám to dobře funguje a už dvakrát jsme absolvovali takový československý turné. Jsou to super kluci. Kdybychom to nejeli už dvakrát, rádi bychom to zopakovali znovu. Ale nevíme, jestli třikrát není už moc.
O: Ten první koncert byl důležitý, šlo o to zjistit, zda si sedneme. Absolutně si sedíme. Zjistili jsme, že jsme stejní idioti... z toho stejného těsta. (smích)Příjde mi, že jdete v podobných šlépějích jako Zrní. Máte za sebou zkušenosti s velkými festivaly, se symfonickým orchestrem, s tím jste mimo jiné natočili desku Kam ideme, jak na to vzpomínáte?
L: My jsme ten stejný rok hráli na Pohodě, ale už rok předtím jsme s ním měli koncert.
J: Má to takovou českou linii, protože nám to produkukoval Petr Ostrouchov, v Česku autor filmové hudby (např. Želary). On nás oslovil, že se mu líbí naše kapela, a my jsme ho oslovili v rámci tohoto projektu, kdy je potřeba vedení orchestru. On si vybral zase studio SONO a Milana Cimfeho, takže jsme měli český tým, který nám to masteroval, míchal, produkoval. Dělali jsme to minulé léto a máme ty nejlepší vzpomínky, že jsme dělali s vynikajícími hudebníky, kteří vědí, co mají dělat, a přijdou připravení. Na albu jsou předělávky našich starých písniček do nových aranží a jsou tam dvě nové skladby.

HUDBA ANETY? TAKOVOU BYCHOM CHTĚLI DĚLAT I MY

Singlem z této desky byl nový duet Sen s Anetou Langerovou, proč jste si jako hosta vybrali právě ji?
J: Když už máme symfonický orchestr, představoval jsem si, že bychom mohli udělat nějakou skladbu alá bondovka či velkolepé bigbandové věci. Do toho se hodí velký dramatický vokál a ona ho má. Do rány sedlo i to, že půl roku předtím vydala vynikající album Na Radosti, které se nám velmi líbilo. Je to hudba, o kterou se i my snažíme, taková osobní a pestrá, proto jsme ji oslovili.

VIDEO: Korben Dallas a Aneta Langerová sní společný Sen

Nedávno jste představili klip k dalšímu singlu Kam ideme, který je zajímavě zpracovaný a je protkaný tanečními prvky od Jany Terekové. Kde jste brali inspiraci a proč jste ho točili v Paříži? Bratislava vám nestačila?
L: Měli jsme dlouhodobou vizi, že to bude taneční klip. Většinou to připadne na mě, že musím hledat, kdo nám to zpracuje, není to vůbec jednoduché. Tři čtvrtě roku jsme řešili, kdo by nám to zrealizoval. Pak jsme si vzpomněli, že známe Janku, která tančí v klipu. Bydlí v Paříži a byla ochotná to zatancovat. Chtěli jsme řešit natáčení klipu v Bratislavě, jenže to bylo tak nemožné, že jsme zjistili, že bude nejjednodušší, když si Janka k sobě někoho sežene a natočí ho tam. Žádná romantika v tom není, náš kontakt s Paříží je tedy nulový.Vaše debutové album Pekné cesty (2011) vzniklo jako živá nahrávka z koncertu, to je poměrně netradiční. Čí to byl nápad, že jste nešli do klasické studiovky?
J: Měl jsem pocit, že bychom měli natočit něco jiného, přesvědčil jsem kluky. Byl to koncert, ze kterého jsme sebrali většinu stop, které jsou na albu. Není to kompletní nahrávka z koncertu. Ale je to zajímavý koncept.
L: Jeden z důvodů byl ten, že jsme si mysleli, že ušetříme čas. Nakonec se ale ukázalo, že to tak není. 
O: Když chlapci povídali, že se bude jednat o živé album, měl jsem obavy, byli jsme spolu teprve rok. Ale dopadlo to skvěle. 

NÁZEV ALBA JE KOLEKTIVNÍ PRÁCE

Desku Banská Bystrica jste vydali před dvěma lety, proč právě tento název, jste přece z Bratislavy, že? Jaký vztah máte k Banské Bystrici?
O: Já jsem z Banské Bystrice. Ale paradoxně s tím přišel Juro. Název alba je kolektivní práce, to znamená, že každý se zamyslíme a přicházíme s nápady. A jednou, když jsme se vraceli domů, tak Juro povídal Banská Bystrica.
L: Bylo to tak, že jsme si pověděli deadline - než dojedeme domů, musíme mít název.
O: A Juro právě povídal Banská Bystrica. Lukáš, co seděl vedle něj, povídal, že to zní dobře. A já vzadu jsem se těšil.
J: Ozo je totiž hrdý obyvatel Banské Bystrice.Čekali jste, že z písně Otec se stane zatím vaše největší hitovka?
J: To bylo období, kdy jsme vydali první cédéčko, které mělo ohlasy a po nějaké době rázem vystřelilo nahoru. Když jsme vydali klip, tipovali jsme, kolik bude mít zhlédnutí za měsíc, nejodvážnější povídal, že 1 500. A nakonec to bylo o hodně více. Mělo to takovou přirozenou velkou reakci. Dokonce jsme si nebyli jistí, zda to bude vůbec singl, nakonec to byla první hotová písnička z druhého alba.
L: Mysleli jsme si, že to bude Beh. Ale nakonec jsme udělali jednoduchý klip ze studia ke skladbě Otec.

 Jaká vaše písnička měla největší úspěch na pražském koncertě Lucie?
J + O: Asi právě Otec.

Jak se vám tam hrálo?
J: Bylo tam hodně Slováků, protože Lucie je československá kapela.
O: Super, dneska nebylo takové teplo, slunko nesvítilo do obličeje, vítr foukal.
J: Vyšli jsme na podium, obrovský ovál, až jsem z toho měl "zimomriavky".

Co znamená váš název?
J: Byli jsme v krčmě, odešel jsem na záchod, za zrcadlem byl zastrčený papírek, vzal jsem ho a bylo na něm napsáno Korben Dallas. Vůbec jsem netušil, co to znamená. Druhý den jsme vygooglili, že je to hlavní postava z Pátého elementu, kterou hraje Bruce Willis. Po takových pěti letech se nám ozvalo děvče, že to byla ona, kdo tam ten lístek dal za účelem schůzky s klukem, se kterým se seznámila přes internet.

DESKU CHCEME VYDAT NA JAŘE

Na podzim se budete účastnit projektu Who The Fuck Id David Koller. Jak jste se k němu dostali a jakou píseň si vezmete do parády?
J: David vydá album svých největších hitů mimo Lucii, a to jako dvoualbum, na jednom budou jeho největší hity a na druhém předělávky od jiných kapel. No, a vybrali jsme si Chci zas v Tobě spát.
Pavel Eichler (PR manager): Jsem duchovní autor projektu. Vyjde to na vinylu. David vybral 50 skladeb a oslovil interprety, kteří jsou mu blízcí buď lidsky, nebo svojí tvorbou, řekl jim, že tady mají seznam k dispozici, a ať si vezmou, co chtějí. Kluci se k seznamu nedostali, ale trefili se do něj svým výběrem. Vladimír 518 si vybral tu samou písničku, má to rozdělané. Vy jste to přezpívali jako 1:1, ale on to vzal po svým a znovu to přetextoval, akorát si vysamploval Davidův úvodní zpěv. DJ Traffic k tomu dělá svoje beaty.

Kdy začnete s nahráváním nové desky?
O: Začínáme na podzim. Některé věci jsou připravené, některé budeme dělat v létě a právě na podzim. Máme v plánu, že bychom to vydali na jaře 2017.

A co vaše další plány?
L: Na Slovensku máme rozdělaný ještě jeden projekt, měli bychom dělat hudbu k jednomu slovenskému seriálu. Teď se to právě natáčí.
J: Je to temná osmidílná detektivka.

 Co je teď vaší metou/snem?
L: Dlouhodobá udržitelnost, tzn. působit do důchodu, a aby to bylo stále na lepší a lepší úrovni.
J: Nepřepálit to a navíc to celé prožít.Co byste vzkázali svým fanouškům?
O: Jsme strašně rádi, že jsou. České ženy se usmívají více a pěkněji než ty slovenské. (úsměv)
L: Jsme skvělá koncertní skupina a je třeba na nás přijít.
J: Že jsou i jiné slovenské kapely, než které jsou slyšet z rádia.

text: Hana Bukáčková, foto: Lucie Levá

Témata: Korben Dallas, Lucie, David Koller, Aneta Langerová, Zrní

zavřít